Reklama

Koń, jaki jest…

13/10/2016 08:15

W „Rzeczpospolitej” niedawno ukazała się informacja o tym, że posłowie (z różnych partii) będą pracować nad uchwałą wyrażającą wdzięczność państwa polskiego wobec koni i roli, jaką odegrały w historii gospodarczej i politycznej naszego kraju. W uzasadnieniu projektu (zgłoszonego przez organizacje pozarządowe, a wspieranego przez Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt), przeczytać można o „pomocy i oddaniu”, jakie w trakcie wielu wydarzeń historycznych okazywały Polakom konie, a także znaleźć można sugestię, że koń powinien dołączyć do „panteonu polskich symboli”, podobnie jak orzeł i… bocian. Zdaję sobie sprawę, że brzmi to w pierwszej chwili jak żart, a jednak sprawa jest całkiem prawdziwa i w gruncie rzeczy poważna.

Gdy już przestał mnie bawić patos użytych w tekście określeń, zacząłem się zastanawiać nad ideą owego pomysłu i ona już taka śmieszna nie jest. Pomysłodawcom idzie bowiem o prawną ochronę tego zwierzęcia, tak by nie mogło ono być traktowane jedynie jako siła robocza albo materiał na mięso (to, nawiasem mówiąc, bardzo znamienne, że Polacy co prawda koniny nie jedzą, ale chętnie wysyłają do zagranicznych rzeźni stare, wierne, lecz niemające już sił do pracy Siwki).
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Catwoman - niezalogowany 2016-10-13 15:53:56

    Bandy UPA zabiły tysiące Polaków, Żydów, Ormian, Romów i Rosjan.Może napiszesz  felieton o wojnie Ukraińsko- Żydowskiej/Ukraińsko-Armeńskiej/2Ukraińsko-Polskiej?Wasza alternatywana wersja historii jest wytworem chorej wyobraźni.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ozzman - niezalogowany 2016-10-14 18:11:06

    Drogi kolego, masz oczywiście 100% racji, gdyż jak człek zacznie szanować wszystkie żywe istoty to w ten czas sam będzie szanował swego bliźniego i nie robił mu krzywdy, a jak tego nie zrobi to...może jeden cytat w temacie:''Dopóki człowiek nie obejmie współczuciem wszystkich żywych stworzeń, dopóty on sam nie będzie mógł żyć w pokoju'' - Dr ALBERT SCHWEITZER

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Catwoman - niezalogowany 2016-10-14 18:28:18

    Jedź nauczać do Banderolandu.Stawiają pomniki ludobójcom. Jedzą mięso!Kocur pojechał do Anglii. Wraca na święta. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości