Z grudniowych, zorganizowanych na ziemi toruńskiej Centralnych Obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii 14. Dywizjon Artylerii Samobieżnej w Jarosławiu wrócił z 1. miejscem i tytułem „Najlepszego Pododdziału Artylerii Wojsk Lądowych 2023”.
Toruń uznawany jest za stolicę wojsk artyleryjskich w Polsce. Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii przypada wprawdzie na 4 grudnia, w dzień Świętej Barbary – patronki artylerzystów, ale obchody zorganizowano tu kilka dni wcześniej, 1 grudnia.
Z tej okazji pod pomnikiem Polskich Artylerzystów odbył się apel pamięci z udziałem delegacji toruńskiego samorządu. W kościele garnizonowym pw. św. Katarzyny odprawiono też mszę św. w intencji żołnierzy wojsk rakietowych i artylerii, zaś centralne obchody odbyły się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia.
Obok artylerzystów z jarosławskiego dywizjonu wzięli w nich udział żołnierze: 1 Mazurskiej Brygady Artylerii z Węgorzewa, 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca, 18 Pułku Artylerii z Nowej Dęby, 5 Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa, 14 Suwalskiego Pułku Przeciwpancernego oraz kompania reprezentacyjna z batalionu dowodzenia Wojsk Lądowych i reprezentacja Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia.
Podczas apelu wręczone zostały wyróżnienia dla zasłużonych żołnierzy jednostek artyleryjskich oraz odbyła się prezentacja wojskowego sprzętu.
– Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i jako przyjaciele, którzy, stąd wywodząc się, gdzieś w rejonach Polski i świata będą pokazywali swoje umiejętności i kunszt. Wszystkim życzę codziennej opieki Św. Barbary i spełnienia żołnierskich i oficerskich planów – zwrócił się do zgromadzonych żołnierzy prezydent Torunia Michał Zaleski.
Wydarzenie było też sposobnością do wręczenia Kordzików Honorowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Odznak Honorowych Wojsk Lądowych oraz tytułu honorowego „Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej” z odznaką II i III stopnia. Nagrodzono również finalistów Konkursu o tytuł Mistrza Ognia Artyleryjskiego Wojsk Lądowych 2023 roku. 14. Dywizjon Artylerii Samobieżnej w Jarosławiu z uroczystych obchodów przywiózł puchar i 1. miejsce oraz tytuł „Najlepszego Pododdziału Artylerii Wojsk Lądowych 2023”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze