Jubileusz 115-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku, który miał miejsce kilka dni temu, był okazją, by spojrzeć z dumą na historię szkoły, która od ponad wieku kształci kolejne pokolenia.
„Dziś I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły to nowoczesna szkoła, która łączy bogatą tradycję z otwartością na wyzwania współczesnego świata. W 19 oddziałach kształci się obecnie około 560 uczniów, rozwijając swoje pasje, zainteresowania i talenty. Liczne sukcesy w olimpiadach, konkursach przedmiotowych oraz osiągnięcia absolwentów potwierdzają wysoki poziom nauczania i wychowania”
– podkreśla Starostwo Powiatowe w Przeworsku, które jako organ prowadzący szkołę, z dumą wspiera jej rozwój i troszczy się o jej przyszłość.
„Inwestowanie w edukację młodego pokolenia jest inwestycją w rozwój całego naszego regionu. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby uczniowie i nauczyciele mieli jak najlepsze warunki do nauki, pracy i realizacji ambitnych celów”
– podkreślają samorządowcy. Obchody 115-lecia szkoły pn. „Z przeszłości w przyszłość” rozpoczęła msza św. w bazylice pw. Ducha Świętego. Po niej zebrani przenieśli się do Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie podziwiali program artystyczny, przygotowany przez nauczycieli, uczniów i absolwentów „Jagiellonki”.
„Każda rocznica skłania do refleksji, zadumy nad czasem minionym. Sprawia, że przywołujemy z przeszłości ważne dla nas chwile i zdarzenia. Wspominamy osoby, z którymi byliśmy bardzo związani. Przez 115. lat przeworska „Jagiellonka” była miejscem zdobywania wiedzy, rozwijania pasji oraz kształtowania wartości i charakterów młodych ludzi. W jej murach uczyły się i pracowały setki osób, które współtworzyły tradycję, budowały renomę oraz dbały o wysoki poziom kształcenia. Jubileusz jest wyrazem szacunku dla wszystkich, którzy przez lata przyczynili się do rozwoju placówki. (…) 200 lat Szacowna Jubilatko!”
– podsumowała jubileusz szkolna społeczność.
Historia Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku sięga roku szkolnego 1911/1912, kiedy rozpoczęło działalność Gimnazjum Realne. Uroczyste otwarcie szkoły odbyło się 21 lutego 1912 roku dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności oraz wsparciu m.in. księcia Andrzeja Lubomirskiego i Galicyjsko-Bukowińskiego Towarzystwa Przemysłu Cukrowniczego. Mimo przerw spowodowanych wydarzeniami obu wojen światowych, szkoła nieprzerwanie odgrywała ważną rolę w rozwoju edukacji regionu. W czasie II wojny światowej prowadzono tu tajne nauczanie, obejmujące łącznie 176 uczniów. Po wojnie placówka wznowiła działalność i stopniowo rozwijała swoją bazę dydaktyczną. W 1982 roku przywrócono jej imię Króla Władysława Jagiełły, a kolejnym ważnym etapem był rok 1992, kiedy społeczność szkolna otrzymała nowoczesny budynek z salą gimnastyczną i zapleczem dydaktycznym. Dziś Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku pozostaje jedną z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych placówek edukacyjnych regionu, kontynuując ponad stuletnią tradycję kształcenia kolejnych pokoleń młodzieży.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze