W Stubnie w powiecie przemyskim od początku kwietnia funkcjonuje dodatkowy zespół ratownictwa medycznego, znajdujący się w rejonie operacyjnym Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu. To jedna z aktualnych zmian w organizacji systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego na terenie województwa podkarpackiego. O tej i pozostałych zakomunikowała na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej wojewoda Ewa Leniart.
Konieczność zmian wymusiło rosnące zapotrzebowanie na pomoc medyczną udzielaną w warunkach pozaszpitalnych, a więc stały wzrost liczby wyjazdów karetek do wezwań. W 2022 roku było ich o 5 tys. więcej niż rok wcześniej. Stąd m.in. decyzja o uruchomieniu
od 1 kwietnia br. dodatkowego zespołu ratownictwa medycznego w miejscowości Stubno, który zabezpiecza m.in. teren przygraniczny pomiędzy przejściami w Medyce i Korczowej.
Działa on w wymiarze 16[paywall] godzin w ciągu doby, tj. w g. od 7 do 23. Dodatkowo wydłużono też czas funkcjonowania jednego z zespołów stacjonujących w Rzeszowie (czasowego) z 16 do 24 godzin. To najważniejsze informacje, jakie padły podczas niedawnej konferencji ze strony władz wojewódzkich.
Obecny na spotkaniu z mediami dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie Andrzej Kwiatkowski zaznaczył natomiast, że decyzja o zwiększeniu liczby dostępnych zespołów ratownictwa medycznego na terenie województwa podkarpackiego ma także ważny wymiar społeczny.
– To nowe miejsca pracy dla personelu – dla ratowników, dla pielęgniarek oraz dla obsługi, w tym przypadku podstacji w Stubnie – powiedział.
Nieoceniony wkład w przygotowanie miejsca dla zespołu ratownictwa medycznego w Stubnie miały władze gminy, które zadanie wsparły finansowo.
Jak poinformowała WSPR w Przemyślu, na koszt gminy wybudowano nowy garaż dla karetki, wyremontowano i wyposażono pomieszczenia socjalne dla ratowników oraz wykonano utwardzenie i oświetlenie zewnętrzne przyległego terenu.
Podczas konferencji wybrzmiały też zalety wynikające z wprowadzenia nowej wersji ogólnokrajowego teleinformatycznego Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego. O nich mówił m.in. szef WSPR w Przemyślu Rafał Kijanka.
Aktualnie na finiszu są prace polegające na wymianie we wszystkich ambulansach sprzętu teleinformatycznego, w tym tabletów i modułów GPS, służących m.in. do bieżącej wymiany danych z dyspozytorem medycznym, jak również do potwierdzania faktu przekazywania do szpitali pacjentów przewożonych przez zespoły ratownictwa medycznego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze