To już ostatnie dni, kiedy lekarze mogą wystawiać papierowe zwolnienia chorobowe. Od 1 grudnia obowiązywać będą wyłącznie zwolnienia elektroniczne.

fot.Paweł Bugira
Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Podkarpaciu zaznacza, że o wystawieniu zwolnienia nadal będzie decydował lekarz. – Upoważniony przez niego asystent medyczny tylko wprowadzi dane zaświadczenia do elektronicznego systemu i samodzielnie je podpisze – mówi
Zwolnienia na papierowym formularzu (ZUS ZLA) mogą być wystawiane jeszcze do końca listopada 2018 r. Natomiast od 1 grudnia 2018 r. lekarze będą wystawiać wyłącznie zwolnienia elektroniczne.
Jak będzie teraz wyglądać procedura? Dla pacjenta i pracodawcy[paywall] ma być dużo łatwiej. Lekarz przekaże zaświadczenie lekarskie elektronicznie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS natomiast udostępni je pracodawcy na jego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS najpóźniej następnego dnia. Dzięki temu pracownik nie będzie musiał już dostarczać zwolnienia do zakładu pracy. Sam będzie mógł zobaczyć swoje zwolnienie na własnym profilu PUE ZUS.
Zmiany mają chronić też intymność pacjentów, ponieważ pracodawca nie będzie miał wglądu do numeru statystycznego choroby (kodu, który określa schorzenie).
E-zwolnienia miały na stałe zastąpić papierowe druki w lipcu tego roku, jednak lekarze postulowali zmianę tego terminu, twierdząc, że nie wszyscy są przygotowani do wprowadzenia nowych rozwiązań. Sugerowali, że obecny stan, kiedy lekarz ma wybór, czy wystawić zwolnienie na piśmie, czy w formie elektronicznej, jest odpowiedni.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uległo tym apelom i przesunęło datę wprowadzenia e-zwolnień na 1 grudnia br. Ma to być już termin ostateczny.
Resort zgodził się także na jeszcze jeden postulat. Zwolnienie będzie mógł wystawić upoważniony przez lekarza asystent medyczny.
– Zanim to jednak nastąpi, jego nazwisko musi się znaleźć w rejestrze usług medycznych i zostać zaakceptowane przez ZUS. W praktyce oznacza to, że lekarz zostanie odciążony od obowiązków administracyjnych i będzie mógł więcej czasu poświęcić pacjentowi – mówi Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Podkarpaciu.
E-zwolnienie w imieniu lekarza mogą wystawić: pielęgniarki, ratownicy medyczni, sekretarki medyczne. Lekarz będzie mógł upoważnić do wystawiania zwolnienia lekarskiego – w jego imieniu i na podstawie dokumentacji medycznej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych właśnie rozpoczyna szkolenia asystentów medycznych.
Asystent medyczny będzie wykonywał w imieniu lekarza jedynie techniczne czynności. O wystawieniu zwolnienia będzie decydował wyłącznie lekarz. – Upoważniony przez niego asystent medyczny tylko wprowadzi dane zaświadczenia do elektronicznego systemu i samodzielnie je podpisze – zaznacza W. Dyląg.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze