Reklama

Kredyt na kredyt i „dziurę” w budżecie

Na dzień dobry z 2023 rokiem radni koalicyjni zdecydowali się na zaciągnięcie długoterminowego kredytu o łącznej wartości ok. 53 mln zł. Miasto dostanie „na rękę” ok. 34 mln zł, ok. 19 mln zł to… odsetki. Tym chcą spłacić wcześniej zaciągnięte zobowiązania finansowe i załatać „dziurę” budżetową w wysokości prawie 26 mln zł. Budżet miasta Przemyśla na 2023 r. został przyjęty.

W projekcie uchwały budżetowej na 2023 r. dochody miasta ustalono na 447 mln 356 tys. 27 zł, wydatki zaś na 473 mln 308 tys. 539 zł. To daje deficyt w kwocie 25 mln 952 tys. 512 zł. Ten – według projektu – zostanie załatany zaciągniętym kredytem w łącznej wysokości ok. 53 mln zł. Odsetki od tej kwoty to niebagatelna suma ok. 19 mln zł. Czyli spore zadłużenie miasta nie zostanie przeznaczone na żadną konkretną inwestycję – choć wydawać by się mogło, że już przyszedł czas na rozpoczęcie konkretnych działań w sprawie budowy kompleksu basenów – a łatanie bieżących niedostatków[paywall].

Limit możliwych do zaciągnięcia w br. kredytów (na pokrycie występującego tzw. przejściowego deficytu) ustalony został na poziomie 54 mln zł.

Reklama

Jak zwykle największe wydatki tyczą się oświaty. W miejskim budżecie zaplanowano na ten cel kwotę 166 mln 430 tys. 514 zł. Gospodarka komunalna i ochrona środowiska ma pochłonąć 44 mln 755 tys. 674 zł, to mniej niż administracja publiczna, która – według projektu – w 2023 r. ma kosztować mieszkańców 46 mln 773 tys. 104 zł.

Jak zwykle niedoszacowany jest dział „turystyka”. Specjalnie o nim wspominamy, bo wszyscy chcą dążyć do nazywania Przemyśla miastem turystycznym, tymczasem roczna kwota przeznaczona na ten cel to 476 tys. 766 zł.

Reklama

Na kulturę fizyczną przeznaczono 12 mln 888 tys. 685 zł, z czego ponad 9 mln zł na wydatki bieżące Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Z kolei przychody z obiektów zawiadywanych przez tę jednostkę budżetową miasta zaplanowane zostały na kwotę… 3 mln 100 tys. zł.

Znowu bez większych inwestycji

Próżno szukać w planie zadań inwestycyjnych jakiś spektakularnych zadań własnych. Kolejny już rok. Łącznie na inwestycje w mieście w 2023 r. ma zostać przeznaczone mniej pieniędzy niż wynosi kwota zaciągniętego kredytu. To 40 mln 981 tys. 530 zł, z czego 16 mln 610 tys. 898 zł to środki własne. Nie licząc inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego najpoważniejszymi (najdroższymi) wyzwaniami, zrealizowanymi przez miasto od A do Z, będą: przebudowa odcinka ulicy Sienkiewicza (1 mln zł), opracowanie dokumentacji projektowej dotyczącej budowy kompleksu basenów (1 mln zł), stworzenie dokumentacji projektowej dla przebudowy uli Wybrzeże Jana Pawła II i 22 Stycznia (700 tys. zł) czy przebudowa nawierzchni ulicy Idzikowskiego.

Reklama

To oczywiście nie jedyne przedsięwzięcia, jakie będą realizowane w nadsańskim mieście. Znaczniejsze „wspomagane” będą środkami zewnętrznymi (m.in. unijnymi czy rządowymi), co akuratnie nie jest żadnym zarzutem, bo z tego – w większym lub mniejszym stopniu – korzystają wszystkie samorządy lokalne.

Kto jak głosował?

Za przyjęciem uchwały budżetowej na 2023 r. głosowało 13 radnych: Robert Bal, Bartłomiej Barczak (obaj Regia Civitas), Wojciech Błachowicz (PO), Małgorzata Gazdowicz (RC), Monika Jaworska (Wspólnie dla Przemyśla), Paweł Kaniecki (PO), Marcin Kowalski (niezależny), Dariusz Lasek (niezależny), Tomasz Leszczyński, Mirosław Majkowski (obaj WdP), Ewa Sawicka (PO), Andrzej Zapałowski (WdP) i Paweł Zastrowski (PO).

Reklama

Od głosu wstrzymali się: Andrzej Berestecki, Daniel Dryniak (obaj Prawo i Sprawiedliwość), Monika Kamińska (niezależna), Maciej Kamiński (PiS), Jerzy Krużel (niezależny), Bogumiła Nowak (Nasz Przemyśl), Wojciech Rzeszutko (PiS), Grażyna Stojak (niezależna), Janusz Zapotocki (NP).

Nieobecny podczas sesji budżetowej był Tomasz Kulawik (NP).

Za zaciągnięciem ok. 53-milionowego kredytu byli: Robert Bal, Bartłomiej Barczak (obaj Regia Civitas), Wojciech Błachowicz (PO), Małgorzata Gazdowicz (RC), Monika Jaworska (Wspólnie dla Przemyśla), Paweł Kaniecki (PO), Marcin Kowalski (niezależny), Dariusz Lasek (niezależny), Tomasz Leszczyński, Mirosław Majkowski (obaj WdP), Ewa Sawicka (PO), Andrzej Zapałowski (WdP) i Paweł Zastrowski (PO).

Reklama

Przeciw głosowali: Andrzej Berestecki, Daniel Dryniak, Maciej Kamiński (wszyscy PiS), Jerzy Krużel (niezależny), Bogumiła Nowak (Nasz Przemyśl), Wojciech Rzeszutko (PiS), Grażyna Stojak (niezależna), Janusz Zapotocki (NP).

Nieobecni podczas tego głosowania byli Monika Kamińska i wspomniany T. Kulawik.

Będzie Zaułek Wolontariuszy. Niejednomyślnie

Na początku lipca ub.r. obok namiotów World Central Kitchen, której wolontariusze wciąż byli na posterunku, wciąż wydawali żywność, wodę i inne produkty dla uchodźców z Ukrainy, tuż przy wejściu do budynku Dworca Głównego PKP w Przemyślu odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiona została inicjatywa zmiany nazwy części placu Legionów na Zaułek Wolontariuszy.

Reklama

Konferencji przewodniczył poseł Platformy Obywatelskiej Marek Rząsa. Poinformował o powołaniu Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej (liczącego 16 osób) w sprawie zmiany nazwy części placu wokół dworca PKP. A udział w niej wzięli m.in.: radny Jerzy Krużel, szef biura posła M. Rząsy – Sebastian Jasiński, przedstawiciel przemyskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce Ihor Horkiw, przewodniczący regionu podkarpackiego Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci” Marek Chludziński oraz mieszkańcy miasta, wolontariusze – Anna Grad-Mizgała, Lila Kalinowska i Robert Garczyński. Od 8 lipca br. przez miesiąc zbierali podpisy pod tą inicjatywą. Odpowiednią ilość udało się zebrać w mig.

W czasie wspomnianej sesji budżetowej radni zostali poproszeni o zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmiany nazwy części placu Legionów na Zaułek Wolontariuszy.

Reklama

Pozytywnie wyraziło się o tym pomyśle 13 radnych: R. Bal, A. Berestecki, W. Błachowicz, D. Dryniak, M. Kamiński, P. Kaniecki, J. Krużel, B. Nowak, W. Rzeszutko, E. Sawicka, G. Stojak, J. Zapotocki i P. Zastrowski.

Przeciwko nadaniu nazwy Zaułka Wolontariuszy głosowała czwórka przemyskich radnych. Oto oni: Monika Jaworska, Mirosław Majkowski, Tomasz Leszczyński i Andrzej Zapałowski (wszyscy Wspólnie dla Przemyśla). Od głosu wstrzymali się radni niezależni – Marcin Kowalski i Dariusz Lasek.

Nieobecni podczas głosowania byli: B. Barczak i M. Gazdowicz (oboje Regia Civitas), Monika Kamińska (niezależna) oraz T. Kulawik (NP).
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama