Reklama

Kilkadziesiąt upamiętnień w 100-lecie odzyskania niepodległości

2018 rok był rokiem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Odbyło się tysiące imprez patriotycznych, wręczonych zostało jeszcze więcej odznaczeń i medali. Odsłonięto setki pomników. Także na Podkarpaciu, dzięki Oddziałowemu Biuru Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Instytucie Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Upamiętnień było kilkadziesiąt. Centrala IPN oraz jej rzeszowski oddział całkowicie lub częściowo[paywall] pokryły koszty związane z budową pomników, renowacją już istniejących, ufundowaniem tablic pamiątkowych poświęconych pamięci osób i wydarzeń historycznych związanych z naszym regionem oraz remontem grobów wojennych.

Pomników było sześć. W naszym regionie trzy – dwa nowe i jeden odrestaurowany. Nowe to pomnik Pamięci Narodowej w Jarosławiu, odsłonięty 26 października ub. r. (125 tys. zł) oraz pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baszni Dolnej (powiat lubaczowski), odsłonięty
10 listopada ub. r. (15 tys. zł). Remontu natomiast doczekał się pomnik Orląt Przemyskich w Przemyślu za kwotę 119 tys. 700 zł.

Reklama

27 tys. 700 zł rzeszowski oddział IPN przeznaczył na tablice pamiątkowe. Na naszym terenie powstały trzy: poświęcona majorowi Władysławowi Raginisowi, patronowi Placówki Straży Granicznej w Korczowej, obelisk upamiętniający 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w Żurawicy oraz tablica w Borownicy poświęcona Polakom – ofiarom ludobójstwa OUN-UPA.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-02-03 11:20:34

    Tak to będzie pamiętny rok.Rok w którym wybudowano więcej pomników jak mieszkań dla młodych nie tylko w naszym mieście.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Kiko - niezalogowany 2019-02-03 11:42:04

    Sadzadz po Twoich wypowiedziach to na pewno 150 rocznicy nie doczekasz.Skad tyle jadu i nienawisci do słowa "Wolność"?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-02-03 13:24:05

    Jakie sto lat wolnosci.To sztuczne święto.Owszem Wolnej Polski mamy 50 lat w tym roku.20 lat przed wojna i 30 lat po wojnie.50 lat pod rządami ruskich i komunistów to była wolność ale na emigracji i wybrańcy w więzieniach też byli wewnętrznie wolni.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama