W Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu przybywa chorych z Covid-19. W piątek, 8 października, zajętych było 35 łóżek covidowych. We wtorek, 12 bm., pacjentów z Covid-19 było 59, przy czym 12 z nich były to osoby wcześniej zaszczepione. To właśnie rosnąca liczba przypadków zakażenia wirusem SARS-COV 2 jest powodem wprowadzenia ograniczenia w odwiedzinach chorych przebywających na oddziałach szpitala.
– Decyzja o ograniczeniach w odwiedzinach pacjentów podyktowana jest tylko i wyłącznie troską o osoby chore przebywające w lecznicy. Na oddziałach leżą zarówno osoby zaszczepione, jak i niezaszczepione. Nie chcemy ryzykować ich zdrowia. Decyzja obowiązuje do odwołania. Prosimy o zrozumienie sytuacji – wyjaśnia Paweł Bugira, rzecznik prasowy przemyskiego szpitala. I dodaje, że obecnie o odwiedzinach chorych każdorazowo decydują indywidualnie kierownicy poszczególnych oddziałów szpitalnych. – Wyrażają zgodę na odwiedziny, kierując się przede wszystkim[paywall] aktualną sytuacją epidemiologiczną w swoim oddziale, a także prawami pacjenta oraz rekomendacjami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczącymi organizacji odwiedzin pacjentów przebywających na oddziałach szpitalnych w okresie pandemii – uściśla.
Odwiedziny chorych możliwe są zatem po udokomentowaniu pełnego zaszczepienia przeciwko Covid-19 lub przebycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, bądź też po okazaniu aktualnego, negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego (zgodnego z listą wzajemnie uznawanych testów antygenowych opracowaną przez Komitet Bezpieczeństwa Zdrowotnego), wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed dniem odwiedzin. Wyjątkiem od obowiązujących zasad może być jedynie stan terminalny pacjenta – zastrzega szpital.
Co więcej obowiązują też dodatkowe zasady. Odwiedziny chorych odbywają się tylko w godzinach wyznaczonych przez kierownika oddziału. W tym samym czasie w sali chorych u jednego pacjenta może przybywać tylko jedna osoba odwiedzająca. Co oczywiste, powinna zachować wszelkie środki ostrożności, takie jak higiena rąk i maseczka ochronna. – Osoba odwiedzająca może przynieść dla pacjenta tylko rzeczy osobiste, środki czystości i ewentualnie jedzenie, ale po wcześniejszym uzgodnieniu tego z lekarzem prowadzącym – zaznacza rzecznik szpitala.
Z informacji uzyskanych w placówce wynika, że w gronie 59 pacjentów z Covid-19 przebywających w niej, 12 osób stanowią osoby zaszczepione. Jednak większość zaszczepionych to osoby starsze i z innymi chorobami. W grupie 59 pacjentów covidowych dwie osoby wymagały zastosowania respiratoterapii.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze