Reklama

Kocyłowski, Chomyszyn, czy Śnigurski?

26/11/2019 16:27

Podczas poniedziałkowej komisji gospodarki rady miejskiej radni wnieśli poprawkę, aby nazwę ul. Kocyłowskiego zmienić na Śnigurskiego. Wcześniej natomiast proponowali Chomyszyna. Wszystkiemu towarzyszyła dość ostra półtoragodzinna dyskusja.

O projekcie uchwały zmieniającej nazwę ul. bpa Kocyłowskiego na bpa Chomyszyna pisaliśmy przed tygodniem. Inicjatorami jest grupa radnych głównie z klubu Wspólnie dla Przemyśla. Uważają oni, że żadna ulica w Przemyślu nie powinna nosić nazwy, „która wzbudza tak olbrzymie kontrowersje”. Zaproponowali innego greckokatolickiego biskupa Grzegorza Chomyszyna, który jako greckokatolicki biskup stanisławowski był „gorącym zwolennikiem pojednania polsko-ukraińskiego, działaczem religijnym i społecznym”.

W poniedziałek wieczorem odbyło się posiedzenie komisji gospodarki rady miejskiej, która miała wyrazić opinię m.in. na temat tej uchwały. Wzięli w niej także udział przedstawiciele [paywall]Związku Ukraińców w Polsce i kurii greckokatolickiej.

Reklama

Burzliwa i trwająca półtorej godziny dyskusja nie przyniosła porozumienia. Jak opisał po zakończonym posiedzeniu radny Andrzej Zapałowski, przedstawiciele społeczności ukraińskiej nie zgadzali się na zmianę nazwy na bpa Chomyszyna.

Przy braku konsensusu jeden z radnych zaproponował, aby powrócić do wcześniejszej nazwy tej ulicy, a więc Jana Śnigurskiego, który również był biskupem greckokatolickim. Oznaczałoby to wydłużenie obecnej ulicy, której on patronuje. Radni 6 głosami za, 2 przeciw i 1 wstrzymującym się przyjęli tę poprawkę. Jak relacjonuje A. Zapałowski, przedstawicie Związku Ukraińców w Polsce nie byli zadowoleni również z tej zmiany.

O losie nazwy ul. Kocyłowskiego zdecydują radni podczas czwartkowej sesji (28 listopada). Ulica ta nie jest zamieszkana i zmiana jej nazwy nie wiąże się z koniecznością zmiany dokumentów dla mieszkańców. Problem ten będzie dotyczył jedynie kurii greckokatolickiej.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-11-26 16:25:26

    Miasto sie wali i to w sensie dosłownym a nasi lokalni /Patrioci/ /czytaj  inaczej/ tym razem zajmują sie niewłaściwymi nazwami uli .Wynika z tego,ze oprócz grobów mamy nową specjalnośc naszych" patriotów/Teraz tylko głosowanie imienne  i juz jesteśmy ponownie na ustach całej Polski.Niecałe dwa tygodnie temu też o nas mówili to jest o mieście gdzie nie ma szacunku dla zmarłych.Tak trzymać a niedługo bedą na nas pluli i nie tylko w Polsce.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    scd - niezalogowany 2019-11-26 16:57:00

    Honorowego!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    xx - niezalogowany 2019-11-26 18:53:21

    wg Pana to najlepiej by Radni i mieszkańcy podkulili  ""OGON"" i mówili,że nic się nie stało !!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama