Dotychczasowe bazowe kursy podoficerskie „Sonda” w 20. Przemyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej pozwoliły na wyszkolenie kilkudziesięciu kaprali, którzy rozpoczęli już realizację swoich nowych zadań, bogatsi o doświadczenia zdobyte w trakcie kursu. Kolejni przyszli dowódcy właśnie szkolą się w Przemyślu.
Obecnie w przemyskiej brygadzie trwa 3. edycja Bazowego Kursu Podoficerskiego „Sonda”, w której uczestniczy prawie 40 przyszłych podoficerów 20. Przemyskiej BOT.
– Uczestnicy szkolenia poznają elementy niezbędne w prawidłowym procesie dowódczym, w którego skład wchodzą: proces dowodzenia – wykonanie zarządzenia przygotowawczego, szkicu, rozkazu bojowego, zarządzenia bojowego, metodyka prowadzenia zajęć – zasady wykonywania planu pracy i planu konspektu, orientowanie topograficzne i zasady nawigacji podczas dowodzenia, zasady prowadzenie łączności podczas dowodzenia, zabezpieczenie bojowe w procesie dowodzenia, a także rozliczania podległych sobie żołnierzy oraz szkolenie strzeleckie będące jednym z najważniejszych elementów kursu
Reklama
– wyliczył rzecznik prasowy 20. Przemyskiej BOT ppor. Rafał Laska[paywall].
Dodatkowo kandydaci na przyszłych podoficerów muszą wykazywać się doskonałą znajomością oraz umiejętnością posługiwania się sprzętem i uzbrojeniem będącym na wyposażeniu sekcji, którą tworzy 12 żołnierzy obrony terytorialnej o ustalonych specjalnościach, m.in.: dowódca, ratownik pola walki, strzelec wyborowy, radiotelefonista, saper. Tworzą oni jeden zgrany zespół, wzajemnie się uzupełniający.
Ten wyczerpujący okres szkolenia zakończony zostanie egzaminem przed komisją ze Szkoły Podoficerów „Sonda” z Zegrza. Jego pomyślne zdanie umożliwi awans na stopień kaprala i objęcie stanowisk dowódców sekcji lekkiej piechoty, będących podstawowym elementem bojowym WOT.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze