Jutro, 26 listopada br., o godzinie 17 odbędzie nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Przemyślu. Jedynym punktem będzie (oby merytoryczna) dyskusja i przyjęcie lub nie przez radnych projektu uchwały w sprawie miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Zapraszamy! Bardzo ciekawe jest, co w tej sprawie będzie mieć do powiedzenia szacowne gremium reprezentantów przemyskiego społeczeństwa.
Wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej wraz z projektem uchwały złożyło siedmioro przemyskich radnych. To: Anna Grad-Mizgała, Liliana Kalinowska, Maciej Kamiński, Jerzy Krużel, Piotr Krzeszowski, Ryszard Kulej i Stanisław Surma. Celowo nie podajemy w tym wypadku przynależności partyjnej, bo to kwestia, która absolutnie powinna być poza partyjnymi ansami i dąsami.
W projekcie chodzi o zmianę brzmienia pkt. 3. paragrafu 4. uchwały (obowiązującej) w sprawie ustalenia stref płatnego parkowania na drogach publicznych miasta Przemyśla, ustalenia wysokości stawek opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych w strefach płatnego parkowania oraz sposobu pobierania tej opłaty. Obowiązująca uchwała sprawia, że osoby niepełnosprawne, legitymujące się aktualną kartą parkingową mogą parkować swoje pojazdy tylko i wyłącznie na miejscach wyznaczonych, czyli tzw. niebieskich kopertach.
Nowe treść owego punktu brzmi: „Ustala się zerową stawkę opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania dla: osób niepełnosprawnych, legitymujących się kartą parkingową, o której mowa w art. 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2024 r. poz. 1251 t.j.). Co oznacza ni mniej, ni więcej, że osoby niepełnosprawne, legitymujące się aktualną kartą parkingową mogłyby parkować swoje pojazdy w każdym miejscu w strefach płatnego parkowania.
Przypomnijmy (bo ten temat już poruszaliśmy tu: https://zycie.pl/artykul/niepelnosprawni-w-przemyslu-n2173312), że na 946 wszystkich miejsc parkingowych w Przemyślu (po zwiększeniu liczby na mocy nowej uchwały Rady Miejskiej w Przemyślu), ledwie 62 są przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. To tzw. niebieskie koperty. W mieście ogółem są 543 osoby z niepełnosprawnościami, które mają wydane karty parkingowe.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze