Reklama

„Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam...”

Rotę przysięgi: „Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam...” – wypowiedziało 130 ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe. Oczywiście na sztandar podkarpackich „terytorialsów”, a ślubowanie odebrał dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Michał Małyska. Do uroczystości doszło na Rynku w Lubaczowie.

Przysięga była finałem szkolenia podstawowego tzw. „szesnastki” w ramach programu „Wakacje z WOT”[paywall]. „(...) Gratuluję decyzji o wstąpieniu do wojsk obrony terytorialnej. To dobry wybór. Pokazujecie w ten sposób, że bliskie są wam wartości patriotyczne, dobro naszej ojczyzny i jej obywateli. Większość ochotników to uczniowie i tegoroczni absolwenci szkół średnich. Swój wolny czas postanowili wykorzystać na szkolenie w ramach projektu „Wakacje z WOT”, by zostać żołnierzami 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej (...)” – napisał m.in. w specjalnym liście skierowanym do rekrutów minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

33 przysięgi

Była już 33. przysięga wojskowa żołnierzy 3. Podkarpackiej BOT w historii, trzecia w br. W tym ważnym wydarzeniu głównym bohaterom towarzyszyły oczywiście rodziny i przyjaciele. – Przysięga wojskowa stanowi najważniejsze wydarzenie w życiu każdego żołnierza. Ten moment pozostaje w pamięci żołnierza na zawsze. Jest to akt ślubowania, będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec ojczyzny i narodu polskiego. Siłą w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej są ludzie. Wśród ochotników byli między innymi geodeta, biegły tłumacz języka angielskiego czy budowlaniec. Zasilacie nasze szeregi całymi rodzinami. Jesteśmy dumni, widząc przysięgającego ojca z córką, męża z żoną czy też rodzeństwo. Dajecie świadectwo wartości jednej z naszych wiodących zasad, że to ludzie są najważniejszym ogniwem naszej formacji – powiedział dowódca 3. PBOT płk Michał Małyska.

Reklama

Naucz się bronić własnego domu...

– Podczas szkolenia nabyliśmy umiejętności oraz wiedzę, którą pragniemy szlifować, aby podnieść swoje kwalifikacje i się rozwijać. Dzięki motywacji starszego rodzeństwa, czujemy radość i satysfakcję, że tegoroczne wakacje spędziliśmy ucząc się żołnierskiego rzemiosła. Naucz się bronić swojego domu, dołącz do nas – powiedzieli dwaj bracia, których rodzeństwo już od dawna służy w „terytorialsach”.

Żołnierze 3. PBOT przed złożeniem przysięgi ukończyli intensywne 16-dniowe szkolenie podstawowe, które rozpoczyna cykl szkoleń w WOT. Potwierdzeniem ukończonego szkolenia był egzamin, tzw. pętla taktyczna. Praktyczny sprawdzian umiejętności nabytych w czasie „szesnastki” żołnierze zdawali przez dwa dni na poligonie w Nowej Dębie.

– Zainteresowani wstąpieniem w nasze szeregi mogą się zgłaszać do wojskowych centrów rekrutacji lub skorzystać z pomocy rekruterów. Jakie są wymagania? Polskie obywatelstwo, wiek od 18 do 60 lat w korpusie szeregowych oraz do 63 lat w korpusie podoficerów i oficerów, niekaralność za przestępstwa umyślne, zdrowie fizyczne i psychiczne, by pełnić służbę wojskową. Zapraszamy! – podsumowała p.o. rzecznika prasowego 3 Podkarpackiej BOT ppor. Magdalena Mac.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama