Reklama

„Jak zawsze stawiamy na rozwój”

PANS w Przemyślu
09/10/2025 09:59

Rozmowa z dr. Sławomirem Soleckim, prorektorem ds. rozwoju i współpracy.

E.K.:Panie Prorektorze, okazuje się, że okres wakacyjny w uczelni wcale nie był czasem odpoczynku, bo w tym czasie znacznie rozszerzyła się oferta uczelni, wkroczyliśmy na nowe obszary, zarówno dydaktyczne, jak i naukowe…

Rzeczywiście, w okresie wakacyjno-urlopowym nasza uczelnia nie zwalnia tempa. Specyfika letniej przerwy w zajęciach dydaktycznych, to z jednej strony nieobecność studentów i większości kadry naukowo-dydaktycznej w uczelnianym kampusie wynikająca z wypoczynku, z drugiej zaś czas intensywnej pracy na wielu polach – zarówno w obszarze kształcenia jak i obszarze umiędzynarodowienia uczelni, współpracy z otoczeniem społecznym czy pozyskiwania środków prorozwojowych.

Reklama

Mamy powody do satysfakcji z powodu dostrzeżenia dobrych wyników przez instytucje zewnętrzne, gdyż w tym roku znowu jesteśmy w czołówce ogólnopolskiego rankingu wyższych uczelni zawodowych, po raz kolejny otrzymaliśmy środki z dotacji celowej z budżetu województwa, przyznawanej przez Zarząd Woj. Podkarpackiego w ramach konkursu dla uczelni z regionu, a także pozyskaliśmy środki prorozwojowe w wysokości ponad 4,3 mln zł w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.

Od nowego roku akademickiego chcemy rozszerzać także naszą ofertę kształcenia ustawicznego w postaci dodatkowych usług edukacyjnych tj. studia podyplomowe i kursy języka polskiego dla cudzoziemców, zaś z myślą o środowisku senioralnym będziemy kontynuować działalność uczelnianego Uniwersytetu Trzeciego Wieku do którego serdecznie zapraszamy mieszkańców Przemyśla i powiatu przemyskiego.

Reklama

W celu poprawy możliwości rozwoju własnej kadry naukowo-dydaktycznej, w ostatnich kilku miesiącach pracowaliśmy intensywnie nad uruchomieniem czasopisma naukowego „Człowiek. Systemy. Bezpieczeństwo”. Pierwszy numer tego periodyku będzie już dostępny przed inauguracją roku akademickiego.

E.K.: Rozwijamy się w różnych obszarach, oferta skierowana do różnych odbiorców – starszych, młodszych, pracujących, obcokrajowców…

Naszym strategicznym celem jest wzmacnianie i uatrakcyjnianie oferty prowadzonych przez PANS w Przemyślu  studiów licencjackich i inżynierskich oraz magisterskich. Już myślimy o zbliżającym się nowym roku akademickim, w który chcemy wkroczyć z ofertą studiów wzbogaconą o nowe propozycje wychodzące naprzeciw oczekiwaniom pracodawców i wymogom współczesnego rynku pracy. Naszymi tegorocznymi nowościami są: Fizjoterapia – kierunek kształcący adeptów jednego z najbardziej poszukiwanych i deficytowych zawodów oraz Zarządzanie i inżynieria produkcji – kierunek inżynierski odpowiadający na potrzeby podkarpackiej gospodarki.

Reklama

O najwyższej jakości naszych kierunków świadczą oceny ministerialnych instytucji akredytujących. W kończącym się roku akad. akredytację z wynikiem pozytywnym przeszły studia magisterskie na kierunku Pielęgniarstwo, zaś ocenę pozytywną z wyróżnieniem Projektowanie graficzne  I i II stopnia. Jakość kształcenia przekłada się również na pozycję absolwentów uczelni na lokalnym i regionalnym rynku pracy. W tym roku ponownie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało nam dodatkowe środki w ramach programu Dydaktyczna Inicjatywa Doskonałości, dostrzegając rosnące wartości wskaźników zatrudnienia zgodnego z nabytymi w uczelni kwalifikacjami oraz zarobków w pierwszym okresie zatrudnienia charakteryzujących naszych absolwentów.

E.K.: Po kolei – oferta studiów podyplomowych, skrojona na miarę…

Reklama

Istotnie, choć to nie jest łatwe to naszym celem jest tworzenie oferty edukacyjnej dla każdego uszytych na miarę. Uczelnia powraca po kilkuletniej przerwie z ofertą studiów podyplomowych oraz kursów. W naszej kadrze mamy wielu wysokiej klasy specjalistów i doświadczonych praktyków, którzy będą się dzielić najnowszą wiedzą i umiejętnościami z uczestnikami ww. form kształcenia. Na początek wprowadzamy nowe dwie podyplomówki związane z bezpieczeństwem – Zarządzanie kryzysowe i Obronę cywilną w systemie bezpieczeństwa państwa i kolejne dwie ogniskujące się na aspektach zarządzania w administracji i ochronie zdrowia. Rekrutujemy również na kierunki realizowane przed okresem pandemii, w tym m.in. Rolnictwo i ekonomikę agrobiznesu i Diagnostykę elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych.

E.K.: Do UTW zapraszamy… (kogo?)

Reklama

Do włączenia się w działalność naszego UTW zapraszamy osoby nie pracujące w wieku 60+ chcące w miłym gronie spędzać wolny czas w ramach zajęć w formie wykładów oraz warsztatów. Słuchacze UTW biorą udział w najważniejszych wydarzeniach realizowanych przez uczelnię, ale jego działalność nie zamyka się w murach uczelni. Słuchacze organizują grupowe wyjazdy do instytucji kultury, poznają atrakcje turystyczne okolic Przemyśla oraz regionu oraz uczestniczą w okolicznościowych spotkaniach integracyjnych.W nadchodzącym rocznym okresie pracy UTW chcemy oprócz kontynuacji cykli wykładów i prelekcji wprowadzić nowe formy zajęć ruchowych, w tym gimnastykę kręgosłupa oraz zajęć praktycznych przeciwdziałających wykluczeniu cyfrowemu seniorów.

E.K.: Będziemy również przygotowywać cudzoziemców do studiowania w Polsce.

Reklama

S.S.: Tak, pracujemy nad taką ofertą, mamy nadzieję, że uda się uruchomić kurs przygotowawczy do podjęcia studiów w języku polskim już w październiku, ale pozostało nam jeszcze kilka kwestii do sprawdzenia. W okresie wakacyjnym weszły w życie nowe przepisy dotyczące rekrutacji obcokrajowców, więc w zasadzie „chwilę temu” i konieczna jest dokładna analiza nowych reguł, co właśnie robimy, by móc „wypuścić na rynek” najlepszy, rzetelnie przygotowany produkt w postaci kursu przygotowawczego i innych kursów językowych. Mamy w tym zakresie duże doświadczenie, bo wielokrotnie uczyliśmy cudzoziemców języka polskiego (w ramach kursów projektowych i nie tylko), od wielu lat przemyska PANS jest ośrodkiem egzaminacyjnym dla państwowych egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego, więc korzystamy z tych doświadczeń, by się rozwijać.

E.K.: PANS spełnia też ambicje naukowe (choć domeną jej działalności jest przede wszystkim kształcenie praktyczne), bo właśnie wydała pierwszy numer półrocznika pt. „Człowiek, Systemy, Bezpieczeństwo”. Skąd pomysł na takie wydawnictwo?

Reklama

Mający miejsce dynamiczny rozwój kierunków medycznych oraz związanych z bezpieczeństwem skłonił władze uczelni do zaproponowania kadrze naukowo-dydaktycznej zainicjowania nowego uczelnianego pisma naukowego. Periodyk z pewnością będzie motywował kadrę uczelni do podejmowania ambitnych przedsięwzięć naukowo-badawczych i wdrożeniowych, a następnie ich dokumentowania na jego łamach.

E.K.: Jaki będzie najbliższy rok akademicki?

W takim najogólniejszym planie najbliższy rok akademicki to dalsze modelowanie oferty edukacyjnej, której celem jest jak najlepsze powiązanie jej z aktualnymi potrzebami gospodarki oraz wyzwaniami rynku pracy. Ruszają także inwestycje, które  zapewnią uczelni możliwość optymalnej realizacji procesu kształcenia i pozytywnie będą wpływać na budowanie klimatu przyjaznego studentowi. Czekają nas również liczne działania i projekty wpisujące się we współpracę międzynarodową, w tym w ramach programu Erasmus+ oraz współpracę z podmiotami otoczenia lokalnego i regionalnego, w tym wpisującą się w społeczną odpowiedzialność uczelni.

Reklama

 

 

 

 

 

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 09/10/2025 09:59
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama