Reklama

Krzyż Niepodległości, dąb 100-lecia i parada wojskowa [GALERIA]

16/11/2018 15:42

W Baszni Dolnej, w obecności mieszkańców, Strzelców, duchownych, uczniów, 34 Batalionu Lekkiej Piechoty z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, przedstawicieli gminy i powiatu z wójtem gminy Wiesławem Kaplem na czele, nastąpiło odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, który jest honorowym obywatelem gminy Lubaczów.

Obchody rocznicy 100-lecia Święta Niepodległości w powiecie lubaczowskim odbywały się już 10 listopada br. W[paywall] Dachnowie po mszy świętej radni gminy Cieszanów, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Grażyna Zagrobelna, nadleśniczy Stanisław Zagrobelny, leśnicy z Nadleśnictwa Lubaczów i Oleszyce, zaproszeni goście, przedstawiciele służb mundurowych Wojska Polskiego, Staży Pożarnej, Strzelców, mieszkańcy, delegacja z miasta partnerskiego Cieszanowa – Diósd (Węgry) uczestniczyli w części artystycznej, w sadzeniu drzewek czereśni oraz odsłonięciu pamiątkowej tablicy.

W Gorajcu mieszkańcy wsi wspólnie uczcili setną rocznicę, fundując Krzyż Niepodległości 1918-2018. Znajduje się on w dawnym centrum wsi. 11 listopada br. o g. 14 nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie 4-metrowej figury z udziałem mieszkańców, Strzelców, duchownych, zaproszonych gości. Uroczystości towarzyszyła msza św. za Ojczyznę w gorajeckiej cerkwii oraz koncert pieśni patriotycznych.

Reklama

Figura w ludowym stylu przedstawia postać Jezusa na krzyżu. W zamyśle artysty w glorii zmartwychwstającego tak jak Polska po latach zaborów.

11 listopada w Państwowej Szkole Muzycznej  I stopnia im. K. Komedy odbyła się uroczysta  sesja rady miasta, rady gminy i rady powiatu. Radni w specjalnej uchwale upamiętnili bohaterów walk o wolną i niepodległą Polskę. W sesji uczestniczyli burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt, wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel, starosta lubaczowski Józef Michalik, zaproszeni goście, burmistrzowie z miast partnerskich:  Reghin – Rumunia, Érd – Węgry, Jaworów – Ukraina, Tostedt – Niemcy. Po sesji zaproszeni goście przeszli na Rynek, gdzie posadzono „Dąb 100-lecia Niepodległości”.  Po południu na płycie Rynku odbyły się główne uroczystości związane z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości. Wręczono odznaczenia, odczytano apel poległych, były pokazy sprzętu wojskowego oraz parada wojskowa. Wszystkim serwowano też wojskową grochówkę.


TM
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama