Rotę przysięgi: „Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam...” – wypowiedziało 130 ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe. Oczywiście na sztandar podkarpackich „terytorialsów”, a ślubowanie odebrał dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Michał Małyska. Do uroczystości doszło na Rynku w Lubaczowie.
Przysięga była finałem szkolenia podstawowego tzw. „szesnastki” w ramach programu „Wakacje z WOT”[paywall]. „(...) Gratuluję decyzji o wstąpieniu do wojsk obrony terytorialnej. To dobry wybór. Pokazujecie w ten sposób, że bliskie są wam wartości patriotyczne, dobro naszej ojczyzny i jej obywateli. Większość ochotników to uczniowie i tegoroczni absolwenci szkół średnich. Swój wolny czas postanowili wykorzystać na szkolenie w ramach projektu „Wakacje z WOT”, by zostać żołnierzami 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej (...)” – napisał m.in. w specjalnym liście skierowanym do rekrutów minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Była już 33. przysięga wojskowa żołnierzy 3. Podkarpackiej BOT w historii, trzecia w br. W tym ważnym wydarzeniu głównym bohaterom towarzyszyły oczywiście rodziny i przyjaciele. – Przysięga wojskowa stanowi najważniejsze wydarzenie w życiu każdego żołnierza. Ten moment pozostaje w pamięci żołnierza na zawsze. Jest to akt ślubowania, będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec ojczyzny i narodu polskiego. Siłą w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej są ludzie. Wśród ochotników byli między innymi geodeta, biegły tłumacz języka angielskiego czy budowlaniec. Zasilacie nasze szeregi całymi rodzinami. Jesteśmy dumni, widząc przysięgającego ojca z córką, męża z żoną czy też rodzeństwo. Dajecie świadectwo wartości jednej z naszych wiodących zasad, że to ludzie są najważniejszym ogniwem naszej formacji – powiedział dowódca 3. PBOT płk Michał Małyska.
– Podczas szkolenia nabyliśmy umiejętności oraz wiedzę, którą pragniemy szlifować, aby podnieść swoje kwalifikacje i się rozwijać. Dzięki motywacji starszego rodzeństwa, czujemy radość i satysfakcję, że tegoroczne wakacje spędziliśmy ucząc się żołnierskiego rzemiosła. Naucz się bronić swojego domu, dołącz do nas – powiedzieli dwaj bracia, których rodzeństwo już od dawna służy w „terytorialsach”.
Żołnierze 3. PBOT przed złożeniem przysięgi ukończyli intensywne 16-dniowe szkolenie podstawowe, które rozpoczyna cykl szkoleń w WOT. Potwierdzeniem ukończonego szkolenia był egzamin, tzw. pętla taktyczna. Praktyczny sprawdzian umiejętności nabytych w czasie „szesnastki” żołnierze zdawali przez dwa dni na poligonie w Nowej Dębie.
– Zainteresowani wstąpieniem w nasze szeregi mogą się zgłaszać do wojskowych centrów rekrutacji lub skorzystać z pomocy rekruterów. Jakie są wymagania? Polskie obywatelstwo, wiek od 18 do 60 lat w korpusie szeregowych oraz do 63 lat w korpusie podoficerów i oficerów, niekaralność za przestępstwa umyślne, zdrowie fizyczne i psychiczne, by pełnić służbę wojskową. Zapraszamy! – podsumowała p.o. rzecznika prasowego 3 Podkarpackiej BOT ppor. Magdalena Mac.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze