Wprawdzie jesteśmy dopiero na starcie wakacji, ale rodzice już teraz powinni zacząć myśleć o kolejnym roku szkolnym. 1 lipca ruszyło przyjmowanie wniosków o świadczenie „Dobry Start”. ZUS ponownie wypłaci fundusze na wyprawkę szkolną dla uczniów.
Dodatek w wysokości 300 zł przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność – to do ukończenia 24 lat. Jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł z przeznaczeniem na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów i wszelkiej maści wyposażenia do nauki w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych rodzice i opiekunowie otrzymają bez względu na dochody i sytuację zawodową.
– Świadczenie nie przysługuje na dzieci, które uczą się w tak zwanych zerówkach ani na studentów – przypomina Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Podkarpaciu.
Reklama
Uściśla też, że wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo, co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli 20 albo 24 rok życia ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego.
Warunkiem otrzymania świadczenia jest złożenie wniosku do ZUS. Ich przyjmowanie ruszyło 1 lipca. Dokumenty można składać do końca listopada br., ale nie warto z tym zwlekać – złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września.
Wniosek o fundusze z programu „Dobry Start” można złożyć wyłącznie elektronicznie – przez aplikację mZUS, platformę PUE ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.
– Warto sprawdzić, czy we wniosku poprawnie podaliśmy PESEL dziecka, nazwę i adres szkoły oraz aktualny numer konta – uczula na błędy W. Dyląg.
Informację o przyznaniu wsparcia będzie można znaleźć w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS – również wtedy, gdy składaliśmy wniosek przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. Tam znajdzie się także cała korespondencja w sprawie wniosku o świadczenie (np. wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznanie go).
W ubiegłym roku ZUS na Podkarpaciu wypłacił wyprawki dla ponad 253 tys. dzieci, a łączna kwota wyniosła przeszło 76 mln zł. W samym Przemyślu wypłacono je dla 8968 uczniów, a kwota wypłat wynosiła 1 mln 753 tys. 950 zł.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze