W ubiegłą sobotę wierni kościoła greckokatolickiego obchodzili święto Jordanu. W Przemyślu uroczystości rozpoczęła msza św. pontyfikalna w soborze archikatedralnym pw. św. Jana Chrzciciela, której przewodniczył metropolita przemysko-warszawski ks. abp Eugeniusz Popowicz. Po mszy kapłani oraz wierni przeszli procesją z chorągwiami nad San, gdzie odbyła się najbardziej widowiskowa część liturgii.
W tym roku po raz pierwszy Jordan obchodzono szóstego, a nie – jak dotychczas – dziewiętnastego stycznia. W lutym ubiegłego roku zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk ogłosił odejście od używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i przejście od 1 września na nowy styl obchodzenia stałych świąt według kalendarza gregoriańskiego. Jednym z powodów zmiany kalendarza była rosyjska agresja przeciwko Ukrainie.
– Na Jordan chodzę od początku, to już chyba ponad trzydzieści lat – mówi pan Zenek. – Mnie nie przeszkadza...
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 87% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze