Reklama

Jest taka noc...

23/05/2018 13:30

Noc zwiedzania muzeów przypadła w tym roku na 19 maja. Z jarosławskich obiektów kultury można było korzystać za darmo do późnych godzin. Mieszkańcy miasta jak zwykle dopisali. Żeby się dostać do niektórych atrakcji turystycznych, trzeba było się ustawić w długiej kolejce.

Rynek w nocy z soboty na niedzielę tętnił życiem jak mało kiedy. Wszystko za sprawą atrakcji przygotowanych przez jarosławskie stowarzyszenia i instytucje kulturalne. Wszystkie obiekty w Rynku stały otworem dla zwiedzających, a w ścisłym centrum miasta zapanowała atmosfera kulturalnego święta.[paywall]

Można było popatrzeć...

W muzeum można było obejrzeć wystawę My z I i II brygady. Jarosławianie w Legionach Polskich oraz pokaz slajdów Legiony Polskie. W kamienicy Attavantich na zwiedzających czekały wystawy Elżbiety Czyż, Anny Zwolskiej oraz wychowanków Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i ZHP Hufiec Jarosław. Na piętrze kamienicy Gruszewiczów swoje prace wystawili wychowankowie OSW, zaś w kamienicy Marysieńki miłośnicy historii mogli obejrzeć  ekspozycje przygotowane przez Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, a wśród nich zbiór pocztówek Bogusława Ryznera oraz wystawy Jarosław ‘78, Jerzy Hordyński, poeta związany z Jarosławiem, 1934-2014 – wystawa jubileuszowa SMJ.

Reklama

..albo posłuchać, potańczyć, pośpiewać

Noc muzeów to nie tylko wystawy. Organizatorzy zadbali, by zwiedzający mogli spędzić czas w sposób bardzo urozmaicony. Sporym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie ratusza, obiektu o ciekawej architekturze, na co dzień pełniącego funkcje urzędowe. W sobotę można było podziwiać panoramę miasta z wieży ratuszowej. Chętni mogli zasiąść na krzesłach w sali narad, zwykle zajmowanych przez miejskich rajców. Drzwi do swego gabinetu otworzył też Waldemar Paluch, który osobiście witał gości. Sporo było też imprez i happenigów towarzyszących, rozsianych po kamienicach całego Rynku. Był pokaz filmu Ada to nie wypada i koncert zespołu muzyki dawnej Vox Angeli. Folkowo i etnicznie zagrało Reisha Trio z Rzeszowa. W kamienicy Rydzikowej odbył się efektowny pokaz gry na lirze korbowej, przygotowany przez pracownię lutniczą Lucjana Kościółka, na płycie Rynku występowała Grupa Teatralna „Plaster”, a w podcieniach do tańca przygrywała kapela „Pokrzyk”. Oczywiście dostępna była także podziemna trasa turystyczna, a swoje podwoje dla zwiedzających otworzyły też cerkwie pw. Przemienienia Pańskiego i Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny.

– Moje odczucia na temat tego wydarzenia są bardzo pozytywne. W miejskich jednostkach kulturalnych ugościliśmy tysiące osób, kolejki liczyły niejednokrotnie przeszło dwustu oczekujących. Mimo tego mało kto się zniechęcał! To najlepiej świadczy o zainteresowaniu jarosławskimi atrakcjami oraz ogromnym potencjale turystycznym, jaki posiada nasze miasto – podsumował wydarzenie burmistrz Waldemar Paluch.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości