Pozostało już tylko kilka dni do Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego. Uroczystości się odbędą, grupy pielgrzymkowe wyjdą z parafii i na dróżki. Wiele rzeczy będzie jednak wyglądać inaczej niż zawsze.
Coroczny odpust zaczyna się 11 sierpnia, który w tym roku przypadnie we wtorek. Najwięcej grup pieszych idzie natomiast do Kalwarii Pacławskiej 12 sierpnia. Czy w tym roku ponownie zobaczymy pielgrzymów na drodze? Tak, ale na pewno grup będzie mniej. Nie wszystkie parafie zdecydowały się na zorganizowanie przemarszu. Zrezygnowały z niego m.in. parafia katedralna i Kazanów w Przemyślu oraz kolegiata w Jarosławiu. Księża poprowadzą natomiast Dróżki Matki Bożej oraz Pana Jezusa 13 i 14 sierpnia.
Inne parafie organizują wyjście 12 sierpnia, ale tego samego dnia przewidziany jest powrót autokarami do domów. Taką formę proponują m.in.: Trójca Święta, Salezjanie, Brat[paywall] Albert, czy Franciszkanie. Większość parafii sugeruje indywidualny dojazd do Kalwarii na uroczystości. Przemyscy franciszkanie proponują wspólny przejazd busem na każdy dzień rano i powrót wieczorem. Konieczne są wcześniejsze zapisy w zakrystii.
Co ważne, w tym roku na Kalwarii nocleg będzie możliwy tylko na polu namiotowym pod własnym namiotem. Miejscowi gospodarze mogą indywidualnie decydować o udostępnieniu swoich posesji pielgrzymom, jednak zbiorowe zakwaterowanie jest niewskazane.
Ponieważ w tym roku pielgrzymów dojeżdżających własnymi samochodami może być więcej niż w latach poprzednich, należy liczyć się z utrudnieniami w ruchu i najlepiej wyjechać z odpowiednim zapasem czasowym. Ruchem będą kierować służby porządkowe, w czasie przejść grup pieszych oraz dróżek wjazd na górę będzie niemożliwy.
– Niewątpliwie, i w to głęboko wierzymy, Matka Boża Cierpliwie Słuchająca, zajmie się wszystkim, bo przecież z taką wiarą idziemy na Kalwarię. Oprócz wiary, którą zabierzemy ze sobą, musimy także zaopatrzyć się w roztropność, zdrowy rozsądek i mądrość. Nie wolno narażać siebie i innych na jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Jako kustosze i opiekunowie Jasnej Góry Podkarpacia, zrobimy wszystko, aby każdy kalwaryjski pielgrzym czuł się dobrze i bezpiecznie, jak w Domu Matki – mówi o. Edward Staniukiewicz, franciszkanin z Kalwarii Pacławskiej.
Ramowy program odpustu nie będzie się różnił od poprzednich. Jak zawsze pielgrzymi wyjdą na dróżki, w ciągu dnia sprawowane będą msze św. i spowiedzi, a na placu zagra orkiestra kalwaryjska. Zaplanowane są też wieczorne koncerty. Szczególny odbędzie się 13 sierpnia o 20.45. Z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II zostanie wykonana prapremiera oratorium ku czci papieża Otwórzcie drzwi Chrystusowi z udziałem orkiestry symfonicznej, chóru i solistów. Kompozytorem utworu i autorem libretta jest Andrzej Głowienka, a wykonawcami światowej sławy muzycy: Justyna Reczeniedi i Massimo Pagano, a także Sanocki Chór kameralny, Podkarpacka Orkiestra Kameralna i muzycy Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu pod batutą Elżbiety Przystasz.
Dla Kalwarii osoba Karola Wojtyły jest tym bardziej ważna, że był tutaj jako metropolita krakowski na wielkim odpuście w 1968 r.
Tegoroczne uroczystości będą też okazją do uczczenia 400. rocznicy urodzin Andrzeja Maksymiliana Fredry, fundatora Kalwarii Pacławskiej. – Chcemy mu za to wyrazić naszą wdzięczność, bo gdyby nie jego pragnienie, to być może nie mielibyśmy tak pięknego i cudownego miejsca jakim jest Kalwaria Pacławska. Z tej okazji będziemy się modlić za fundatorów, dobrodziejów i przyjaciół naszego sanktuarium – zapowiada o. Staniukiewicz.
1. Przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę; w tym celu należy wyciągnąć przed siebie dwie dłonie ułożone jedna na drugiej i spożyć Komunię przed kapłanem. Osoby przyjmujące Komunię św. na rękę powinny podchodzić jako pierwsze, a dopiero po nich, ci którzy chcą przyjąć do ust. Przy kaplicy św. Anny komunia św. będzie udzielana poza mszami.
2. Znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk;
3. Cześć krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego.
4. Przy wejściach do kościoła znajdują się środki dezynfekujące, z których należy korzystać przy wchodzeniu i opuszczaniu świątyni.
5. W kolejkach do spowiedzi, należy zachować bezpieczną odległość co najmniej 1,5 m.
6. Przed wejściami do kościoła ustawione są tablice informujące o obowiązku zasłaniania nosa i ust. Obowiązek ten dotyczy także nawiedzania kaplic dróżkowych.
7. Kropielnice kościoła pozbawione są wody święconej.
8. Każdego dnia dokonywana jest bieżąca dezynfekcja kościoła: szczególnie ławek siedzących, kratek konfesjonału, poręczy i innych powierzchni dotykowych.
9. Podczas Mszy Świętej na ekranach wyświetlana jest szczegółowa instrukcja bezpiecznego przyjmowania Komunii Świętej na rękę.
10. Kapłani przed udzielaniem Komunii Świętej dezynfekują swoje dłonie.
11. Kapłani nie podają wiernym relikwiarzy do ucałowania.
12. Obowiązuje zakaz dotykania, czy całowania szat figury Matki Bożej.
13. Większość uroczystości odbywa się na wolnym powietrzu, należy zachować bezpieczną odległość co najmniej 1,5 m.
14. Obowiązuje zakaz wstępu do Domu Pielgrzyma osobom postronnym, za wyjątkiem jadalni.
15. Istnieje możliwość skorzystania z pola namiotowego.
17. Nie ma możliwości zbiorowego zakwaterowania, organizatorzy pielgrzymek muszą zastosować się do bieżących przepisów państwowych w tej materii. Gospodarze indywidualnie podejmują decyzję o zakwaterowania na swoich posesjach pielgrzymów.
Przepisy państwowe do momentu rozpoczęcia Odpustu mogą się jeszcze zmienić. Należy na bieżąco śledzić wiadomości podawane przez Ministerstwo Zdrowia i do nich się stosować.
(na podst. kalwaria.franciszkanie.pl)
Informacje ogólne:
Bezwzględnie należy się podporządkować wskazówkom policji i służb porządkowych
Nie potrzeba żadnych specjalnych pozwoleń na wjazd na górę kalwaryjską
Parkingi Klasztorne:
Klasztorne miejsca parkingowe znajdują się:
“św. Rafał”: za kaplicą św. Rafała w stronę Pacławia
“Ukrzyżowanie”: za grupą kaplic “Ukrzyżowania” – przy drodze z Kalwarii w stronę Huwnik
W momencie zapełnienia parkingów na górze ruch pozostaje wstrzymany i parkowanie możliwe jest tylko na dole!
Parkingi Klasztorne (św. Rafał, Ukrzyżowanie) są BEZPŁATNE, przy wyjeździe będzie istniała możliwość złożenia dobrowolnej ofiary na prace remontowe przy naszym Sanktuarium.
Pierwszeństwo ruchu:
– samochody uprzywilejowane (pogotowie, straż, policja oraz samochody obsługujące Odpust Kalwaryjski);
– zorganizowane grupy pielgrzymkowe;
– samochody indywidualne.
(na podst. kalwaria.franciszkanie.pl)
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Co da takie rozwiązanie? Razem w grupie w jedną stronę , razem w autobusie z powrotem, jaka to ostrożność? Czy nie widzicie co sie dzieje? https://nowiny24.pl/ogniska-koronawirusa-na-podkarpaciu-6-viii-21-zakazen-na-festynie-i-imprezach-rodzinnych-w-powiecie-przemyskim/ar/c1-15115978
Pan minister zdrovit zamiast od razu zareagować po wzroście zachorowalności teraz ma efekty z tłumnych spotkań a będzie jeszcze gorzej jeśli nic nie zrobi
Wielki Odpust za tydzień COVID 19 tylko na to czeka i będzie strefa czerwona zero od górnej reakcji
Na Kalwarii nie ma Covid-19. A poza tym nowy Duda mówił 2 miesiące temu, że się spłaszcza poziom zachorowań.
Szykuje się nowe ognisko koronawirusa. Komu życie miłe niech się tam nie wybiera.
Smierc! Smierc i pożoga! Co za dzban
Ale na plaży, w galerii, w rynku ,autobusy MZK to skupienia nie ma?, a na Kalwarii jest! Nie chodzisz do kościoła to się nie wypowiadaj. I tak Ci wybaczam ale nie rób tak więcej.
Każdy ma prawo powiedzieć i napisać co myśli.
Plaża młodzi;Galerie młodzi i w srednim wiekuKomunikacja młodzi i w srednim wiekuKalwaria to tylko ludzi starzy schorowani i dewoci u których wiek nie odgrywa roli.
Dzbany to wszyscy ci, którzy uważają, że koronawirusa nie ma.
Wczoraj mówią że Przemyśl jest w kolorze żółtym i że maski na zewnątrz nie trzeba będzie nośić, a dzisiaj piiszą że trzeba będzie nośić. Kto tak miesza w tym rządzie. Nie potraficie się określić.
Zlikwidować wyprawę na Kalwarię w tym roku. W domu tez sobie można zrobić Kalwarię, chodząc np. wokół stołu !!! Precz z komuną, niech żyje wolna Polska !!!
Można już psychozy dostać od tych wiadomości na temat koronawirusa ,ludzie sami ciągną na siebie chorobstwa,czy musi być ten odpust niech wreszcie odpuszcza sobie to pielgrzymowanie
Jak nie idziesz to co się wyPOwiadasz !!!
Dobrze że nie mam dylematu w tym roku ????
A kto ci każe lub komukolwiek iść . . no kto?
Nie pisz kłamstw . Dzisiaj wiele razy mówiono,że w tzw'strefie żótej , czyli np. P-ślu , nie trzeba w przestrzeni publicznej nosić - jak na razie żadnej maski. Więc nie kłam
Co da takie rozwiązanie? Razem w grupie w jedną stronę , razem w autobusie z powrotem, jaka to ostrożność? Czy nie widzicie co sie dzieje? https://nowiny24.pl/ogniska-koronawirusa-na-podkarpaciu-6-viii-21-zakazen-na-festynie-i-imprezach-rodzinnych-w-powiecie-przemyskim/ar/c1-15115978
Pan minister zdrovit zamiast od razu zareagować po wzroście zachorowalności teraz ma efekty z tłumnych spotkań a będzie jeszcze gorzej jeśli nic nie zrobi
Wielki Odpust za tydzień COVID 19 tylko na to czeka i będzie strefa czerwona zero od górnej reakcji