Mam nowego kumpla. Ponad 2 tysiące kilometrów od domu. Portugalczyk. Temperamentny południowiec. Nieprzeciętny gaduła. Patriota, kochający swój niewielki kraj. Dumny z jego przeszłości, ale i z teraźniejszości.
Spiknęliśmy się w jednej z restauracji Évory, miasta wielkości Przemyśla, ze starówką wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rozgadał się strasznie, m.in. o rekonkwiście, Henryku Żeglarzu, Vasco da Gamie, Bartolomeu Diasie czy templariuszach, którzy w Portugalii działali – mimo kasaty zakonu – pod nazwą Zakonu Rycerzy Chrystusa. Chwalił się, że kiedyś Portugalia walczyła z Hiszpanią o panowanie nad światem. Stała się potęgą dzięki pieprzowi. Zadumał się, kiedy mówił mi o Antoniu Salazarze. Dyktatorze, zatruwającym ludziom umysły przez ponad 30 lat. Mówił, że był twórcą tzw. Nowego Państwa, sprawując w nim władzę zahaczającą o faszyzm, choć odcinał się od tego. Przez jednych uwielbiany, przez większość znienawidzony. Żarliwy katolik na pokaz. Założyciel Unii Narodowej, jedynej słusznej partii. Jedynej, bo wszystkie pozostałe rozwiązał. Ludzie w końcu mieli dość autokraty, bycia przedmiotami. Demokracja odrodziła się tam dzięki… kobiecie, która jako pierwsza wetknęła w lufę karabinu jednego z żołnierzy na ulicach Lizbony biały i czerwony goździk. To była bezkrwawa Rewolucja Goździków, która pozwoliła Portugalii ponownie zagościć na salonach Europy.
Ni stąd, ni zowąd kumpel zapytał mnie: – Dlaczego na siłę chcecie opuścić Unię Europejską? – Nie wiem, przyjacielu – odpowiedziałem mu lekko zażenowany.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.". Zadumał się, kiedy mówił mi o Antoniu Salazarze. Dyktatorze, zatruwającym ludziom umysły przez ponad 30 lat. Mówił, że był twórcą tzw. Nowego Państwa, sprawując w nim władzę zahaczającą o faszyzm, choć odcinał się od tego. Przez jednych uwielbiany, przez większość znienawidzony. Żarliwy katolik na pokaz. Założyciel Unii Narodowej, jedynej słusznej partii. Jedynej, bo wszystkie pozostałe rozwiązał. Ludzie w końcu mieli dość autokraty, bycia przedmiotami. Demokracja odrodziła się tam dzięki… kobiecie, która jako pierwsza wetknęła w lufę karabinu jednego z żołnierzy na ulicach Lizbony biały i czerwony goździk. To była bezkrwawa Rewolucja Goździków, która pozwoliła Portugalii ponownie zagościć na salonach Europy. Ni stąd, ni zowąd kumpel zapytał mnie: – Dlaczego na siłę chcecie opuścić Unię Europejską? – Nie wiem, przyjacielu – odpowiedziałem mu lekko zażenowany". Panie dyżurny krytykancie , nienawidzący obecnych legalnie wybranych polskich władz w legalnych wyborach. Czy uważa pan ,że czytelnicy lub internauci są na tyle głupi ,że nie widzą prymitywnych pana aluzji? CZEMU NIE PISAŁ PAN TAKICH BREDNI , GDY SZUMOWINA / PO , PSL / RZĄDZĄCA I ROZBIJAJĄCA POLSKĄ GOSPODARKĘ PRZEZ 8 DŁUGICH LAT wydawała za posadki i pochwały POLSKĘ ? A TERAZ CIĄGŁY PŁACZ . CHYBA CZAS NAJWYŻSZY , GDY WEJDZIE ; Z TEGO CO SIĘ DOWIEDZIAŁEM KOŃCEM WRZEŚNIA USTAWA MEDIALNA - NA WYKUPIENIE TEGO TYGODNIKA I ZASTĄPIENIE OBECNEJ REDAKCJI DZIENNIKARZAMI Z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA ; A SZCZEGÓLNIE UCZCIWYMI , BEZSTRONNYMI, TAK , TE ŻALE NIECH PAN SOBIE ZACHOWA NA ZEBRANIE MASOŃSKO I LIBERALNO - LEWACKIE . NAJLEPIEJ GDY BĘDZIE ODŚPIEWANA " MIĘDZYNARODÓWKA " ALBO MASOŃSKA " ODA DO MŁODOŚCI".
Z cala pewnoscią bezstronnymi. Najlepiej z TVP!!! Kretynie jeden
Rozumiem ,że tym " kretynem " jesteś ty , bo nie rozumiesz obecnej sytuacji , czyli jesteś zmanipulowany i brak ci zdrowego własnego osądu . Polecam zastanowienie się nad sobą , a nie obrażanie . Pamiętaj ,ze kij ma 2 końce . Jak ty mnie , tak ja i ciebie mogą potraktować . Dotarło/
mk 91.193.208.124 2 godziny temu Czas najwyższy , ażeby powiedzieć potomkom hitlerowskich ludojadów ,że mówimy im "danke' ,czyli dziękujemy za stare , wyeksploatowane spraęty szpitalne , odzież wynoszona prze wnuków bandytów z wermachtu . Nie jesteśmy nawet w P-ślu juś tak potrzebującymi ,ażeby robic z siebie w oczach tej nacji totalnego dziada ku ich radości . SKOŃCZYĆ Z TYM DZIADOSTWEM.I ty śmiesz mówić cokolwiek o obrażaniu kogokolwiek??? Gnoju jeden! Że kij ma dwa końce??? Ma! Owszem, ma. I zapamiętaj sobie, gnoju jeden, że zawsze się znajdzie właśnie kij, na twój niewyparzony ryj!!! Czytam twoje wpisy na tym forum i jedyną rzeczą jaką potrafisz robić, to właśnie obrażać wszystkich naokoło. Nie ma znaczenia, o kim wypisujesz takie brednie. Apeluję do administratora tej stronki, aby wszystkie posty tego gnoja BLOKOWAĆ!!!
Wydrukowałem sobie twoje wypociny pod moim adresem . I kto tu kogo obraża? Ja napisałem o Niemcach prawdę i tylko prawdę , bo obecne jak i każde pokolenie niemieckie jest potomkami hitlerowskich morderców , judojadów . I jest to prawda. Ty natomiast wciekle próbujesz ich bronić , nie wiadomo z jakiej przyczyny . W ten sposób próbujesz zakłamywać prawdę historyczna . Niedługo ty i tobie podobni napiszą , że to nie Niemcy lecz kosmici napadli na Europę , w tym Polskę i w Naszym kraju wymordowali 6 mln ludzi . Rozumiem ,ze jesteś zmanipulowany politycznie , ale prawdy i historii nie zakrzyczysz. Ja nikogo - jak napisałeś " nie obrażam naokoło" Również i ja zaraz będę - bo mogę zaapelować do administratora o blokowanie ciebie i wykasowanie twoich wpisów - obrażliwych pod moim adresem . a co do autora , to piszesz a różnych komputerów , używając różnych nicków . , po tym jak napisałem , ze domyślam się , skąd może pochodzić autor tego artykuliku
Też bym się czuła zażenowana. Niestety takie są mechanizmy myślenia. To Efekt Halo Pisze o tym psycholog udzielający pomocy on line. Poczytaj na https://bezproblemowo.com/efekt-halo/
". Zadumał się, kiedy mówił mi o Antoniu Salazarze. Dyktatorze, zatruwającym ludziom umysły przez ponad 30 lat. Mówił, że był twórcą tzw. Nowego Państwa, sprawując w nim władzę zahaczającą o faszyzm, choć odcinał się od tego. Przez jednych uwielbiany, przez większość znienawidzony. Żarliwy katolik na pokaz. Założyciel Unii Narodowej, jedynej słusznej partii. Jedynej, bo wszystkie pozostałe rozwiązał. Ludzie w końcu mieli dość autokraty, bycia przedmiotami. Demokracja odrodziła się tam dzięki… kobiecie, która jako pierwsza wetknęła w lufę karabinu jednego z żołnierzy na ulicach Lizbony biały i czerwony goździk. To była bezkrwawa Rewolucja Goździków, która pozwoliła Portugalii ponownie zagościć na salonach Europy. Ni stąd, ni zowąd kumpel zapytał mnie: – Dlaczego na siłę chcecie opuścić Unię Europejską? – Nie wiem, przyjacielu – odpowiedziałem mu lekko zażenowany". Panie dyżurny krytykancie , nienawidzący obecnych legalnie wybranych polskich władz w legalnych wyborach. Czy uważa pan ,że czytelnicy lub internauci są na tyle głupi ,że nie widzą prymitywnych pana aluzji? CZEMU NIE PISAŁ PAN TAKICH BREDNI , GDY SZUMOWINA / PO , PSL / RZĄDZĄCA I ROZBIJAJĄCA POLSKĄ GOSPODARKĘ PRZEZ 8 DŁUGICH LAT wydawała za posadki i pochwały POLSKĘ ? A TERAZ CIĄGŁY PŁACZ . CHYBA CZAS NAJWYŻSZY , GDY WEJDZIE ; Z TEGO CO SIĘ DOWIEDZIAŁEM KOŃCEM WRZEŚNIA USTAWA MEDIALNA - NA WYKUPIENIE TEGO TYGODNIKA I ZASTĄPIENIE OBECNEJ REDAKCJI DZIENNIKARZAMI Z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA ; A SZCZEGÓLNIE UCZCIWYMI , BEZSTRONNYMI, TAK , TE ŻALE NIECH PAN SOBIE ZACHOWA NA ZEBRANIE MASOŃSKO I LIBERALNO - LEWACKIE . NAJLEPIEJ GDY BĘDZIE ODŚPIEWANA " MIĘDZYNARODÓWKA " ALBO MASOŃSKA " ODA DO MŁODOŚCI".
Z cala pewnoscią bezstronnymi. Najlepiej z TVP!!! Kretynie jeden
Rozumiem ,że tym " kretynem " jesteś ty , bo nie rozumiesz obecnej sytuacji , czyli jesteś zmanipulowany i brak ci zdrowego własnego osądu . Polecam zastanowienie się nad sobą , a nie obrażanie . Pamiętaj ,ze kij ma 2 końce . Jak ty mnie , tak ja i ciebie mogą potraktować . Dotarło/