Reklama

Lepsze warunki leczenia dializowanych pacjentów. W szpitalu uroczyście otwarto zakończoną inwestycję


W poniedziałek, 18 maja, w zmodernizowanej stacji dializ przemyskiego szpitala przyjęci zostali pierwsi pacjenci. Zakupiono do niej nowoczesne wyposażenie, zwiększono także jakość i liczbę wykonywanych procedur. Otwarcie przestrzeni dedykowanej pacjentom nefrologicznym było też okazją do zaprezentowania pozytywnych zmian, jakie zaszły już jakiś czas temu w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej i Mikrobiologicznej. Łączna wartość obu inwestycji to przeszło 14 mln zł. Nie byłyby możliwe, gdyby nie wydatne wsparcie ze strony samorządu województwa.


Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu przez ostatnie lata dzierżawił stację dializ zewnętrznej firmie Diaverum Polska. 31 marca 2024 roku dobiegł jednak końca termin obowiązywania umowy dzierżawy pomiędzy szpitalem i NZOZ Diaverum i strony uzgodniły, że nie będzie ona przedłużona. W związku z tym świadczenia w zakresie leczenia nefrologicznego były kontynuowane w strukturze szpitala. Szpital przejął realizację świadczeń w zakresie dializoterapii dla pacjentów z miasta oraz powiatów: przemyskiego, lubaczowskiego i jarosławskiego. Tyle że zarówno pomieszczenia stacji dializ, jak i same urządzenia oraz instalacje wymagały modernizacji. Stacja przeniesiona została do nowej lokalizacji, w której przeprowadzono zakrojoną na dużą skalę inwestycję. Dokonano nowego podziału pomieszczeń, zmodernizowano i przebudowano instalacje sanitarne i elektryczne, wymieniono stolarkę drzwiową i okienną, okładziny podłogowe, ścienne i sufitowe oraz osprzęt elektroinstalacyjny i sanitarny. Do stacji trafiły też nowe urządzenia, wyposażenie oraz meble. Wartość przeprowadzonych prac wyniosła przeszło 6 mln zł, z czego kwota 5 mln 932 tys. 586,28 zł pochodziła z dotacji od samorządu województwa. Dla stacji zakupiono też 12 aparatów do hemodializy oraz 2 HDF, 10 łóżek dializacyjnych oraz 21 stolików przyłóżkowych. Łączna wartość tych zakupów wyniosła: 862 tys. 839 zł, a dofinansowanie wyniosło 787 tys. 40 zł (szpital z własnego budżetu wyasygnował jedynie 75 tys. 799 zł).

Jak podkreśliła na otwarciu zmodernizowanych przestrzeni dyrektor szpitala Barbara Stawarz, zakup nowoczesnego wyposażenia nie tylko poprawił bezpieczeństwo pacjentów, ale też przyczynił się do zwiększenia jakości i liczby wykonywanych procedur medycznych, a sama inwestycja  zwiększyła dostępność dializoterapii dla pacjentów z niewydolnością nerek i osób oczekujących na przeszczep nerki. Co ważne, w ramach działalności stacji dializ rozpoczęto wykonywanie procedur HDF (hemodiafiltracji), czyli dializoterapii łączącej dyfuzję i konwekcję (ultrafiltrację dużych objętości płynu) w celu skuteczniejszego usuwania toksyn z krwi pacjenta. Łączna wartość zrealizowanych inwestycji, obejmujących roboty budowlane oraz niezbędne zakupy, wyniosła 6 mln 864 tys. 408,33 zł, z czego aż 6 mln 719 tys. 626,28 zł stanowiło dofinansowanie z dotacji celowej.

Reklama

– To są bardzo ważne inwestycje, które będą służyły przede wszystkim dobru pacjentów i wspierały cały proces leczenia oraz świadczenia usług medycznych – podkreślił obecny na uroczystości otwarcia marszałek Władysław Ortyl.

Wśród gości wydarzenia byli też m.in. wicemarszałek Piotr Pilch i wicewojewoda podkarpacki Tomasz Lorenc.

Nowa, ważna pracownia w laboratorium

Elementem otwarcia była też prezentacja zmian, jakie zaszły już jakiś czas temu w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej i Mikrobiologicznej. W grudniu 2024 roku utworzona...

Płatny dostęp do treści

Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się

Pozostało 25% tekstu do przeczytania.

Wykup dostęp
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 20/05/2026 09:30
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama