Podczas poniedziałkowej komisji gospodarki rady miejskiej radni wnieśli poprawkę, aby nazwę ul. Kocyłowskiego zmienić na Śnigurskiego. Wcześniej natomiast proponowali Chomyszyna. Wszystkiemu towarzyszyła dość ostra półtoragodzinna dyskusja.
O projekcie uchwały zmieniającej nazwę ul. bpa Kocyłowskiego na bpa Chomyszyna pisaliśmy przed tygodniem. Inicjatorami jest grupa radnych głównie z klubu Wspólnie dla Przemyśla. Uważają oni, że żadna ulica w Przemyślu nie powinna nosić nazwy, „która wzbudza tak olbrzymie kontrowersje”. Zaproponowali innego greckokatolickiego biskupa Grzegorza Chomyszyna, który jako greckokatolicki biskup stanisławowski był „gorącym zwolennikiem pojednania polsko-ukraińskiego, działaczem religijnym i społecznym”.
W poniedziałek wieczorem odbyło się posiedzenie komisji gospodarki rady miejskiej, która miała wyrazić opinię m.in. na temat tej uchwały. Wzięli w niej także udział przedstawiciele [paywall]Związku Ukraińców w Polsce i kurii greckokatolickiej.
Burzliwa i trwająca półtorej godziny dyskusja nie przyniosła porozumienia. Jak opisał po zakończonym posiedzeniu radny Andrzej Zapałowski, przedstawiciele społeczności ukraińskiej nie zgadzali się na zmianę nazwy na bpa Chomyszyna.
Przy braku konsensusu jeden z radnych zaproponował, aby powrócić do wcześniejszej nazwy tej ulicy, a więc Jana Śnigurskiego, który również był biskupem greckokatolickim. Oznaczałoby to wydłużenie obecnej ulicy, której on patronuje. Radni 6 głosami za, 2 przeciw i 1 wstrzymującym się przyjęli tę poprawkę. Jak relacjonuje A. Zapałowski, przedstawicie Związku Ukraińców w Polsce nie byli zadowoleni również z tej zmiany.
O losie nazwy ul. Kocyłowskiego zdecydują radni podczas czwartkowej sesji (28 listopada). Ulica ta nie jest zamieszkana i zmiana jej nazwy nie wiąże się z koniecznością zmiany dokumentów dla mieszkańców. Problem ten będzie dotyczył jedynie kurii greckokatolickiej.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Miasto sie wali i to w sensie dosłownym a nasi lokalni /Patrioci/ /czytaj inaczej/ tym razem zajmują sie niewłaściwymi nazwami uli .Wynika z tego,ze oprócz grobów mamy nową specjalnośc naszych" patriotów/Teraz tylko głosowanie imienne i juz jesteśmy ponownie na ustach całej Polski.Niecałe dwa tygodnie temu też o nas mówili to jest o mieście gdzie nie ma szacunku dla zmarłych.Tak trzymać a niedługo bedą na nas pluli i nie tylko w Polsce.
wg Pana to najlepiej by Radni i mieszkańcy podkulili ""OGON"" i mówili,że nic się nie stało !!
Polskie nazwiska Polskie nazwy proszę żyję w Polsce a nie na Ukrainie choć niektórzy by tak chcieli ale marzyć zawsze wolno...
Masz rację.Kocyłowski,Śniegurski to polskie nazwiska.Około 25% Polaków w nazwisku ma końcówkę "-ski"Kocyłowski był obywatelem polskim.Śniegurski był obywatelem Austrii .Był też bliskim przyjacielem Cesarza Franciszka I ,którego gościł w Przemyślu. To dzięki Śniegurskiemu i jego kontaktach na cesarskim dworze Przemyśl z podupadłej i biednej na granicy nędzy mieściny w szybkim tempie stał sie trzecim miastem w Galicji po Lwowie i Krakowie.Szkoda,ze o tym nie pamietamy, szczególnie kiedy wszystkim zainteresowanym wiadome jest,że był wzorem prawdziwej tolerancji.Jedna z głównych ulic powinna być nazwana jego imieniem jako jednego z nielicznych dobrodziei miasta a nie jakiś zaułek.
Tadeusz on był Śnigurski a nie Śniegurski.
Taki głupek podrzucił nam antypolskiego biskupa ukrainca tylko po to,zeby przypodobac sie upowcom.Miał czelnosc pełnic funkcje Przewodniczacego Rady cho wiadomo jest że ma problemy z głowa no i z alkoholem ,a teraz ostentacyjnie modli sie u Bazylianów.
Dużo było osób z obywatelstwem polskim, noszącym nazwiska kończące się na "ski" , np Stebelski ,Szczygielski,Hrobelski, byli też Onyszkiewicz "orest' ,Duda , Mizerny, Szpontak, mogę wymieniać dalej, zapewne Tadeusz znane są ci te nazwiska. Czy też mają patronować ulicom w Przemyślu?
Do kukizowców , udających niezależnych z inna już nazwą , naprawdę zajmijcie się Przemyślem , jego tragicznym stanem obecnym i kolejnymi pierdołami , tematami zastępczymi , rozpętywaniem kolejne wojenki z rusinami . Po co wam to wszystko ? odpowiem , by odwracać uwagę od marnych waszych rządów, braku pieniędzy na wszystko , jako formacja jesteście goli i bosi , bez pomysłu na zmiany przynajmniej kosmetyczne. Pytam was np. Majkowskiego co zrobiliście przez rok dla mieściny , jakie poważne , ba nawet marne inwestycje ? co z wyborczymi obietnicami , czy na horyzoncie pojawił się jakiś nawet marny inwestor, jakie macie plany na odbudowę mieściny , jak macie zamiar zatrzymać resztki młodych przed kolejną fala emigracji za pracą i lepszym życiem na wiosnę, co z obdartymi z tynków domami i kamienicami co , co co? Co nas przemyskiego suewerena obchodzi kawałeczek zaułka , czy Kocyłowski czy jakiś Chomyszyn , który był lepszy już osadził Bóg skąd wiecie w jakich uwarunkowaniach historycznych i religijnych działał ten Kocyłowski , jednak nie był całkiem zły skoro opieką objął go ówczesny Episkopat Polski , a najlepiej było nie ruszać tego tematu kilka lat temu. Ale to nie moja sprawa , nie mój wóz i przewóz , apeluję nie rozpoczynacie kolejne wojny pomiędzy katolikami , nie widzicie co z religia na świecie , w Europie i Polsce. A najlepiej zająć się gospodarką , próba rozwoju Przemyśla bo upada coraz bardziej , porządnie przygotowywać i merytoryczne dyskusje na sesjach bo to co się dzieje jest marne , żałosne. Widać panie Majkowski i inni kukizowcy że łatwiej jest organizować rekonstrukcje historyczne , obiecywać różne frukty przed wyborami by ciemny lud coś kupił a jak widać rzeczywistość was przerosła , dlatego już nie Kukiz 15 , dlatego nie gospodarka a jakieś dziwaczne i iluzoryczne przebudowy rynku i rybiego placu , dlatego Chomyszyn , nie Kocyłowski itp wirtualne tematy zastępcze.
A może idźmy dalej moze ul Bandery. To jest Polska a was tu nikt nie lubi .
Miasto sie wali i to w sensie dosłownym a nasi lokalni /Patrioci/ /czytaj inaczej/ tym razem zajmują sie niewłaściwymi nazwami uli .Wynika z tego,ze oprócz grobów mamy nową specjalnośc naszych" patriotów/Teraz tylko głosowanie imienne i juz jesteśmy ponownie na ustach całej Polski.Niecałe dwa tygodnie temu też o nas mówili to jest o mieście gdzie nie ma szacunku dla zmarłych.Tak trzymać a niedługo bedą na nas pluli i nie tylko w Polsce.
Honorowego!
wg Pana to najlepiej by Radni i mieszkańcy podkulili ""OGON"" i mówili,że nic się nie stało !!