Reklama

Kolej inwestuje w przystanki. U nas najwięcej

Przemyśl i okoliczne miejscowości, leżące na trasie kolejowej, wzbogacą się o nowe lub zmodernizowane przystanki kolejowe. Trudno jeszcze orzec, kiedy zostaną oddane do użytku, ale finałem programu pod hasłem „200 przystanków kolejowych w całej Polsce” jest 2025 rok.

Informacje o tym przekazał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który 11 maja br. gościł w Przemyślu. – Opracowaliśmy program, który spodobał się wszystkim i nabrał realnych kształtów. Za pięć lat powinniśmy powiedzieć, że został zrealizowany. W ciągu tych lat powstanie łącznie 200 przystanków kolejowych w całej Polsce. Mają ułatwić skorzystanie z transportu kolejowego i wymazać białe plamy komunikacyjne[paywall]. Program Przystankowy ma także wymiar proekologiczny. Kolejowy transport pasażerski emituje średnio trzy razy mniej dwutlenku węgla niż transport drogowy oraz ponad osiem razy mniej niż transport lotniczy. Jest to najbardziej ekologiczna forma transportu pasażerów w komunikacji zbiorowej – powiedział A. Adamczyk.

Ministerstwo Infrastruktury szacuje, że koszt tego przedsięwzięcia to 1 mld zł.  Wiadomo już, iż 100 przystanków na sieci kolejowej PKP PLK powstanie od podstaw, w miejscu, gdzie nigdy ich nie było. 50 kolejnych zostanie kompleksowo wyremontowanych i przywróconych do pełnej sprawności. Następnych 50 przejdzie prace modernizacyjne, związane m.in. z tym, aby poprawić ich dostępność dla osób niepełnosprawnych. W tym ostatnim przypadku chodzi także o wydłużenie peronów. Po to, aby mogły przy nich stawać pociągi dalekobieżne.

Reklama

U nas najwięcej

Na Podkarpaciu program dotyczy 10 przystanków. Połowa z nich powstanie lub zostanie zmodernizowana w Przemyślu i okolicach. Nowe przystanki wybudowane zostaną właśnie w Przemyślu, na Dworcu Głównym PKP oraz w Hurku. Przystanki kolejowe w Medyce i Żurawicy zostaną wybudowane w nowej lokalizacji. Wydłużone i przebudowane mają być natomiast perony na stacji Przemyśl Zasanie.

Warunkiem inwestycji ma być deklaracja regionalnego organizatora przewozów o korzystaniu z wybudowanej infrastruktury. Inaczej mówiąc: potwierdzenie, żena danym przystanku będzie zatrzymywał się pociąg. W przypadku Podkarpacia – marszałka województwa, który takową deklarację już złożył. Realizatorem Programu będzie PKP PLK SA.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-05-21 15:59:59

    Manna z nieba nad naszym miastem.Jeszcze nie ucichły zachwyty nad wirtualną obwodnicą naszego miasta od strony zachodniej  a tutaj kolejna niespodzianka .Miasto wraz z przyległościami wirtualnie wzbogacone zostanie aż o 5 przystanków kolejowych wraz z zapleczem.Oczywiście do spełnienia tylko jeden warunek czyli odpowiednie głosowanie.A po głosowaniu przekonamy się co to są" obiecanki cacanki" jak mówi stare powiedzenie też z naszych realii.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    PO - niezalogowany 2020-05-21 16:54:08

    Wal się

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    dorcamelda_121 2020-05-25 10:59:42

    E-commerce research paper writers are hard to come across for those in need of E-commerce Essay Writing Services and trade and e-commerce writing services.  

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama