Reklama

Małgorzata Wilgucka i Agata Kolasa-Skiba z prestiżowymi tytułami. Mamy dwie nowe profesorki oświaty!

20/10/2021 10:54

Honorowy profesor oświaty to najbardziej prestiżowy tytuł, a jednocześnie najwyższy stopień awansu zawodowego, jaki osiągnąć może nauczyciel. Co roku przyznawanych jest ich zaledwie kilkanaście w skali kraju, a o wartości tego wyróżnienia niech świadczy fakt, że w Przemyślu i Jarosławiu do niedawna było po jednym nauczycielu, który status profesora oświaty osiągnął. W tym roku to się zmieniło.

Aby zostać profesorem oświaty, należy spełnić wiele wyśrubowanych wymagań. Przede wszystkim trzeba się wykazać sukcesami w pracy z młodzieżą, potwierdzonymi wynikami egzaminów kończących poszczególne etapy edukacji oraz osiągnięciami uczniów uzyskiwanymi w konkursach, turniejach i olimpiadach.

Po drugie, nauczyciel starający się o tytuł profesora powinien być autorytetem w swoim środowisku, posiadać pozytywny wpływ na innych nauczycieli, np. poprzez dzielenie się wiedzą i doświadczeniem.

Wreszcie po trzecie, nauczyciel taki powinien się wykazywać wysoką kulturą pedagogiczną, „dogadywać” z uczniami i rodzicami, potrafić mobilizować swoich podopiecznych, a przy tym posługiwać się nienaganną polszczyzną.

Ponadto kandydat na profesora oświaty powinien opracować własny program wychowania przedszkolnego lub program nauczania cieszącego się uznaniem nauczycieli, posiadać wpływ na przygotowanie zawodowe przyszłych nauczycieli, mieć na koncie publikacje dotyczące oświaty i problematyki edukacyjnej, a także odznaczenia i nagrody oświatowe, takie jak Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Sporzadzony przez samego nauczyciela lub jego przełożonego wniosek rozpatruje kapituła składająca się z16 członków, powoływanych przez ministra edukacji.

 

Reklama

Wielkie wyróżnienie

W tym roku kryteria te spełniły i do wąskiego grona pedagogów z tytułem honorowego profesora oświaty dołączyły dwie panie z naszego regionu: Małgorzata Wilgucka – nauczyciel języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu oraz Agata Kolasa-Skiba – dyrektorka Miejskiego Przedszkola nr 9 im. Jana Brzechwy w Jarosławiu.

– „Jeśli widzę dalej, to tylko dlatego, że[paywall] stoję na ramionach olbrzymów”. Te słowa napisał w liście do innego fizyka Isaac Newton. O swoim sukcesie mogę powiedzieć podobnie, jeśli sięgam wyżej, to tylko dlatego, że stoję na ramionach olbrzymów – powiedziała po odebraniu nagrody M. Wilgucka.

– Olbrzymami są dla mnie nauczyciele, znajomi i nieznajomi, czynni i emerytowani, którzy nieustannie inspirują mnie do kolejnych edukacyjnych przedsięwzięć, ludzie o wielkiej pasji, otwarci na uczniów, wciąż poszukujący. Olbrzymami są dla mnie także uczniowie, niekończące się źródło moich edukacyjnych natchnień. Im wszystkim za tę inspirację dziękuję i z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej życzę, aby każdy z nich na pytanie: „Jak było w szkole?”, mógł odpowiedzieć tak jak ja: „Super!” – dodała.

O znaczeniu tytułu mówiła też A. Kolasa-Skiba. –  Jest to ogromny zaszczyt. Jestem dumna z tego, że mogę w środowisku jarosławskim w ten sposób, jako nauczyciel przedszkola z pierwszego szczebla edukacji dziecka przyjąć z rąk ministra edukacji tak honorowy tytuł –komentowała.

– Cieszę się bardzo, że w lokalnej społeczności oraz w całej Polsce mogłam wyróżnić i wypromować edukację przedszkolną budując nowy wizerunek nauczyciela  przedszkola . Cieszę się, że została ona dostrzeżona i a jej poziom potwierdzony   przyznaniem tytułu honorowego Profesora Oświaty. Praca połączona z pasją jest receptą na sukces – uzupełniła.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama