Reklama

Ksiądz Franciszek Rząsa oficjalnym patronem ronda. 19 głosów „za” na 19 obecnych na sesji

Jedną z uchwał podjętych na wieńczącej stary rok sesji Rady Miasta Jarosławia była ta dotycząca nazwy dla ronda położonego u zbiegu ulic 3 Maja, Hetmana Jana Tarnowskiego i placu Mickiewicza. Radni zdecydowali, że będzie ono nosić nazwę Księdza Doktora Franciszka Rząsy.

Tym sposobem za najlepszą uznano propozycję nazwy dla ronda zgłoszoną przez Stowarzyszenie Przyjaciół Jarosławskiego Hospicjum. To ono złożyło do Rady Miasta Jarosławia wniosek o nadanie wspomnianemu z rond imienia tej wyjątkowej postaci w historii miasta.

„(...) Taka forma uczczenia Jego pamięci stanowiłaby wspaniały hołd dla pracy i poświęcenia duchownego, którego życiorys zapisał się złotymi zgłoskami na kartach historii naszego miasta” – argumentowali autorzy propozycji.

Wcześniej w tej sprawie obradowała komisja główna Rady Miasta Jarosławia, która pozytywnie zaopiniowała wniosek Stowarzyszenia Przyjaciół Jarosławskiego Hospicjum. Formalnością było więc przyklepanie propozycji przez radnych, co miało miejsce na sesji 30 grudnia.

Reklama

Jak podano w uzasadnieniu uchwały, wniosek Stowarzyszenia Przyjaciół Jarosławskiego Hospicjum został poparty przez znaczną liczbę osób pełniących funkcje publiczne i reprezentujących różne instytucje (kandydaturę ks. Rząsy poparli Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, posłanka Anna Schmidt, archiprezbiter jarosławski ks. prałat Andrzej Surowiec, poseł Tadeusz Chrzan, senator Mieczysław Golba, starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz, parafia pw. Bożego Ciała w Jarosławiu i ks. Marian Bocho, ZHP oraz Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia) oraz pozytywnie zaopiniowany przez Radę Dzielnicy nr 1.

Długa lista dokonań

Śp. ks. prał. dr Franciszek Rząsa (ur. 15 grudnia 1942 w Łowisku, zm. 3 października 2020 w Przemyślu) był wieloletnim wykładowcą przedmiotów filozoficznych w Instytucie Teologicznym w Przemyślu przy Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, jak również[paywall] twórcą wielu dzieł charytatywnych i ewangelizacyjnych na terenie archidiecezji przemyskiej. Był założycielem Fundacji Pomocy Młodzieży im. św. Jana Pawła II Wzrastanie, niestrudzonym opiekunem duchowym podopiecznych i budowniczym Domu Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawła II w Jarosławiu, składającego się z 5 placówek, między innymi ze schroniska dla bezdomnych, zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczo-leczniczego oraz hospicjum. Ich powstawanie trwało kilkanaście lat. W 2011 roku otrzymał od burmistrza miasta Jarosławia odznakę „Zasłużony dla Ochrony Dziedzictwa Kulturowego”. Z kolei w 2013 roku założonej przez niego Fundacji Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II „Wzrastanie” została przyznana statuetka „Jarosława” w kategorii aktywność społeczna. Nowy patron ronda zapisał się też na kartach Jarosławia jako odnowiciel jarosławskiego opactwa. Podniósł również z ruiny kościół pw. Św. Mikołaja i Stanisława. W obliczu wszystkich jego dokonań podjęcie uchwały uznano za jak najbardziej zasadne.

Reklama

Inicjatorzy tego przedsięwzięcia nie kryli zadowolenia z takiej decyzji radnych, serdecznie dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do uhonorowania twórcy i duchowego opiekuna Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Jarosławiu.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 23/01/2025 10:16
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama