Reklama

Już niebawem Wielki Odpust Kalwaryjski. Jak będzie wyglądał w tym roku?

06/08/2020 18:03

Pozostało już tylko kilka dni do Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego. Uroczystości się odbędą, grupy pielgrzymkowe wyjdą z parafii i na dróżki. Wiele rzeczy będzie jednak wyglądać inaczej niż zawsze.

Coroczny odpust zaczyna się 11 sierpnia, który w tym roku przypadnie we wtorek. Najwięcej grup pieszych idzie natomiast do Kalwarii Pacławskiej 12 sierpnia. Czy w tym roku ponownie zobaczymy pielgrzymów na drodze? Tak, ale na pewno grup będzie mniej. Nie wszystkie parafie zdecydowały się na zorganizowanie przemarszu. Zrezygnowały z niego m.in. parafia katedralna i Kazanów w Przemyślu oraz kolegiata w Jarosławiu. Księża poprowadzą natomiast Dróżki Matki Bożej oraz Pana Jezusa 13 i 14 sierpnia.

Inne parafie organizują wyjście 12 sierpnia, ale tego samego dnia przewidziany jest powrót autokarami do domów. Taką formę proponują m.in.: Trójca Święta, Salezjanie, Brat[paywall] Albert, czy Franciszkanie. Większość parafii sugeruje indywidualny dojazd do Kalwarii na uroczystości. Przemyscy franciszkanie proponują wspólny przejazd busem na każdy dzień rano i powrót wieczorem. Konieczne są wcześniejsze zapisy w zakrystii.

Reklama

 

Nocleg tylko w namiocie

Co ważne, w tym roku na Kalwarii nocleg będzie możliwy tylko na polu namiotowym pod własnym namiotem. Miejscowi gospodarze mogą indywidualnie decydować o udostępnieniu swoich posesji pielgrzymom, jednak zbiorowe zakwaterowanie jest niewskazane.

Ponieważ w tym roku pielgrzymów dojeżdżających własnymi samochodami może być więcej niż w latach poprzednich, należy liczyć się z utrudnieniami w ruchu i najlepiej wyjechać z odpowiednim zapasem czasowym. Ruchem będą kierować służby porządkowe, w czasie przejść grup pieszych oraz dróżek wjazd na górę będzie niemożliwy.

Reklama

– Niewątpliwie, i w to głęboko wierzymy, Matka Boża Cierpliwie Słuchająca, zajmie się wszystkim, bo przecież z taką wiarą idziemy na Kalwarię. Oprócz wiary, którą zabierzemy ze sobą, musimy także zaopatrzyć się w roztropność, zdrowy rozsądek i mądrość. Nie wolno narażać siebie i innych na jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Jako kustosze i opiekunowie Jasnej Góry Podkarpacia, zrobimy wszystko, aby każdy kalwaryjski pielgrzym czuł się dobrze i bezpiecznie, jak w Domu Matki – mówi o. Edward Staniukiewicz, franciszkanin z Kalwarii Pacławskiej.

 

Reklama

Oratorium na podwójne urodziny

Ramowy program odpustu nie będzie się różnił od poprzednich. Jak zawsze pielgrzymi wyjdą na dróżki, w ciągu dnia sprawowane będą msze św. i spowiedzi, a na placu zagra orkiestra kalwaryjska. Zaplanowane są też wieczorne koncerty. Szczególny odbędzie się 13 sierpnia o 20.45. Z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II zostanie wykonana prapremiera oratorium ku czci papieża Otwórzcie drzwi Chrystusowi z udziałem orkiestry symfonicznej, chóru i solistów. Kompozytorem utworu i autorem libretta jest Andrzej Głowienka, a wykonawcami światowej sławy muzycy: Justyna Reczeniedi i Massimo Pagano, a także Sanocki Chór kameralny, Podkarpacka Orkiestra Kameralna i muzycy Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu pod batutą Elżbiety Przystasz.

Dla Kalwarii osoba Karola Wojtyły jest tym bardziej ważna, że był tutaj jako metropolita krakowski na wielkim odpuście w 1968 r.

Reklama

Tegoroczne uroczystości będą też okazją do uczczenia 400. rocznicy urodzin Andrzeja Maksymiliana Fredry, fundatora Kalwarii Pacławskiej. – Chcemy mu za to wyrazić naszą wdzięczność, bo gdyby nie jego pragnienie, to być może nie mielibyśmy tak pięknego i cudownego miejsca jakim jest Kalwaria Pacławska. Z tej okazji będziemy się modlić za fundatorów, dobrodziejów i przyjaciół naszego sanktuarium – zapowiada o. Staniukiewicz.




Pielgrzymkowe ABC w czasie pandemii

 

1. Przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę; w tym celu należy wyciągnąć przed siebie dwie dłonie ułożone jedna na drugiej i spożyć Komunię przed kapłanem. Osoby przyjmujące Komunię św. na rękę powinny podchodzić jako pierwsze, a dopiero po nich, ci którzy chcą przyjąć do ust. Przy kaplicy św. Anny komunia św. będzie udzielana poza mszami.

Reklama

2. Znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk;

3. Cześć krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego.

4. Przy wejściach do kościoła znajdują się środki dezynfekujące, z których należy korzystać przy wchodzeniu i opuszczaniu świątyni.

5. W kolejkach do spowiedzi, należy zachować bezpieczną odległość co najmniej 1,5 m.

6. Przed wejściami do kościoła ustawione są tablice informujące o obowiązku zasłaniania nosa i ust. Obowiązek ten dotyczy także nawiedzania kaplic dróżkowych.

Reklama

7. Kropielnice kościoła pozbawione są wody święconej.

8. Każdego dnia dokonywana jest bieżąca dezynfekcja kościoła: szczególnie ławek siedzących, kratek konfesjonału, poręczy i innych powierzchni dotykowych.

9. Podczas Mszy Świętej na ekranach wyświetlana jest szczegółowa instrukcja bezpiecznego przyjmowania Komunii Świętej na rękę.

10. Kapłani przed udzielaniem Komunii Świętej dezynfekują swoje dłonie.

11. Kapłani nie podają wiernym relikwiarzy do ucałowania.

12. Obowiązuje zakaz dotykania, czy całowania szat figury Matki Bożej.

Reklama

13. Większość uroczystości odbywa się na wolnym powietrzu, należy zachować bezpieczną odległość co najmniej 1,5 m.

14. Obowiązuje zakaz wstępu do Domu Pielgrzyma osobom postronnym, za wyjątkiem jadalni.

15. Istnieje możliwość skorzystania z pola namiotowego.

17. Nie ma możliwości zbiorowego zakwaterowania, organizatorzy pielgrzymek muszą zastosować się do bieżących przepisów  państwowych w tej materii. Gospodarze indywidualnie podejmują decyzję o zakwaterowania na swoich posesjach pielgrzymów.

Przepisy państwowe do momentu rozpoczęcia Odpustu mogą się jeszcze zmienić. Należy na bieżąco śledzić wiadomości podawane przez Ministerstwo Zdrowia i do nich się stosować.

Reklama

(na podst. kalwaria.franciszkanie.pl)

 

Ruch samochodowy w czasie wielkiego odpustu

Informacje ogólne:

Bezwzględnie należy się podporządkować wskazówkom policji i służb porządkowych

Nie potrzeba żadnych specjalnych pozwoleń na wjazd na górę kalwaryjską

Parkingi Klasztorne:

Klasztorne miejsca parkingowe znajdują się:

“św. Rafał”: za kaplicą św. Rafała w stronę Pacławia

“Ukrzyżowanie”: za grupą kaplic “Ukrzyżowania” – przy drodze z Kalwarii w stronę Huwnik

W momencie zapełnienia parkingów na górze ruch pozostaje wstrzymany i parkowanie możliwe jest tylko na dole!

Reklama

Parkingi Klasztorne (św. Rafał,  Ukrzyżowanie) są BEZPŁATNE, przy wyjeździe będzie istniała możliwość złożenia dobrowolnej ofiary na prace remontowe przy naszym Sanktuarium.

Pierwszeństwo ruchu:

– samochody uprzywilejowane (pogotowie, straż, policja oraz samochody obsługujące Odpust Kalwaryjski);

– zorganizowane grupy pielgrzymkowe;

– samochody indywidualne.

(na podst. kalwaria.franciszkanie.pl)

 


pab
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    polk - niezalogowany 2020-08-06 18:40:53

    Co da takie rozwiązanie?  Razem w grupie w jedną stronę , razem w autobusie z powrotem,  jaka to ostrożność?   Czy nie widzicie co sie dzieje?   https://nowiny24.pl/ogniska-koronawirusa-na-podkarpaciu-6-viii-21-zakazen-na-festynie-i-imprezach-rodzinnych-w-powiecie-przemyskim/ar/c1-15115978

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Maniek - niezalogowany 2020-08-06 22:04:05

    Pan minister zdrovit zamiast od razu zareagować po wzroście zachorowalności  teraz ma efekty  z tłumnych spotkań a będzie jeszcze gorzej   jeśli nic nie zrobi 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Franio - niezalogowany 2020-08-06 22:08:12

    Wielki Odpust za tydzień COVID 19 tylko na to czeka i będzie strefa czerwona zero od górnej reakcji  

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama