Reklama

Które samorządy sięgnęły po pieniądze na transport publiczny?

57,7 mln zł przyznało na 2025 rok dla województwa podkarpackiego Ministerstwo Infrastruktury z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Nabór wniosków o dopłatę trwał od 3 do 9 grudnia. Mogli je składać organizatorzy publicznego transportu zbiorowego z Podkarpacia. Część samorządów bezpośrednio z naszego terenu załapała się na dofinansowanie. Kto i ile uszczknął?

Dofinansowaniu z FRPA nie podlega komunikacja miejska, a kwota dopłaty do 1 wozokilometra wynosi nie więcej niż 3 zł. Organizator transportu publicznego musi jednak zapewnić co najmniej 10 procent wkładu własnego ceny usługi. Jeden wniosek można było złożyć na dowolną liczbę nowych linii. O dofinansowanie mogły się starać samorządy, ale też związki międzygminne oraz powiatowo-gminne. Dopuszczalne było składanie zarówno wniosków rocznych, jak i wieloletnich – na okres nie dłuższy niż 10 lat. Promowane były przede wszystkim samorządy o najmniejszej gęstości zaludnienia, najniższym wskaźniku dochodów podatkowych i te, które utworzą najwięcej połączeń, a linie będą najdłuższe, o największej liczbie zatrzymań na poszczególnych przystankach. Na rozpatrzenie dokumentów samorząd województwa miał czas do 23 grudnia. Wyniki naboru są już znane.

Rozpiętość kwot dofinansowań jest naprawdę spora. Jeśli chodzi o powiat przemyski, najwięcej, bo 764 tys. 490 zł na 4 linie o długości 75 km otrzymała gmina Krasiczyn. Całkiem niemało pozyskała również gmina Żurawica, bo 641 tys. 88 zł na 3 linie o długości 53 km.

Reklama

Z kolei najmniejszą kwotę dofianansowania dostały gminy Stubno – 121,628,08 tys. zł  na 2 linie liczące 29 km oraz Krzywcza – 195 tys. 48 zł na 3 linie o długości 56 km. Bircza pozyskała ze wspomnianej puli 317 tys. 520 zł na 4 linie komunikacyjne o łącznej długości 105 km, Dubiecko nieco więcej, bo[paywall] 594 tys. 484 zł na 3 linie o łącznej długości 67 km. Gmina Fredropol z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych uszczknęła 402 tys. 948 zł na 4 linie o długości 85 km, a Medyka – 513 tys. 612 zł na 4 linie o długości 48 km. Gminie Orły udało się sięgnąć po 520 tys. 128 zł na 4 linie o długości 82 km, a gminie Przemyśl po kwotę 458 tys. 561,10 zł na 3 linie o długości 31,60 km.

Prawdziwym liderem w zestawieniu jest Jarosławski Związek Komunikacyjny, który otrzymał aż 13 mln 274 tys. 949 zł na obsługę 45 linii o długości nieco ponad 1529 km.

Reklama

Wśród samorządów byłego województwa przemyskiego, które otrzymały dofianansowanie, są również: Cieszanów (236 tys. 925 zł), Dynów (320 tys. 544 zł), Kańczuga (48 tys. zł), Radymno (1 mln 216 tys. 868,40 zł). W 2025 r. możliwe będzie też uruchomienie tzw. rezerwy, jeśli kwota złożonych wniosków przekroczy limit dla województwa.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 25/01/2025 11:22
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama