Reklama

Jordan po nowemu [ZDJĘCIA]

13/01/2024 11:20

W ubiegłą sobotę wierni kościoła greckokatolickiego obchodzili święto Jordanu. W Przemyślu uroczystości rozpoczęła msza św. pontyfikalna w soborze archikatedralnym pw. św. Jana Chrzciciela, której przewodniczył metropolita przemysko-warszawski ks. abp Eugeniusz Popowicz. Po mszy kapłani oraz wierni przeszli procesją z chorągwiami nad San, gdzie odbyła się najbardziej widowiskowa część liturgii.

W tym roku po raz pierwszy Jordan obchodzono szóstego, a nie – jak dotychczas – dziewiętnastego stycznia. W lutym ubiegłego roku zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk ogłosił odejście od używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i przejście od 1 września na nowy styl obchodzenia stałych świąt według kalendarza gregoriańskiego. Jednym z powodów zmiany kalendarza była rosyjska agresja przeciwko Ukrainie.

– Na Jordan chodzę od początku, to już chyba ponad trzydzieści lat – mówi pan Zenek. – Mnie nie przeszkadza...

Płatny dostęp do treści

Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się

Pozostało 87% tekstu do przeczytania.

Wykup dostęp
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama