Już za 2 tygodnie, 25 sierpnia, rozpoczną się wypłaty 14. emerytury. Świadczenie będzie wypłacane z urzędu, więc nie ma konieczności o nie wnioskować. – Rzeszowski oddział ZUS wypłaci ponad 291 tys. „czternastek” w łącznej kwocie przekraczającej 350 mln zł – informuje regionalny rzecznik ZUS w województwie podkarpackim Wojciech Dyląg.
Czternasta emerytura trafi do około 9 mln osób – ok. 7,7 mln emerytów i rencistów otrzyma wypłatę w pełnej wysokości, a ok. 1,3 mln – w wysokości pomniejszonej. Wśród osób uprawnionych są także pobierający: renty socjalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, renty inwalidzkie, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Jak wynika z informacji podkarpackiego oddziału ZUS, prawo do świadczenia podstawowego, takiego jak emerytura czy renta, będzie badane na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty „czternastek”.
Jakie kwoty dla kogo?
Emeryci i renciści pobierający świadczenia w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł – otrzymają „czternastkę” w pełnej wysokości, czyli kwocie 1338,44 zł (świadczenie będzie zwolnione z podatku dochodowego, pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna, dlatego na rękę będzie to kwota 1217,98 zł). Natomiast przekroczenie tego progu dochodowego np. o 200 zł nie będzie równoznaczne z brakiem[paywall] prawa do dodatkowego świadczenia. Podobnie jak w ubiegłym roku stosowany będzie mechanizm „złotówka za złotówkę”, zatem w przypadku osób pobierających świadczenia wyższe niż 2900 zł, czternasta emerytura zostanie pomniejszona o kwotę tej nadwyżki. – Jednak minimalna wysokość czternastki uprawniająca do otrzymania świadczenie wyniesie 50 zł – zaznacza W. Dyląg.
Kiedy wypłata?
Jak informuje ZUS, wypłaty 14. emerytury przypadną w dniu 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. Natomiast w systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej, niż raz na miesiąc otrzymają czternastkę w październiku. Co ważne, świadczenie będzie wolne od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie się też wliczać do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze