Reklama

IV Seminarium Stowarzyszenia Muzealników RP [ZOBACZ ZDJĘCIA]

09/05/2026 11:22

Podczas IV Seminarium Stowarzyszenia Muzealników Rzeczypospolitej Polskiej, które odbyło się 17 kwietnia br. w Przemyślu, uczestnicy zwrócili uwagę m.in. na brak transparentności konkursów na stanowiska dyrektorów muzeów i zbyt niskie wynagrodzenia pracowników muzealnych. Przedstawili też swoje uwagi do projektu nowelizacji ustawy o muzeach.


Stowarzyszenie Muzealników Rzeczypospolitej Polskiej to organizacja działająca od 2022 roku, której głównym celem jest wspieranie polskich muzealników. Stanowią oni grupę niszową, jednak ich rola jako strażników muzealiów oraz osób przekazujących informacje o dziedzictwie społeczeństwu ma ogromne znaczenie. W szczególności gdy spojrzymy na historię Polski, w której mnóstwo zabytków oraz dzieł związanych z naszymi dziejami zostało skradzionych bądź przepadło bezpowrotnie. Na seminarium, które obyło się w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu, obecna była prezes SMRP Agnieszka Murawska. Stwierdziła ona, że takie zjazdy są niezwykle istotne, ponieważ konsolidują środowisko, umożliwiają wymianę poglądów oraz zwiększenie wiedzy na tematy dotyczące innych muzeów i problemów, które dotykają ich pracowników.

– Takie seminaria zwiększają również naszą samoświadomość na temat tego, kim jesteśmy, jak i tego, że nasza praca jest potrzebna i będzie potrzebna, ponieważ każde pokolenie musi spojrzeć w tył, żeby móc biec w przyszłość

Reklama

– stwierdziła A. Murawska.

Problemy muzealników

W czasie seminarium miejsce miała debata otwarta, w której trakcie uczestnicy zwrócili uwagę na to, że muzealnicy, mimo długoletnich studiów i wysokich wymagań potrzebnych do podjęcia pracy, otrzymują najmniejsze zarobki wśród grupy specjalistów, oscylujące w przedziale od 4,6 tys. do 6,5 tys. zł brutto miesięcznie. Temat rozmowy objął również problemy i nieprawidłowości w prawie dotyczącym muzealnictwa. Prezes A. Murawska zwróciła uwagę, że na dyrektora muzeum coraz częściej wybierana jest osoba mianowana przez władzę polityczną.

Reklama

– Minister ma możliwość powoływania dyrektorów, czyli wybiera osobę, której chce powierzyć to stanowisko, niekoniecznie posiadającą nawet wykształcenie z zakresu gromadzonych w muzeum zbiorów

komentowała. Choć już w 2000 roku miała wejść nowelizacja ustawy, za sprawą której konkursy na stanowiska dyrektorskie miały być realizowane w każdym przypadku, to do dziś do tego nie doszło i de facto konkursy są wtedy, gdy nie ma osoby chętnej objąć stanowisko. Rozmowa dotyczyła również problemów wynikających ze zmian proponowanych dla nowo przygotowanej ustawy o muzealnictwie.

Reklama

SMRP przedstawiło swoje uwagi do projektu. Jego członkowie uważają m.in., że konkursy nie są transparentne. W ich opinii o wyborze dyrektora decydować powinien organ prowadzący, czyli ministerstwo, burmistrz bądź marszałek, który tym samym brać będzie na siebie pełną odpowiedzialność za skutki pracy dyrektora, którego wyznaczy. Swoje wnioski przekazali do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego już w listopadzie ubiegłego roku i do tej pory nie dostali informacji zwrotnej.

Z kolei gospodarz seminarium, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu ks. Marek Wojnarowski, skomentował trudną sytuację muzeów kościelnych, które nigdy nie otrzymały statusu muzeów i tym samym prawnie traktowane są jako prywatne kolekcje, co sprawia większe trudności w pozyskiwaniu funduszy. Muzea kościelne nie mogą, jako instytucje występować o dofinansowania. Zawsze muszą robić to za pośrednictwem innej instytucji, w przypadku Muzeum Archidiecezjalnego – przez archidiecezję posiadającą osobowość prawną.

Reklama

Dobra reklama regionu

Waldemar Wiglusz, prezes przemyskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, które razem ze Stowarzyszeniem Muzealników RP było organizatorem seminarium, wyraził zadowolenie z frekwencji i faktu, że w tym dniu Przemyśl mógł gościć wielu wspaniałych historyków i muzealników. Rozczarowaniem był natomiast brak przedstawiciela ze strony Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, które miało dostać informację i zaproszenie na wydarzenie. 

Po seminarium odbyło się zwiedzanie Muzeum Archidiecezjalnego oraz podziemi Bazyliki Archikatedralnej. Poza zwiedzeniem Przemyśla uczestnicy seminarium mieli okazję odwiedzić też Jarosław, Zarzecze, Łańcut i Markową.

Reklama

Miłosz Borzęcki

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 09/05/2026 11:22
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama