Reklama

Krzyże Wolności i Solidarności trafiły do antykomunistycznych działaczy

22 osoby, w tym kilka z naszego regionu, odebrały Krzyże Wolności i Solidarności. To odznaczenia nadawane przez prezydenta RP działaczom antykomunistycznej opozycji z lat 1956 – 1989. W Bernardyńskim Centrum Religijno-Kulturowym przy Klasztorze klasztorze oo. Bernardynów w Rzeszowie – w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy – wręczył je wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma.

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej IPN, Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez parlament RP 5 sierpnia 2010 r., równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego chlubnych tradycji nawiązuje.

Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 r., przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu.

Jak już wspomnieliśmy, krzyż[paywall] nadawany jest przez prezydenta Polski, na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.

– Osoby, które zostały odznaczone, można połączyć jednym określeniem – „pragnienie wolności”. To Was łączyło – niezgoda na to, czym była Polska Rzeczpospolita Ludowa, niezgoda na to, czym był system komunistyczny. Za to Polska Wam dzisiaj dziękuje – powiedział do zgromadzonych i odznaczonych opozycjonistów zastępca prezesa IPN-u dr M. Szpytma.

Reklama

Wśród odznaczonych znalazło się sześć osób z naszego regionu. To: ks. Henryk Rykała, Mieczysław Bąk, Marian Janusz, Adam Łoziński, Zbigniew Piskorz i Zenon Zegarski.

Oprócz nich krzyże otrzymali: Maria Barwińska, Jan Czerwiński, Andrzej Kaczor, Marian Lenartowicz, Marek Mazur, Józef Pietroniec, Tomasz Rokosz, Kazimierz Sanecki, Czesława Szpytma, Edward Tomczewski, Wit Tybulczyk, Adam Wilk, Tadeusz Zubel, pośmiertnie zaś: Waldemar Dziura, Julian Kurasiński i Zofia Litwin.

Kilka słów o „naszych” odznaczonych

Ks. prałat Henryk Rykała był wieloletnim proboszczem parafii w Orzechowcach i Dubiecku oraz wicerektorem Seminarium Duchownego w Przemyślu.
Prowadził bez zgody władz prace przy budowie punktu katechetycznego w Orzechowcach, za co w 1971 r. został ukarany przez Kolegium ds. Wykroczeń w Przemyślu grzywną w wysokości 3 tys. zł. W latach 1980 – 81 prowadził nielegalną budowę kościoła filialnego w Słonnem, a następnie kościoła w Nienadowej Dolnej (1988 – 1990). W latach 1982 – 89 udostępniał pomieszczenia parafialne w Dubiecku na nielegalne spotkania działaczy podziemnej „Solidarności”.
W kościele w Dubiecku głosił patriotyczne kazania i nawoływał do wieszania krzyży w szkołach oraz urzędach (1984 r.). Za zorganizowanie procesji Bożego Ciała, w której brały udział poczty sztandarowe „Solidarności”, został ukarany przez kolegium ds. wykroczeń w Dubiecku karą grzywny.

Reklama

Mieczysław Bąk od 1980 r. był członkiem NSZZ „Solidarność” w Hucie Szkła Opakowaniowego w Jarosławiu. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował zebrania podziemnych struktur jarosławskiej „Solidarności” oraz drukowanie i kolportaż podziemnych wydawnictw. 23 czerwca 1982 r. został zatrzymany, a od 25 czerwca 1982 r. tymczasowo aresztowany.
Wyrokiem Sądu Rejonowego w Jarosławiu II Wydział Karny z 11 stycznia 1983 r. został skazany na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu warunkowym przez 3 lata m.in. za działalność w podziemnych strukturach jarosławskiej „Solidarności”. W latach 1982 – 84 objęty był zastrzeżeniem wyjazdu do wszystkich krajów świata, wniesionym przez Wydział Śledczy KW MO Przemyśl oraz kontrolowany operacyjnie przez funkcjonariuszy SB.

Marian Janusz pracował jako dyrektor w Technikum Drogowo-Geodezyjnym w Jarosławiu i od 1980 r. był członkiem NSZZ „Solidarność” oraz organizatorem struktur NSZZ Solidarność” w jarosławskich szkołach. Od 13 grudnia 1981 r. do 15 marca 1982 r. był internowany w Ośrodku Odosobnienia w Uhercach. W tym czasie został odwołany ze stanowiska dyrektora szkoły.

Reklama

Adam Łoziński od 1984 r. brał udział w spotkaniach Duszpasterstwa Nauczycieli przy parafii św. Trójcy w Przemyślu. W latach 1985 – 89 jako nauczyciel historii w Przemyślu brał udział w Niezależnym Duszpasterstwie Nauczycieli przy kościele św. Trójcy na Solcu w Warszawie. Zaopatrywał się tam w prasę niezależną, którą kolportował na terenie Przemyśla, m.in. „Tu Teraz”, „KOS”, „Wiatr od morza”. W 1989 r. brał udział w reaktywowaniu NSZZ „Solidarność”, zostając w czerwcu tegoż roku przewodniczącym Komisji Zakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania w Przemyślu.

Zbigniew Piskorz w latach 1986 – 89 był członkiem struktur Konfederacji Polski Niepodległej w ówczesnym woj. przemyskim. Od 1988 r. wchodził w skład redakcji i uczestniczył w procesie wydawania podziemnego pisma „Pobudka – Pismo KPN Obszaru XI Rzeszowsko-Przemyskiego”. We wspomnianym okresie brał udział w spotkaniach organizacyjnych KPN, a także organizowanych przez te struktury manifestacjach. Zajmował się również rozpowszechnianiem nielegalnych wydawnictw sygnowanych przez „Solidarność Walczącą” i KPN.

Reklama

Zenon Zegarski jako uczeń Liceum Ogólnokształcącego dla Pracujących w Przemyślu 12 marca 1968 r. uczestniczył wraz z młodzieżą licealną pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Przemyślu w wiecu solidaryzującym się z protestami studenckimi na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie przekazał opis powyższych wydarzeń do Radia „Wolna Europa”. W 1969 r. włączył się do ruchu hipisowskiego. W 1977 r. uczestniczył w nielegalnym zebraniu Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie. Z tego powodu był kontrolowany operacyjnie do 1978 r. W latach 80. był współtwórcą i uczestnikiem ruchu Pomarańczowej Alternatywy.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama