Kościół salezjanów zdobył wyróżnienie w konkursie „Zabytek zadbany 2018” organizowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków.

Przemyska świątynia została uhonorowana w kategorii: utrwalenie wartości zabytkowej obiektu. Wyróżnienie przyznano za „kompleksowe prace budowlane i konserwatorskie, które przywróciły historyczny wygląd kościoła”. Jak uzasadniono[paywall], prace zostały przeprowadzone z poszanowaniem oryginalnych elementów wystroju architektonicznego, w tym pierwotnych posadzek oraz dekoracji ściennych.
Główną nagrodę w tej kategorii zdobyła kaplica Hochberga przy kościele Świętego Wincentego i Świętego Jakuba – obecna katedra greckokatolicka we Wrocławiu.
Neogotycką świątynię wzniesiono w latach 1912 – 1923 według projektu turyńskiego architekta Mario Ceradiniego. Przy budowie współpracowali dwaj polscy architekci – Stanisław Majerski z Przemyśla i Stefan Müller z Krakowa. Wyróżnienie odebrał ks. Jacek Jurczyński SDB.
Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs, którego celem jest promocja opieki nad zabytkami, poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Uroczysta gala Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w tym roku odbyła się w Zamościu.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze