Reklama

Jarosławski „ekonomik” ma już 95 lat

– To właśnie Państwo budowaliście dorobek szkoły na przestrzeni wielu lat i pozostawili w nim cząstkę siebie – zwróciła się do zgromadzonych na jubileuszowych uroczystościach byłych pedagogów i pracowników Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu dyrektor placówki Justyna Nalepa-Harpula.

8 grudnia to święto patronki jarosławskiego ZSEiO Marii Dąbrowskiej. W tym roku uroczystości miały wyjątkowy wymiar i z całą pewnością na długo pozostaną w pamięci całej szkolnej społeczności. W 2019 r. przypada bowiem jubileusz 95-lecia istnienia Szkoły Ekonomicznej[paywall].

Obchody rozpoczęła msza św. odprawiona w jarosławskiej kolegiacie. Potem zgromadzeni udali się do budynku Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki, gdzie odbyła się część oficjalna. Obecnych na niej było wielu zacnych gości, których przywitała dyrektor „ekonomika” J. Nalepa-Harpula.

Reklama

– W to święto wzruszają się nawet szkolne mury, bo jesteśmy uczestnikami spotkania, które łączy zapisane kartki 95-letnich wydarzeń szkoły. Czego więc były świadkiem? Zobaczymy w programie artystycznym – zapowiedziała.

Duchowa uczta

Program okazał się prawdziwą ucztą dla ducha. Zatytułowany Przeszłość zatrzymana pamięcią poprowadzony został przez absolwentki i obecne nauczycielki szkoły Teresę Krzywonos i Annę Muszyńską. Młodzież zabrała wszystkich w sentymentalną podróż, której autorami byli absolwenci „ekonomika”.

Reklama

– Ich relacje o trudnych czasach wojennych i powojennych, w których i szkoła, i oni mieli swój czas próby, zwycięskiej próby, zestawione z opowieściami młodszych absolwentów, dały jakże prawdziwy, wzruszający i wyjątkowy obraz historii szkoły. Daty i fakty nie odzwierciedlą przecież specyficznej atmosfery tej placówki, bo szkołę tworzą ludzie – nie mury, reformy i programy. A oni pamiętali ją najlepiej, bo pamiętali sercem. Łzy, śmiech i wzruszenie słuchaczy były wyrazem największego uznania i podziękowania dla autorek programu – dodała dyrektor placówki. A autorkami scenariusza były: A. Muszyńska, B. Pisarczyk-Naspińska i S. Zielińska. Pięknym dopełnieniem części artystycznej była niezwykle klimatyczna scenografia i muzyka.

Stałym punktem obchodów Święta Szkoły jest pasowanie uczniów klas pierwszych i tym samym przyjęcie ich do społeczności szkolnej. Zaproszeni goście: starosta jarosławski Stanisław Kłopot, komisarz Jan Wojtowicz, p.o. komendanta powiatowego policji w Jarosławiu oraz Halina Kot, dyrektor Santander Bank Polska SA Oddział w Jarosławiu (przedstawiciele instytucji, z którymi szkoła współpracuje w zakresie kształcenia zawodowego) pasowali pierwszaków liceum ogólnokształcącego o profilu policyjnym, wręczając im pagon z pierwszą belką oraz technikum w zawodzie ekonomista, logistyk i spedytor – przekazując im symbol zawodu, w którym się kształcą, oznaczony emblematem szkoły.

Reklama



Łyk historii

Szkoła powstała w 1924 r. Od jej założenia władze Towarzystwa Szkoły Handlowej kładły nacisk na pielęgnowanie tradycji i właściwą oprawę rocznic, świąt i uroczystości. Najważniejszym świętem szkoły było obchodzone właśnie 8 grudnia Święto Kupieckie. Ale ten dzień był jednocześnie świętem Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia, która została naturalną pierwszą patronką szkoły. Ukoronowaniem tego faktu było poświęcenie i wręczenie sztandaru, ufundowanego przez miejscowych kupców z okazji 10-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę 11 maja 1930 roku. Sztandar z oczywistych powodów w czasach powojennych nie mógł być używany podczas oficjalnych uroczystości aż do 1989 r. Teraz dumnie towarzyszy szkole w dniu jej święta obok drugiego, już powojennego.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama