Na szczepienie przeciwko COVID-19 udało się zarejestrować tylko nielicznym seniorom z grupy wiekowej 70 plus. W piątek, 22 stycznia, w naszej redakcji dosłownie urywały się telefony od rozżalonych pacjentów. – Obecna liczba dostępnych terminów szczepień uzależniona jest wyłącznie od harmonogramu dostaw szczepionek do Polski – wyjaśnia rzecznik Prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie Rafał Śliż.
Na szczepienie przeciw COVID-19 od 15 stycznia umawiają się seniorzy powyżej 80 lat. W piątek, 22 stycznia, ruszyła rejestracja dla osób, które ukończyły 70 rok życia. Niektórzy 70-latkowie próbowali znaleźć dla siebie wolny termin, dzwoniąc pod numer uruchomionej w tym celu infolinii, ale pierwszego dnia zapisów nawiązanie połączenia graniczyło z cudem.
– Wisiałam na linii bardzo długo, ale się nie dodzwoniłam, więc poszłam do przychodni osobiście – relacjonowała jedna z Czytelniczek. – Na miejscu usłyszałam, że[paywall] wolnych terminów już nie ma. Najpierw namawiają ludzi do szczepień, a potem się okazuje, że człowiek odbija się od drzwi przychodni – nie kryła rozczarowania.
Inna osoba zadzwoniła do nas spod drzwi przychodni przy ulicy Grunwaldzkiej, gdzie ustawiła się długa kolejka seniorów. – Niektórzy przyszli już około 4 rano, żeby zdobyć wolny termin, ja wprawdzie przyszłam wcześnie, ale i tak nie udało mi się zarejestrować. Stoimy pod drzwiami, w środku rejestruje 1 osoba, w oknie pojawiła się kartka, że prowadzone są już wyłącznie zapisy na listę rezerwową – alarmowała. Kolejny telefon był od seniorki, która próbowała się dostać na listę w przychodni przy ulicy Sportowej.
– Jestem w grupie ryzyka, więc chcę się zaszczepić, ale w okienku usłyszałam, że nie ma wolnych miejsc. Zapisałam się na listę rezerwową, ale obawiam się, że to niczego nie gwarantuje – stwierdziła rozżalona. Inna uprawniona do zapisów mieszkanka miasta zdecydowała się na rundkę po przychodniach w poszukiwaniu wolnego terminu szczepienia. – Wzięłam taksówkę, odwiedziłam kilka punktów, w których prowadzone są zapisy i wszędzie ta sama odpowiedź: nie ma wolnych terminów – nie kryła rozczarowania.
Pula wolnych miejsc się wypełniła
Jak wyjaśnia Paweł Bugira, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu, trudności z umówieniem terminu na szczepienie w przychodni przy ul. Sportowej 6, wynikają wyłącznie z braku szczepionek.
– Problem ten dotyczy całego kraju – zgodnie ze słowami ministra Michała Dworczyka, nigdzie nie ma już wolnego terminu. Tak jak każdy punkt, tak i nasz, otrzymał ograniczoną pulę miejsc i bardzo szybko zostały one zajęte. Pierwszeństwo miały osoby powyżej 80 roku życia i gdy przyszło do rejestracji grupy 70 plus, nie dysponowaliśmy już wolnymi miejscami. Utworzyliśmy listę rezerwową i osoby z niej będą zapraszane, jeśli ktoś inny nie skorzysta ze szczepienia. Miejmy nadzieję, że dostawy szczepionek zostaną jak najszybciej zwiększone – wówczas sytuacja się poprawi – stwierdza.
Podobnie sprawę komentuje lek. med. Lilianna Kędzierska, dyrektor przychodni „Laumed” przy ulicy Grunwaldzkiej. – Rozumiem frustrację ludzi, którzy oczekiwali w długiej kolejce, ale nie było naszą winą to, że nie było wolnych miejsc. Przy ilości 30 dawek szczepionki tygodniowo, możemy zaszczepić u siebie jedynie 30 osób. Tymczasem populacja osób powyżej 80 lat u nas w przychodni liczy kilkaset osób. W momencie, kiedy prowadzone były zapisy dla pacjentów 80 plus, pula wolnych miejsc na szczepienia nam się wypełniła. Zostały pojedyncze miejsca na szczepienia dla 70-latków. Zapisały się dosłownie 2 czy 3 osoby, bo trudno umówić pacjenta na termin, jeśli nie mamy szczepionki – wyjaśnia.
– Listę zapisanych na szczepienie 80-latków mamy zapełnioną do końca marca. Trzeba też pamiętać, że nie będziemy w przyszłości w stanie szczepić takimi ilościami, jak szpitale węzłowe, w których punkt szczepień będzie czynny od rana do wieczora, bo w godzinach pracy musimy wypełnić kontrakt. Wbrew temu, co się mówi, mimo że drzwi przychodni są zamknięte, mnóstwo pacjentów – po wcześniejszej konsultacji – przyjmujemy na miejscu. Zatem gabinet zabiegowy musimy wykorzystywać i do normalnej pracy, i do szczepień – uzupełnia dyrektor przemyskiej przychodni „Laumed”.
Podkreśla też, że lista rezerwowa została stworzona w odpowiedzi na prośbę samych pacjentów, nie gwarantuje jednak szczepienia. – Jeśli ktoś z zarejestrowanych na szczepienie się nie zgłosi, bo np. zachoruje, będziemy dzwonić po kolejne osoby. Może być jednak taka sytuacja, że ci, którzy zostawili nam numery telefonów, nie znajdą się w najbliższym czasie na liście szczepień, bo zapotrzebowanie jest ogromne. Dlatego radzę dodatkowo zarejestrować się przez infolinię, bo może gdzie indziej wolne miejsce znajdzie się szybciej – radzi L. Kędzierska.
– Pierwszy dzień rejestracji osób z grupy 70 plus pokazał, jak wielu jest chętnych na szczepienie. Infolinia była oblegana, ale to niejedyny sposób rejestracji. Oprócz kontaktu z punktem szczepień, osoby posiadające profil zaufany mogą wybrać rejestrację elektroniczną na stronie pacjent.gov.pl. Pozostałe mogą wysłać SMS o treści SzczepimySie na numer 664 908 556. Za seniorów wiadomość SMS mogą wysłać też ich bliscy ze swojego telefonu.
Po wysłaniu wiadomości SMS, nasza chęć zaszczepienia zostaje zarejestrowana w systemie informatycznym, a gdy tylko w naszej okolicy pojawi się wolne miejsce, skontaktuje się z nami pracownik infolinii i zaproponuje miejsce i termin szczepienia – wyjaśnia rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie Rafał Śliż.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.ROŚNIE LISTA POSZCZEPIENNYCH ZGONÓW W NORWEGII I NIEMCZECH - ODKRYWAMYZAKRYTE.COMPIERWSZE ZGONY. TO BYŁO DO PRZEWIDZENIA? - ROZMOWY.EU CZY TO FALA ZACHOROWAŃ NA POSZCZEPIENNY COVID - 19 - WOLNEMEDIA.NET
Wszystko to przez propagandę reklamowa TVPis z o o wychodzi znany aktor pan Cezary P. i kieruje słowa w kierunku środowiska LGBT SZCZEPIMY SIĘ i jak to rozumieć
Niech pójdą do kamińskiego - on na pewno zapyta i załatwi szczepionki w ministerstwie :) ;) :)
Rasa panów najpierw a gorszy sort na końcu
Takie czepianie sie Kaminskiego to juz troche na sile.Nie widzicie , ze to juz nie dziala?Obserwuje sytuacje i golym okeim widac, xe chlop coraz lepiej sobie radzi i ludzie to widza.On. jakos dziwnie przyciaga a nie odpycha.Wiec najlepiej to wymyslcie cos innego.Takie plucie. na niego juz nie ma sensu.Teraz to juz musicie wymyslec cos innego.Jemu juz ludzie pomagaja.
Nue ładnue tak o sobie pisać Panie Kamiński ????????????
Sadząc po ubiorze suwerena, to jakieś 80-85 lata.
Urząd miasta razem na czele z prezydentem mają ludzi daleko gdzieś, tylko podwyżki w czasie pandemii za śmieci i nie tylko. Panie prezydencie jak wyglądają drogi,nie odśnieżone,co Wy tam robicie,śiedzicie i za darmo kasę bierzecie. Potraficie się kłócić i macie ludzi za nic. Nosicie głowy wyżej chmur a miasto popada w ruinę. Ten budżet na ten i poprzedni rok to kpiny.
Wszystko zgodnie z planem. Naród pragnie szczepionia choc przed chwilą nie bylo chetnych. AKCJA Z CELEBRYTAMI CHWYCILA
Kolejka jak do mięsnego w latach 80 albo do monopolowe na godzinę 13 komuna wróciła ...idzcie tłumnie DOBRA ZMIANA
ROŚNIE LISTA POSZCZEPIENNYCH ZGONÓW W NORWEGII I NIEMCZECH - ODKRYWAMYZAKRYTE.COMPIERWSZE ZGONY. TO BYŁO DO PRZEWIDZENIA? - ROZMOWY.EU CZY TO FALA ZACHOROWAŃ NA POSZCZEPIENNY COVID - 19 - WOLNEMEDIA.NET
A gdzie śnieg z kiedy to zdjęcie
Z jakiegi okresu a nie z kiedy.