2018 rok był rokiem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Odbyło się tysiące imprez patriotycznych, wręczonych zostało jeszcze więcej odznaczeń i medali. Odsłonięto setki pomników. Także na Podkarpaciu, dzięki Oddziałowemu Biuru Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Instytucie Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Upamiętnień było kilkadziesiąt. Centrala IPN oraz jej rzeszowski oddział całkowicie lub częściowo[paywall] pokryły koszty związane z budową pomników, renowacją już istniejących, ufundowaniem tablic pamiątkowych poświęconych pamięci osób i wydarzeń historycznych związanych z naszym regionem oraz remontem grobów wojennych.
Pomników było sześć. W naszym regionie trzy – dwa nowe i jeden odrestaurowany. Nowe to pomnik Pamięci Narodowej w Jarosławiu, odsłonięty 26 października ub. r. (125 tys. zł) oraz pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baszni Dolnej (powiat lubaczowski), odsłonięty
10 listopada ub. r. (15 tys. zł). Remontu natomiast doczekał się pomnik Orląt Przemyskich w Przemyślu za kwotę 119 tys. 700 zł.
27 tys. 700 zł rzeszowski oddział IPN przeznaczył na tablice pamiątkowe. Na naszym terenie powstały trzy: poświęcona majorowi Władysławowi Raginisowi, patronowi Placówki Straży Granicznej w Korczowej, obelisk upamiętniający 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w Żurawicy oraz tablica w Borownicy poświęcona Polakom – ofiarom ludobójstwa OUN-UPA.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Tak to będzie pamiętny rok.Rok w którym wybudowano więcej pomników jak mieszkań dla młodych nie tylko w naszym mieście.
Sadzadz po Twoich wypowiedziach to na pewno 150 rocznicy nie doczekasz.Skad tyle jadu i nienawisci do słowa "Wolność"?
Jakie sto lat wolnosci.To sztuczne święto.Owszem Wolnej Polski mamy 50 lat w tym roku.20 lat przed wojna i 30 lat po wojnie.50 lat pod rządami ruskich i komunistów to była wolność ale na emigracji i wybrańcy w więzieniach też byli wewnętrznie wolni.
PISoBOLSZEWICKIE rozumienie "niepodległości". Kasa, koryto+ i pomnikiPozdrowienia od dewlopera z Żoliborza.
Na folklor jest na potrzeby ludzi już nie : https://www.zycie.pl/informacje/artykul/21835,modernizacja-oczyszczalni-pod-znakiem-zapytania
Jakie 100 lecie odzyskania niepodległości?? przecież jaśnie panujący nam premier powiedził że odzyskaliśmy niepodległość (wolność) w 2015 roku !!!! także nawet nie ma 5 lecia wolności nie mówiac już o 100 latach.
Dlaczego na pomniku nie ma informacji z kim walczyły Orlęta Przemyskie . Dalej temat tabu ???
Do hasler To tak samo jak POwskoKODziarskie .
do Tadeusz - a teraz to masz wolność ,z USA-na czele gdzie ambasador USA Georgette Mosbacher amerykańska bizneswoman decyduje w Polsce o ustawodawstwie prawnym w spawie Ubera/podatki/ leków do refundacji z kasy Polaków a dostarczanych z USA. Taką masz wolność ,że usrańcy decydują o prawie dla Polaków.
Kiedy objął rządy w naszym kraju rządy sprawuje miłościwie nam panujący król Maciuś I nasze kontakty dyplomatyczne utrzymujemy na poziomie ambasadorów.Obecnie wytyczne przyjmujemy od Pani Ambasador USA,Pani Ambasador Izraela i Pana Ambasadora Ukrainy.To tak dobrze ponieważ przed rozbiorami polecenia otrzymywaliśmy tylko od Ambasadora Rosji po którym został nam Pałac Namiestnikowski w W-wie obecnie też zamieszkały.W okresie komunizmu w naszym kraju praktycznie rządzącym był tez ambasador ZSRR i to przez 50 lat.Rządzenie naszym krajem przez ambasadorów obcych mocarstw to już nasz wielowiekowa tradycja.
https://www.wykop.pl/wpis/17400365/polityka-neuropa-4konserwy-bekazprawakow-jak-to-si/#comment-60923381Pozdrowienia z KNF i SKOK- ów,
Do hasler Szybko o AmerGold zapominacie
Tak to będzie pamiętny rok.Rok w którym wybudowano więcej pomników jak mieszkań dla młodych nie tylko w naszym mieście.
Sadzadz po Twoich wypowiedziach to na pewno 150 rocznicy nie doczekasz.Skad tyle jadu i nienawisci do słowa "Wolność"?
Jakie sto lat wolnosci.To sztuczne święto.Owszem Wolnej Polski mamy 50 lat w tym roku.20 lat przed wojna i 30 lat po wojnie.50 lat pod rządami ruskich i komunistów to była wolność ale na emigracji i wybrańcy w więzieniach też byli wewnętrznie wolni.