Noc zwiedzania muzeów przypadła w tym roku na 19 maja. Z jarosławskich obiektów kultury można było korzystać za darmo do późnych godzin. Mieszkańcy miasta jak zwykle dopisali. Żeby się dostać do niektórych atrakcji turystycznych, trzeba było się ustawić w długiej kolejce.
Rynek w nocy z soboty na niedzielę tętnił życiem jak mało kiedy. Wszystko za sprawą atrakcji przygotowanych przez jarosławskie stowarzyszenia i instytucje kulturalne. Wszystkie obiekty w Rynku stały otworem dla zwiedzających, a w ścisłym centrum miasta zapanowała atmosfera kulturalnego święta.[paywall]
W muzeum można było obejrzeć wystawę My z I i II brygady. Jarosławianie w Legionach Polskich oraz pokaz slajdów Legiony Polskie. W kamienicy Attavantich na zwiedzających czekały wystawy Elżbiety Czyż, Anny Zwolskiej oraz wychowanków Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i ZHP Hufiec Jarosław. Na piętrze kamienicy Gruszewiczów swoje prace wystawili wychowankowie OSW, zaś w kamienicy Marysieńki miłośnicy historii mogli obejrzeć ekspozycje przygotowane przez Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, a wśród nich zbiór pocztówek Bogusława Ryznera oraz wystawy Jarosław ‘78, Jerzy Hordyński, poeta związany z Jarosławiem, 1934-2014 – wystawa jubileuszowa SMJ.
Noc muzeów to nie tylko wystawy. Organizatorzy zadbali, by zwiedzający mogli spędzić czas w sposób bardzo urozmaicony. Sporym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie ratusza, obiektu o ciekawej architekturze, na co dzień pełniącego funkcje urzędowe. W sobotę można było podziwiać panoramę miasta z wieży ratuszowej. Chętni mogli zasiąść na krzesłach w sali narad, zwykle zajmowanych przez miejskich rajców. Drzwi do swego gabinetu otworzył też Waldemar Paluch, który osobiście witał gości. Sporo było też imprez i happenigów towarzyszących, rozsianych po kamienicach całego Rynku. Był pokaz filmu Ada to nie wypada i koncert zespołu muzyki dawnej Vox Angeli. Folkowo i etnicznie zagrało Reisha Trio z Rzeszowa. W kamienicy Rydzikowej odbył się efektowny pokaz gry na lirze korbowej, przygotowany przez pracownię lutniczą Lucjana Kościółka, na płycie Rynku występowała Grupa Teatralna „Plaster”, a w podcieniach do tańca przygrywała kapela „Pokrzyk”. Oczywiście dostępna była także podziemna trasa turystyczna, a swoje podwoje dla zwiedzających otworzyły też cerkwie pw. Przemienienia Pańskiego i Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny.
– Moje odczucia na temat tego wydarzenia są bardzo pozytywne. W miejskich jednostkach kulturalnych ugościliśmy tysiące osób, kolejki liczyły niejednokrotnie przeszło dwustu oczekujących. Mimo tego mało kto się zniechęcał! To najlepiej świadczy o zainteresowaniu jarosławskimi atrakcjami oraz ogromnym potencjale turystycznym, jaki posiada nasze miasto – podsumował wydarzenie burmistrz Waldemar Paluch.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze