Reklama

Kobiety są bardziej wierzące i regularniej praktykujące

11/01/2023 07:45

Dziennikarze Onetu przeanalizowali raport CBOS pod nazwą: „Polski pejzaż religijny – dalekiego planu”. Generalny wniosek raportu można streścić w zdaniu: w Polsce następuje powolny spadek poziomu wiary religijnej i szybszy spadek poziomu praktykowania. Czyli nadal osoby wierzące trzymają się pewnych reguł, wynikających z wymogów wiary, jednak coraz rzadziej uczestniczą w mszach świętych i nabożeństwach.

Kilka danych warto zacytować dosłownie.

W raporcie czytamy, że:

kobiety są bardziej wierzące i regularniej praktykują niż mężczyźni; im młodsi są badani, tym rzadziej deklarują się jako wierzący oraz regularnie praktykujący, a częściej jako niewierzący oraz niepraktykujący; im wyżej wykształceni są respondenci, tym niższy jest poziom ich wiary religijnej i praktyk; mieszkańcy największych miast rzadziej deklarują się jako wierzący oraz regularnie praktykujący, a częściej jako niewierzący oraz niepraktykujący, zaś mieszkańcy wsi – odwrotnie: częściej deklarują się jako wierzący oraz regularnie praktykujący, a rzadziej jako niewierzący oraz niepraktykujący.

Badanie wykazało także, że na religijność dzieci wpływa religijność ich matki.

Powyższe stwierdzenia potwierdził podczas ubiegłorocznego spotkania w Przemyślu jezuita, ksiądz Jacek Prusak, który na co dzień weryfikuje statystyczne dane, pracując w Krakowie jako duszpasterz i psychoterapeuta.

Na spotkaniu zorganizowanym w Domu Ukraińskim podkreślał, że na Podkarpaciu tego typu opracowania jeszcze nie robią wrażenia. Problem jaskrawo widać w dużych miastach.

Tam suche dane statystyczne nabierają bardzo konkretnego wymiaru. Świecące pustkami klasy podczas lekcji religii, puste kościoły, brak powołań i brak księży. Prusak jednak nie wyprowadzał z tych danych mrocznych wizji przyszłości. Wręcz przeciwnie.

Reklama

– Nie obawiam się tak zwanego kurczenia się Kościoła – mówił do zebranych. – Wierzę, że to szansa na odrodzenie się chrześcijaństwa małych wspólnot – dodawał.

Kilka dnia temu pożegnaliśmy Benedykta XVI. Jak chcą niektórzy – największego teologa wśród papieży. O obecnej sytuacji Kościoła i jego kondycji duchowej pisał już pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Jego ówczesne tezy okazały się profetyczne.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama