Reklama

Kolejna struktura obywatelska w Jarosławiu. Powołano Radę Rozwoju Miasta Jarosławia

29/09/2020 07:54

Do nowo powstałej rady rozwoju powołano 32 osoby. Są to przedstawiciele różnych środowisk politycznych, samorządowych, społecznych i akademickich. W założeniu ów twór ma wspierać władze Jarosławia w działaniach na rzecz rozwoju miasta. Czy przełoży się ono na praktykę?

14 września w sali widowiskowej Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sportu odbyło się uroczyste powołanie Rady Rozwoju Miasta Jarosławia. W jej skład weszły 32 osoby reprezentujące bardzo zróżnicowane środowiska. Dość powiedzieć, że w radzie zasiedli wszyscy parlamentarzyści ziemi jarosławskiej, ale też np. burmistrz Przeworska Leszek Kisiel, Marian Janusz – przewodniczący Jarosławskiej Rady Seniorów, Dominik Lotycz – przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Jarosławia czy Elżbieta Tkacz – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu[paywall].

Tak skonstruowana grupa ma współuczestniczyć w tworzeniu Planu Rozwoju Instytucjonalnego i Planu Rozwoju Lokalnego i pomóc miastu sięgnąć po tzw. fundusze norweskie w ramach projektu JarosLove. To ważkie zadanie, bo Jarosław ma szansę na 40 milionów złotych dotacji na różnorodne formy rozwoju miasta – te inwestycyjne, ale i te społeczno-kulturowe. Jednak sam burmistrz Waldemar Paluch widzi powołanie rady nieco szerzej.

– Rada rozwoju to kolejne ciało obywatelskie, obok Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, Jarosławskiej Rady Seniorów, Rady Programowej ds. Sportu czy Młodzieżowej Rady Miasta, jakie będzie funkcjonować w Jarosławiu. Potwierdza to niewątpliwie, że wizja wspólnego zmieniania miasta, z jaką szedłem do wyborów, nie jest gołosłowna – mówił podczas spotkania. Wyrażał też nadzieję na efektywność rady. – Dzisiejsze spotkanie jest pierwszym z dłuższej serii spotkań, które rysują się przed nami, a przy tym szczególnie ważnym, ponieważ rozpoczyna kolejną, ważną formę dialogu władz samorządowych z mieszkańcami – stwierdził. Czy jednak ma ona szansę stać się czymś więcej niż organem reprezentacyjnym, zdolnym do osiągania kompromisów i tworzenia konstruktywnych wniosków dotyczących przyszłości Jarosławia? Trudno przewidzieć.

 

Reklama

Rozwój lokalny sporą szansą dla Jarosławia

Obok powołania rady spotkanie stało się też okazją do tego, by podyskutować o bieżących sprawach miasta. Dr Zbigniew Chmielewski omówił proces tworzenia nowego znaku graficznego miasta i hasła promocyjnego Jarosław Miasto Olśnień.

Przede wszystkim jednak mówiono o projekcie JarosLove. Dyrektor Biura Pozyskiwania Funduszy Urzędu Miasta Jarosławia Edyta Pytko wyjaśniła koncepcję programu „Rozwój lokalny”, który za pośrednictwem Związku Miast Polskich przewiduje rozdysponowanie 102 mln zł pochodzących z Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Omówiła, jak sukces projektu JarosLove przyczyniłby się do podniesienia jakości środowiska, wzmocnienia przedsiębiorczości, efektywności administracji i standardów życia mieszkańców.
Wyliczyła także kluczowe czynniki rozwoju miasta, ale też diagnozę deficytów, jego problemów i barier rozwojowych w obszarze społecznym, gospodarczym, środowiskowym, kulturowym oraz przestrzennym.

Uzupełnieniem jej wystąpienia były wypowiedzi ekspertów ze Związku Miast Polskich Marka Gabzdyla oraz Kamila Niklewicza, którzy doradzają Jarosławiowi przy tworzeniu projektu JarosLove. Przypominali oni, że miasta uczestniczące w programie Rozwój Lokalny wytypowała Polska Akademia Nauk jako ośrodki z najtrudniejszą sytuacją społeczno-gospodarczą w kraju oraz że „ma stanowić odpowiedź na najważniejsze wyzwania, z jakimi borykają się te miasta, takie jak wdrażanie standardów dostępności czy wspieranie przedsiębiorczości i lokalnej gospodarki”.  


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama