– To właśnie Państwo budowaliście dorobek szkoły na przestrzeni wielu lat i pozostawili w nim cząstkę siebie – zwróciła się do zgromadzonych na jubileuszowych uroczystościach byłych pedagogów i pracowników Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu dyrektor placówki Justyna Nalepa-Harpula.
8 grudnia to święto patronki jarosławskiego ZSEiO Marii Dąbrowskiej. W tym roku uroczystości miały wyjątkowy wymiar i z całą pewnością na długo pozostaną w pamięci całej szkolnej społeczności. W 2019 r. przypada bowiem jubileusz 95-lecia istnienia Szkoły Ekonomicznej[paywall].
Obchody rozpoczęła msza św. odprawiona w jarosławskiej kolegiacie. Potem zgromadzeni udali się do budynku Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki, gdzie odbyła się część oficjalna. Obecnych na niej było wielu zacnych gości, których przywitała dyrektor „ekonomika” J. Nalepa-Harpula.
– W to święto wzruszają się nawet szkolne mury, bo jesteśmy uczestnikami spotkania, które łączy zapisane kartki 95-letnich wydarzeń szkoły. Czego więc były świadkiem? Zobaczymy w programie artystycznym – zapowiedziała.
Program okazał się prawdziwą ucztą dla ducha. Zatytułowany Przeszłość zatrzymana pamięcią poprowadzony został przez absolwentki i obecne nauczycielki szkoły Teresę Krzywonos i Annę Muszyńską. Młodzież zabrała wszystkich w sentymentalną podróż, której autorami byli absolwenci „ekonomika”.
– Ich relacje o trudnych czasach wojennych i powojennych, w których i szkoła, i oni mieli swój czas próby, zwycięskiej próby, zestawione z opowieściami młodszych absolwentów, dały jakże prawdziwy, wzruszający i wyjątkowy obraz historii szkoły. Daty i fakty nie odzwierciedlą przecież specyficznej atmosfery tej placówki, bo szkołę tworzą ludzie – nie mury, reformy i programy. A oni pamiętali ją najlepiej, bo pamiętali sercem. Łzy, śmiech i wzruszenie słuchaczy były wyrazem największego uznania i podziękowania dla autorek programu – dodała dyrektor placówki. A autorkami scenariusza były: A. Muszyńska, B. Pisarczyk-Naspińska i S. Zielińska. Pięknym dopełnieniem części artystycznej była niezwykle klimatyczna scenografia i muzyka.
Stałym punktem obchodów Święta Szkoły jest pasowanie uczniów klas pierwszych i tym samym przyjęcie ich do społeczności szkolnej. Zaproszeni goście: starosta jarosławski Stanisław Kłopot, komisarz Jan Wojtowicz, p.o. komendanta powiatowego policji w Jarosławiu oraz Halina Kot, dyrektor Santander Bank Polska SA Oddział w Jarosławiu (przedstawiciele instytucji, z którymi szkoła współpracuje w zakresie kształcenia zawodowego) pasowali pierwszaków liceum ogólnokształcącego o profilu policyjnym, wręczając im pagon z pierwszą belką oraz technikum w zawodzie ekonomista, logistyk i spedytor – przekazując im symbol zawodu, w którym się kształcą, oznaczony emblematem szkoły.
Łyk historii
Szkoła powstała w 1924 r. Od jej założenia władze Towarzystwa Szkoły Handlowej kładły nacisk na pielęgnowanie tradycji i właściwą oprawę rocznic, świąt i uroczystości. Najważniejszym świętem szkoły było obchodzone właśnie 8 grudnia Święto Kupieckie. Ale ten dzień był jednocześnie świętem Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia, która została naturalną pierwszą patronką szkoły. Ukoronowaniem tego faktu było poświęcenie i wręczenie sztandaru, ufundowanego przez miejscowych kupców z okazji 10-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę 11 maja 1930 roku. Sztandar z oczywistych powodów w czasach powojennych nie mógł być używany podczas oficjalnych uroczystości aż do 1989 r. Teraz dumnie towarzyszy szkole w dniu jej święta obok drugiego, już powojennego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze