Dzięki współpracy Urzędu Miasta w Radymnie, parafii pw. św. Wawrzyńca i mieszkańców Radymna, po raz kolejny odbyła się tradycyjna już Wawrzyniada. Dożynki miejsko-parafialne miały miejsce w niedzielę, 20 sierpnia.
Zgodnie ze zwyczajem święto plonów musiało zacząć się mszą świętą. Tę koncelebrowali ks. Kazimierz Piwowar, ks. Grzegorz Kowalczyk i ks. Krzysztof Szyndler. Po niej korowód dożynkowy przemaszerował na plac przy plebanii, gdzie starostowie dożynek – Grażyna i Jan Grześkowie – rozdali zgromadzonym symbolizujący owoc pracy rolnika chleb. Podczas dożynek nie może zabraknąć też innych pyszności.
O ucztę dla podniebienia zadbały wszystkie przyparafialne środowiska. Były i ciasta, i chleby i pierożki, a także bigos i kiełbaska z grilla. Każdy mógł zaspokoić swój apetyt.
Kalorie można było spalić przy zabawie do prezentowanych przez zespół „Biesiada” z Tuczemp piosenkach lub biorąc udział w konkurencjach nawiązujących do tradycyjnych żniw – młócenia zboża czy kręcenia powróseł.
Również najmłodsi nie mogli narzekać na nudę. Z chęcią próbowali swoich sił w atrakcjach przygotowanych przez strażaków ochotników z Radymna. Nadmiar energii mogli też spożytkować, szalejąc na przedszkolnym placu zabaw.
Wawrzyniada 2023 przeszła do historii, ale widząc zainteresowanie tą miejsko-parafialną współpracą, można pokusić się o stwierdzenie, że kolejne edycje to tylko formalność.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze