Reklama

Lipiec w ogrodzie i na działce

25/07/2015 08:03

Lipiec to pełnia okresu wegetacyjnego roślin i krzewów. Choć wakacyjna aura skłania nas do słodkiego lenistwa, warto przeznaczyć trochę czasu na prace ogrodowe – ich efekty będziemy podziwiać aż do jesieni!

Ze względu na doskwierające upały, w lipcu na pierwszy plan wysuwa się zapewnienie optymalnego nawodnienia hodowanym roślinom. Podlewamy je obficie, raz lub dwa razy dziennie.  Wiele kwiatów, krzewów i drzew jest teraz na etapie kwitnienia. Podziwiać możemy m.in. lilie, malwy, róże, hortensje, kocanki ogrodowe czy efektowne perukowce. Aby jak najdłużej cieszyły oko warto zająć się nawożeniem – w przypadku róż to już ostatni dzwonek!

Część roślin etap kwitnienia ma już za sobą – zwiędłe kwiatostany bylin i krzewów przycinamy nisko przy ziemi (np. szałwia, lwia paszcza czy tojad), nie zapominamy o wykopaniu cebul, m.in. hiacyntów i narcyzów. Na działce porządkujemy zagony po zakończonych zbiorach truskawek (usuwamy rozłogi, stare liście, odchwaszczamy i ściółkujemy) i malin (wycinamy stare, zasychające pędy).

Reklama

Możemy przyciąć wiśnie, czereśnie, orzechy czy agrest. Natomiast drzewka owocujące (śliwki, grusze) chronimy przed złamaniem – gałęzie uginające się pod ciężarem owoców podpieramy lub podwiązujemy do grubszych konarów. Pamiętamy również o przerzedzaniu zawiązków późnych odmian brzoskwini, jabłoni i gruszy.

Lipiec to miesiąc zmasowanego ataku szkodników – pojawiają się nie tylko mszyce czy przędziorki, ale także larwy i gąsienice wielu owadów. Doglądajmy naszych roślin, szczególną uwagę zwracając na spodnią część liści – jeśli zauważymy oznaki żerowania lub chorób, warto zastosować opryski.


AM
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama