Rosnące potrzeby finansowe w zakresie gospodarki wodno-ściekowej na terenach wiejskich były tematem ubiegłotygodniowej (25 marca) konferencji prasowej zorganizowanej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego. Na liście beneficjentów funduszy z przeznaczeniem tego rodzaju inwestycje, realizowane w ramach KPO, znalazły się m.in. gmina Przemyśl i gmina Dubiecko.
Podczas konferencji poświęconej inwestycjom w zrównoważoną gospodarkę wodno-ściekową na terenach wiejskich wicemarszałkowie województwa podkarpackiego Piotr Pilch i Karol Ożóg mówili o rosnących potrzebach finansowych w tym zakresie. Jak podkreślił drugi z wymienionych, w województwie jest naprawdę duże zapotrzebowanie na realizację takich zadań na terenach wiejskich, niezwykle istotnych dla lokalnej społeczności.
– Kierujemy apele oraz angażujemy się w przygotowanie stanowisk skierowanych do ministerstwa o zwiększenie środków na ten cel – podkreślił wicemarszałek K. Ożóg.
Reklama
W podobnym tonie wypowiadał się wicemarszałek województwa Piotr Pilch.
– Sytuacja wymaga pilnych działań, gdyż ma istotny wpływ na jakość życia mieszkańców oraz rozwój regionu – zauważył.
Oprócz wymienionych w spotkaniu wzięli również udział włodarze kilku podkarpackich gmin – burmistrz Ropczyc Kazimierz Moskal, wójt gminy Przemyśl Marek Wasiewicz oraz wójt gminy Rakszawa Janusz Krupczak.
Jak podkreślono, inwestycje w zrównoważoną gospodarkę wodno-ściekową na terenach wiejskich są jednym z kluczowych działań realizowanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. W tym celu część obowiązków w tym zakresie – na mocy umowy parafowanej z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi – przejął samorząd województwa podkarpackiego.
Nabór wniosków o dofinansowanie w ramach tego działania trwał w okresie od 11 grudnia 2024 r. do 10 stycznia 2025 r., zaś nabór dodatkowy miał miejsce 17 stycznia br. Jak przekazano na konferencji, na realizację projektów na Podkarpaciu przeznaczono łącznie ponad 53 mln zł, ale zapotrzebowanie jest o wiele większe, na co[paywall] wskazuje łączna wartość złożonych wniosków, która wyniosła blisko 374 mln zł. Dostępne środki na ten cel pozwalają na podpisanie tylko 13 umów z 91 wszystkich złożonych wniosków. W gronie szczęśliwców, którzy uszczkną fundusze ze wspomnianej puli znalazły się między innymi gmina Przemyśl i gmina Dubiecko. Pierwsza otrzyma 4 mln 643 tys. 114, 40 zł na budowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na swoim terenie. Z kolei gmina Dubiecko pełną kwotę 5 mln zł będzie mogła wykorzystać na budowę sieci kanalizacyjnej w Bachórcu (3. etap) oraz przydomowych oczyszczalni ścieków na swoim terenie.
– Cieszę się, że znaleźliśmy się na liście beneficjentów. Te środki są niezwykle potrzebne, bo potrzeby samorządów w tym zakresie są olbrzymie. Priorytetem naszej gminy jest zakończenie prac nad kanalizacją i dokończenie sieci wodociągowej – zaznaczył obecny na spotkaniu wójt gminy Przemyśl Marek Wasiewicz.
Reklama
Samorząd Województwa Podkarpackiego, w ramach aneksu podpisanego 16 stycznia br., został również wyznaczony jako jednostka wspierająca realizację inwestycji związanych ze zwiększaniem potencjału zrównoważonej gospodarki wodnej na obszarach wiejskich. Na ten cel dla Podkarpacia przeznaczono ponad 74 mln zł. Nabór wniosków ruszyć ma 3 kwietnia i potrwać do 30 kwietnia. Lokalne samorządy stoją więc przed kolejną szansą na zdobycie środków na ważne zadania z zakresu infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze