Reklama

Kolejki pod przychodniami, gorączkowe poszukiwania wolnego terminu. Tak wyglądał 1. dzień zapisów na szczepienie dla osób z grupy 70 plus

Na szczepienie przeciwko COVID-19 udało się zarejestrować tylko nielicznym seniorom z grupy wiekowej 70 plus. W piątek, 22 stycznia, w naszej redakcji dosłownie urywały się telefony od rozżalonych pacjentów. – Obecna liczba dostępnych terminów szczepień uzależniona jest wyłącznie od harmonogramu dostaw szczepionek do Polski – wyjaśnia rzecznik Prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie Rafał Śliż.

Na szczepienie przeciw COVID-19 od 15 stycznia umawiają się seniorzy powyżej 80 lat. W piątek, 22 stycznia, ruszyła rejestracja dla osób, które ukończyły 70 rok życia. Niektórzy 70-latkowie próbowali znaleźć dla siebie wolny termin, dzwoniąc pod numer uruchomionej w tym celu infolinii, ale pierwszego dnia zapisów nawiązanie połączenia graniczyło z cudem.

– Wisiałam na linii bardzo długo, ale się nie dodzwoniłam, więc poszłam do przychodni osobiście – relacjonowała jedna z Czytelniczek. – Na miejscu usłyszałam, że[paywall] wolnych terminów już nie ma. Najpierw namawiają ludzi do szczepień, a potem się okazuje, że człowiek odbija się od drzwi przychodni – nie kryła rozczarowania.

Inna osoba zadzwoniła do nas spod drzwi przychodni przy ulicy Grunwaldzkiej, gdzie ustawiła się długa kolejka seniorów. – Niektórzy przyszli już około 4 rano, żeby zdobyć wolny termin, ja wprawdzie przyszłam wcześnie, ale i tak nie udało mi się zarejestrować. Stoimy pod drzwiami, w środku rejestruje 1 osoba, w oknie pojawiła się kartka, że prowadzone są już wyłącznie zapisy na listę rezerwową – alarmowała. Kolejny telefon był od seniorki, która próbowała się dostać na listę w przychodni przy ulicy Sportowej.

– Jestem w grupie ryzyka, więc chcę się zaszczepić, ale w okienku usłyszałam, że nie ma wolnych miejsc. Zapisałam się na listę rezerwową, ale obawiam się, że to niczego nie gwarantuje – stwierdziła rozżalona. Inna uprawniona do zapisów mieszkanka miasta zdecydowała się na rundkę po przychodniach w poszukiwaniu wolnego terminu szczepienia. – Wzięłam taksówkę, odwiedziłam kilka punktów, w których prowadzone są zapisy i wszędzie ta sama odpowiedź: nie ma wolnych terminów – nie kryła rozczarowania.

Pula wolnych miejsc się wypełniła

Reklama

Jak wyjaśnia Paweł Bugira, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu, trudności z umówieniem terminu na szczepienie w przychodni przy ul. Sportowej 6, wynikają wyłącznie z braku szczepionek.

– Problem ten dotyczy całego kraju – zgodnie ze słowami ministra Michała Dworczyka, nigdzie nie ma już wolnego terminu. Tak jak każdy punkt, tak i nasz, otrzymał ograniczoną pulę miejsc i bardzo szybko zostały one zajęte. Pierwszeństwo miały osoby powyżej 80 roku życia i gdy przyszło do rejestracji grupy 70 plus, nie dysponowaliśmy już wolnymi miejscami. Utworzyliśmy listę rezerwową i osoby z niej będą zapraszane, jeśli ktoś inny nie skorzysta ze szczepienia. Miejmy nadzieję, że dostawy szczepionek zostaną jak najszybciej zwiększone – wówczas sytuacja się poprawi – stwierdza.

Podobnie sprawę komentuje lek. med. Lilianna Kędzierska, dyrektor przychodni „Laumed” przy ulicy Grunwaldzkiej. – Rozumiem frustrację ludzi, którzy oczekiwali w długiej kolejce, ale nie było naszą winą to, że nie było wolnych miejsc. Przy ilości 30 dawek szczepionki tygodniowo, możemy zaszczepić u siebie jedynie 30 osób. Tymczasem populacja osób powyżej 80 lat u nas w przychodni liczy kilkaset osób. W momencie, kiedy prowadzone były zapisy dla pacjentów 80 plus, pula wolnych miejsc na szczepienia nam się wypełniła. Zostały pojedyncze miejsca na szczepienia dla 70-latków. Zapisały się dosłownie 2 czy 3 osoby, bo trudno umówić pacjenta na termin, jeśli nie mamy szczepionki – wyjaśnia.

– Listę zapisanych na szczepienie 80-latków mamy zapełnioną do końca marca. Trzeba też pamiętać, że nie będziemy w przyszłości w stanie szczepić takimi ilościami, jak szpitale węzłowe, w których punkt szczepień będzie czynny od rana do wieczora, bo w godzinach pracy musimy wypełnić kontrakt. Wbrew temu, co się mówi, mimo że drzwi przychodni są zamknięte, mnóstwo pacjentów – po wcześniejszej konsultacji – przyjmujemy na miejscu. Zatem gabinet zabiegowy musimy wykorzystywać i do normalnej pracy, i do szczepień – uzupełnia dyrektor przemyskiej przychodni „Laumed”.

Podkreśla też, że lista rezerwowa została stworzona w odpowiedzi na prośbę samych pacjentów, nie gwarantuje jednak szczepienia. – Jeśli ktoś z zarejestrowanych na szczepienie się nie zgłosi, bo np. zachoruje, będziemy dzwonić po kolejne osoby. Może być jednak taka sytuacja, że ci, którzy zostawili nam numery telefonów, nie znajdą się w najbliższym czasie na liście szczepień, bo zapotrzebowanie jest ogromne. Dlatego radzę dodatkowo zarejestrować się przez infolinię, bo może gdzie indziej wolne miejsce znajdzie się szybciej – radzi L. Kędzierska.

Kiedy pojawi się wolne miejsce, zostaniemy o tym powiadomieni

– Pierwszy dzień rejestracji osób z grupy 70 plus pokazał, jak wielu jest chętnych na szczepienie. Infolinia była oblegana, ale to niejedyny sposób rejestracji. Oprócz kontaktu z punktem szczepień, osoby posiadające profil zaufany mogą wybrać rejestrację elektroniczną na stronie pacjent.gov.pl. Pozostałe mogą wysłać SMS o treści SzczepimySie na numer 664 908 556. Za seniorów wiadomość SMS mogą wysłać też ich bliscy ze swojego telefonu.

Reklama

Po wysłaniu wiadomości SMS, nasza chęć zaszczepienia zostaje zarejestrowana w systemie informatycznym, a gdy tylko w naszej okolicy pojawi się wolne miejsce, skontaktuje się z nami pracownik infolinii i zaproponuje miejsce i termin szczepienia – wyjaśnia rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie Rafał Śliż.

 


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    r n - niezalogowany 2021-01-27 21:58:15

    ROŚNIE LISTA POSZCZEPIENNYCH ZGONÓW W NORWEGII I  NIEMCZECH - ODKRYWAMYZAKRYTE.COMPIERWSZE ZGONY. TO BYŁO DO PRZEWIDZENIA? - ROZMOWY.EU     CZY TO FALA ZACHOROWAŃ NA POSZCZEPIENNY COVID - 19 - WOLNEMEDIA.NET

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Zipm - niezalogowany 2021-01-27 22:24:04

    A gdzie śnieg z kiedy to zdjęcie

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Asdf - niezalogowany 2021-01-28 01:03:42

    Z jakiegi okresu a nie z kiedy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama