Reklama

Kolejny konflikt w szpitalu na Monte Cassino zażegnany [ZDJĘCIA]

Kilkanaście miesięcy trwał konflikt pomiędzy dyrekcją Wojewódzkiego Szpitala im. św. o. Pio w Przemyślu a pracownikami działu epidemiologii i higieny tejże placówki, zrzeszonymi w zakładowych związkach zawodowych. 30 grudnia 2021 r. zostało zawarte pisemne porozumienie między obiema stronami.

O co chodziło w sporze? Zarzewiem stało się nałożenie na pracowników działu higieny dodatkowych obowiązków związanych z porcjowaniem i wydawaniem posiłków pacjentom.

W materiale („Pracujemy ponad siły”), który zamieściliśmy na naszych łamach na początku sierpnia ub.r., przedstawicielki wspomnianego działu skarżyły się, że są przepracowane i zmęczone.

Że dokłada się im obowiązków, ale nie idzie za tym wsparcie w postaci dodatkowych rąk do pracy. Że chcą[paywall] pracować i nie unikają pracy, ale to wszystko nie może być ponad siły i kosztem ich zdrowia.

Protest rozpoczął się 28 czerwca 2021 r. Szpital został oflagowany i oplakatowany. Oczywiście włączyły się w to wszystko związki zawodowe.

Jak poinformowała w cytowanym już materiale przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu Małgorzata Stańczyk, w sporze zbiorowym z pracodawcą od 31 maja ub.r. było sześć organizacji związkowych tworzących komitet protestacyjny związków zawodowych.

Dyrekcja szpitala nie uznała owego sporu i nie przyjęła go do wiadomości. Do czasu...

Reklama

Wróciło „stare”

Jak podkreślali wówczas i pracownicy, i związkowcy, łączenie wykonywania czynności higienicznych, jak mycie toalet czy podłóg, z czynnościami przy żywności pozostawiało wiele do życzenia. Bo do zmiany zakresu obowiązków roznoszeniem i porcjowaniem posiłków zajmowali się pracownicy działu żywienia.

Jedna osoba wyjeżdżała z kuchni i jechała z żywnością do oddziałów. Po zmianie w te czynności zaangażowane zostały co najmniej trzy osoby.

Pracownicy odpowiedzialni za czystość skarżyli się, że jeszcze przed wprowadzonymi zmianami nie można było im dotknąć wózka z jedzeniem czy zebrać naczyń od pacjentów, bo ze względów sanitarnych było to niedozwolone. Po zmianach nikomu to nie przeszkadzało. Mogli sprzątać brudne toalety, a za chwilę, po umyciu rąk i nałożeniu fizelinowego fartuszka, iść do posiłków.

Na szczęście konflikt udało się zażegnać i rozwiązać. 30 grudnia 2021 r. zostało zawarte pisemne porozumienie ze stroną związkową.

– W jego wyniku zakończone zostały wszelkie dotychczasowe rozmowy i inicjatywy na temat rozszerzenia zakresu obowiązków pracowników działu epidemiologii i higieny naszego szpitala. Zmiany, które zostały wprowadzone w tym dziale w czerwcu tamtego roku, dotyczyły organizacji pracy. Podyktowane były względami dotyczącymi bezpieczeństwa epidemiologicznego pacjentów. Dział ten obecnie funkcjonuje prawidłowo, czyli zgodnie z wcześniejszym zakresem obowiązków – poinformował rzecznik prasowy szpitala na Monte Cassino Paweł Bugira.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama