Reklama

Kto da więcej? Licytacja na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

03/02/2023 13:33

19 stycznia, w Kamienicy Attavantich odbyło się spotkanie zorganizowane w ramach 31. edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Program artystyczny przygotowali członkowie zespołu „Sway” oraz zespół tańca „Balans”. Pomiędzy występami odbyła się licytacja przedmiotów, a zebrane pieniądze powędrowały na konto WOŚP. Na spotkaniu pojawili się samorządowcy, poseł Mieczysław Kasprzak, przedstawiciele jarosławskiego COM-u oraz mieszkańcy, którzy chcieli wesprzeć akcję charytatywną.

Spotkanie prowadziła Teresa Krasnowska, dobry duch jarosławskiego WOŚP, kierująca sztabem od 2005 roku oraz Barbara Wilk – mistrzyni ceremonii na większości miejskich wydarzeń.

W tym roku wylicytować można było między innymi: kwiaty, rękodzieło, karnet wstępu do GOWiR Radawa, gadżety WOŚP, kalendarz z podpisem burmistrza Waldemara Palucha i jego współpracowników, najnowszą powieść z dedykacją miejscowej pisarki „Nowa Rzeczywistość: Nowy Ruch” oraz wyjątkową[paywall] książkę pod tytułem „Orkiestra klubu pomocnych serc, czyli monolog-wodospad Jurka Owsiaka. Rozmawia Bartłomiej Dobroczyński”.

Ta ostatnia, napisana przez pochodzącego z Jarosławia pracownika naukowego, profesora Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, była na pewno najbardziej wyjątkowym przedmiotem, ponieważ licytowana jest co roku. Zwycięzca licytacji (w 2023 został nim poseł M. Kasprzak), przekazuje ją ponownie „pod młotek” podczas kolejnego finału WOŚP.

W sumie podczas licytacji udało się zebrać ponad 1000 złotych, a to był dopiero pierwszy krok w kierunku bicia finansowych rekordów. Każda aukcja rozpoczynała się od złotówki, ale nie było przedmiotu, który zostałby sprzedany za mniej niż sto złotych.


fot.archiwum autora
Program artystyczny „Kawiarenka u Attavantich” był montażem słowno-muzycznym opartym na twórczości Agnieszki Osieckiej.

Na spotkaniu pojawiła się lek. Małgorzata Dankiewicz z jarosławskiego szpitala, która opowiedziała o sprzęcie, jaki w ciągu 2 lat placówka otrzymała właśnie dzięki zbiórce WOŚP.

Jak się okazuje, praktycznie cały oddział neonatologiczny zaopatrzony jest w aparaturę od Wielkiej Orkiestry. Wspomniała, że gdyby nie hybrydowe inkubatory, życie wielu noworodków byłoby zagrożone.

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy skupia się na diagnostyce i leczeniu sepsy, przede wszystkim u dzieci i seniorów. Jak podkreśliła M. Dankiewicz, nawet jedna godzina zwłoki przy zdiagnozowaniu sepsy może zwiększyć śmiertelność choroby o około 8 procent, stąd tak ważny jest specjalistyczny sprzęt.

Dane statystyczne, które wskazują, że na sepsę umiera nawet jedna piąta chorych, wzbudziły w jarosławianach chęć pomocy, stąd ich liczny udział w licytacjach.
MP
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama