Reklama

Jest fatalnie, ale może być lepiej. Burmistrz deklaruje nadrabianie wieloletnich zaniedbań

23/02/2020 16:33

Na ostatniej sesji rady miasta burmistrz Mieczysław Piziurny przedstawił raport o stanie budynków będących w posiadaniu miasta. Nikogo chyba nie dziwi ogólna konstatacja: jest źle! Lata zaniedbań i nieuregulowany stan prawny sprawiają, że nakaz przeprowadzenia remontu przez nadzór budowlany to sytuacja wręcz pożądana. Czy są szanse na to, by w tej kwestii wreszcie zaszły jakieś zmiany?

Wiele wskazuje na to, że tak. Zapowiedź burmistrza Piziurnego jest taka, że w budynki komunalne, w znakomitej większości albo stare, albo wręcz zabytkowe kamienice trzeba wreszcie zacząć inwestować[paywall].

Wiele budynków potrzebuje nowego dachu. – Jest zagrożenie, że dach się zawali – mówił burmistrz o kamienicy Rynek 13. – Rzeczą najważniejszą jest remont stropu w mieszkaniu komunalnym, trzeba zrobić ekspertyzę, czy nie grozi zawaleniem – dorzucił informację o kamienicy na Lwowskiej. To jednak nie koniec kiepskich wiadomości, większość lokali, o których mowa, to budynki zamieszkałe, więc ich stan w ten lub inny sposób zagraża zdrowiu i życiu mieszkańców.

– Będziemy typować te najpilniejsze potrzeby i szukać pieniędzy w budżecie, żeby ratować te mieszkania – deklaruje burmistrz. Niestety nawet, jeśli udałoby mu się znaleźć pokrycie finansowe na te deklaracje, nie rozwiąże to wszystkich problemów. Większość budynków, o których mowa, jest pod opieką konserwatora zabytków i ma nieuregulowany status prawny. – Rozmawiałem z panią konserwator, żeby obrać jakąś ścieżkę remontów i zabezpieczeń tych budynków. Praktycznie nie ma możliwości prawnych, żeby wejść tam z jakimiś pracami, nawet zabezpieczającymi przechodniów przed niebezpieczeństwem – wyjaśniał M. Piziurny, wskazując, że jedynym rozwiązaniem jest nakaz nadzoru budowlanego.

Reklama

– Jeśli chodzi o kamienice Rynek 10, a prawdopodobnie taka sama sytuacja, będzie z kamienicą przy Rynek 13, do postępowania zgłosiły się osoby pochodzące z Izraela, czyli pochodnia żydowskiego. Są to spadkobiercy właścicieli tej nieruchomości i obecnie mogę powiedzieć tyle, że toczy się postępowanie – informowała radca prawny UM Radymna Anna Philipp-Pruchnik, przekonując, że w owych sprawach brany będzie także pod uwagę poziom inwestowania w sporne nieruchomości. A to kolejny przyczynek do tego, by zacząć je wreszcie naprawiać.

Jaki pomysł na budynki po szkołach?

W dyskusji na temat stanu miejskich nieruchomości poruszono też kwestie obiektów niezamieszkałych – gmachów dawnych szkół na ul. Sienkiewicza i na ul. Lwowskiej przy urzędzie miasta. Tu konkrety nie padły, miasto szuka, na razie bezskutecznie, podmiotów prywatnych, które chciałyby „szkolnymi” gmachami się zająć. Jak przekonywał burmistrz, pojawiły się propozycje stworzenia w tamtych budynkach niepublicznych szkół lub przedszkoli, które mogłyby konkurować z tymi publicznymi, ale na to zgody nie ma. Co istotne upadła, a przynajmniej odsunięta w czasie została wizja stworzenia kompleksu edukacyjnego w budynkach dawnych koszar. – Ja wiem, że oczekiwania są tego typu, żeby budynek w koszarach przeznaczyć na szkołę podstawową, ale zawsze jest taki dylemat, ile pieniędzy można wydawać na budynki oświatowe i co zrobić z tymi nakładami, które zostały już poczynione na budynek przy Mickiewicza – uciął sprawę burmistrz.

Reklama

– Ja przedstawiłem stan techniczny budynków,  gdzie mieszkają ludzie i myślę, że nikt z nas nie ma wątpliwości, że od tego trzeba zacząć – przedstawiał swoje argumenty M. Piziurny. – Co najmniej dwudziestoletnie zaniedbania sprawiły, że teraz musimy wybierać, co robić w pierwszej kolejności – ciągnął. – Ja nie ukrywam, że mam bardzo duży szacunek dla druhów ochotników, natomiast proszę ich  o zrozumienie. Jestem burmistrzem od ponad roku, a stan techniczny tego budynku jest znany od dawna, dlatego proszę, by nie wymagali ode mnie tego, że ciągu 2 – 3 lat wykonam kapitalny remonty tego, gdzie wcześniej nie było tam nic robione – puentował kwestie M. Piziurny.


Bartłomiej Pacek
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Mieszkaniec - niezalogowany 2020-02-23 19:45:06

    Czekajcie dalej aż coś komuś na głowę spadnie... 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Brr - niezalogowany 2020-02-23 21:12:57

     Miasto wyremontuje a za miesiąc znajdzie sie potomek i wejdzie na gotowe. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    anty judepolon - niezalogowany 2020-02-23 21:22:43

    pan Piziurny da rade  

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama