Reklama

Klęska urodzaju

20/06/2018 07:54

Rok temu narzekaliśmy na wysokie ceny owoców i warzyw. W tym roku maj był nadzwyczaj ciepły, a wiosna wilgotna. Sypnęło więc urodzajem. Piękne truskawki, czereśnie, wiśnie. Ręce zacierają pszczelarze. Podobno mają rekordowe urobki w pasiekach. Tylko czekać na dobre żniwa, a drzewa w sadach owocowych uginają się od jabłek. Niestety ten sielski obrazek zakłóca niezadowolenie plantatorów malin, czarnych porzeczek, agrestu.

Nie dość, że muszą dokonywać cudów, aby znaleźć chętnych do zbierania owoców, to ceny skupu doprowadziły ich do skrajnej rozpaczy. – Jak zbilansować produkcję, gdy w skupie płacą pięćdziesiąt groszy za kilogram agrestu? – pyta zdesperowany rolnik. Plantatorzy szykują się do strajku. Nie będą zbierać owoców. Straszne marnotrastwo, ale ono pokazuje, jak ludzie są zdesperowani. Plantatorzy są źli na rząd, który jeszcze wiosną zagwarantował ustawowo plantatorom tytoniu stałą cenę skupu. Mogą mieć również żal do siebie. Na długo przed zbiorami powinni zabiegać o korzystną ustawę, a nie teraz, gdy pozostawienie na krzewach owoców nikomu nie służy. 

Swoją drogą to śmieszne, że rolnicy poszczególnych branż muszą wydzierać od rządu coś dla siebie, tak jakby efekty ich ciężkiej pracy nie służyły nam wszystkim. Taki stan rzeczy trwa od lat. Żaden rząd – jak na razie – nie poradził sobie z cyklicznie pojawiającym się problemem: ile w danym roku płacić rolnikom za efekty ich pracy. Niestety taki stan rzeczy dotyczy prawie wszystkich wielkich korporacji zawodowych w Polsce.

Reklama

Tak czy siak, nam – jako zwykłym zjadaczom pysznych i zdrowych polskich produktów – w zasadzie jest wszystko jedno. Ceny w sklepach jak były wysokie, tak są, bez względu na klęskę urodzaju. I to jako konsumentów interesuje nas najbardziej.  

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    mroczka.hurtownia_158 2018-06-20 11:03:41

    Artykuł świadczy o całkowitym braku znajomości tematu . Czyli pan np twierdzi  że rząd powinien z góry ustalić cenę np Truskawek ???

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mroczka.hurtownia_158 2018-06-20 11:08:36

    "Ceny w sklepach jak były wysokie, tak są, bez względu na klęskę urodzaju. I to jako konsumentów interesuje nas najbardziej.  " I to jest nie prawda a że nie które produkty są drogie to właśnie wina KONSUMENTÓW to Oni sprawiają że ceny są jakie są !!!! proszę zobaczyć co wyprawiają ludzie w sklepach jak GRZEBIĄ żeby marcheweczka była prościutka !!!! 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    y - niezalogowany 2018-06-20 16:19:21

    chcieliby żeby ludzie za grosze zbierali wypad, młodzi już zmądrzeli bo nie chcą żyć jak teraz inni dostając śmieszną emeryturę, pa Polsko

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama