Reklama

Mariusz Szczygieł na zakończenie III Festiwalu Książki „Między pokoleniami”

28/10/2021 15:48

W Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbył się III Festiwal Książki „Między pokoleniami”, dotowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Na finał organizatorzy przygotowali prawdziwą gratkę, czyli spotkanie z naczelnym polskim czechofilem Mariuszem Szczygłem.

Miano to bohater sobotniego wydarzenia zyskał po serii książek reporterskich, takich jak „Gottland” czy „Zrób sobie raj”, w których przybliża nam Czechów i ich mentalność.

Robi to na swój własny sposób, bez ambicji pokazania obrazu pełnego, a jedynie opisując to, co go w Czechach porusza i fascynuje. Jest to jednak obraz tak przekonujący, że budzi uznanie zarówno czytelników, jak i krytyków, co przekłada się na ogromną liczbę sprzedanych książek, tłumaczenia na kilkanaście języków i wiele nagród.

Autor ma też na koncie reportaże o[paywall] innej tematyce, np. zbiór „Nie ma”, za który otrzymał Nagrodę Literacką Nike.

Sobotnie spotkanie z reporterem, pisarzem, ale też dziennikarzem przyciągnęło mnóstwo osób. Niektórzy przyjechali z Jarosławia, Rzeszowa, a nawet z Krakowa. I z pewnością nie żałowali, bo Szczygieł to świetny opowiadacz i rasowy showman. Tym bardziej dziwiło, gdy mówił, że prywatnie prawie się nie odzywa.

– Dla różnych ludzi mamy różne twarze. Publiczność wyzwala we mnie żywiołowość, ale to jest twarz na wynos, choć też prawdziwa; obiad na wynos to przecież nadal obiad – żartował.

Reklama

Zrozumieć człowieka

A jaki jest przepis na udany reportaż według Mariusza Szczygła?

– Zrozumieć człowieka, którego się opisuje, i sprawić, by inni, którzy o nim czytają, też go zrozumieli – tłumaczył istotę reportażu. Autor z iście czeskim dystansem do siebie opowiedział także, co zrobił, gdy pewien czytelnik zarzucił mu, że w jednej z książek popełnił sześć kardynalnych błędów.

– Odpowiedziałem, że nie sześć, ale siedemnaście, i w ten sposób zamknąłem mu usta. Zalecam więc państwu: z każdej wady róbcie zaletę. Ze wszystkiego można wyciągnąć coś pozytywnego, nawet z porażki, bo ona jest informacją, że czegoś nie umiemy.

Reklama

Reporter tłumaczył ponadto, dlaczego tak często pisze o ateizmie Czechów, co Czesi myślą o Polakach i stwierdził, że Przemyśl to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, czym wywołał gromkie brawa. Rozmowę z Mariuszem Szczygłem w znakomitym stylu poprowadził dr hab. Tomasz Pudłocki, prof. UJ. Śmiało można powiedzieć, że nie ustępował mu błyskotliwością ani temperamentem.

Pisarka z Czarnego Miasta, twórca żubra Pompika i współczesna „Balladyna”

W czasie Festiwalu odbyło się także spotkanie z mieszkającą w Bytomiu Martą Knopik, autorką dwóch powieści: „Czarne Miasto” (2020) i „Rok Zaćmienia” (2021), utrzymanych w klimacie realizmu magicznego. Ta pierwsza zdobyła tytuł Książki Roku 2020, przyznawany przez portal literacki Granice.pl, a samą autorkę krytycy z serwisu Culture.pl uznali za jedną ze wschodzących gwiazd polskiej literatury.

Z Martą Knopik rozmawiała Monika Maciewicz, polonistka z II LO w Przemyślu oraz autorka powieści „Wiedma”, opublikowanej w tym roku w Wydawnictwie Zysk i S-ka. Była to więc inspirująca rozmowa dwóch pisarek o śląskich legendach, motywie labiryntu i o tym, że opowieści budują naszą rzeczywistość.

Reklama

Program Festiwalu obejmował ponadto spotkania z pisarzami tworzącymi dla dzieci: Marcinem Pałaszem, Renatą Piątkowską i Zuzanną Orlińską oraz ilustratorem Mikołajem Kamlerem, a także spotkanie w formule online z twórcą żubra Pompika Tomaszem Samojlikiem. Z kolei dla fanów gier na smartfony przygotowano mobilną grę miejską „Balladyna 2.0”, w której wzięli udział uczniowie trzech przemyskich szkół podstawowych.

Trwające od 5 do 9 października święto książki i literatury było okazją nie tylko do spotkań z cenionymi pisarzami, ale także – jak wskazuje nazwa Festiwalu – okazją do spotykania się różnych pokoleń czytelników. Biblioteka zaś, jako miejsce przyjazne i otwarte dla wszystkich, wydaje się najlepszą przestrzenią do tego typu interakcji.

Zgodnie potwierdzają to pomysłodawczyni Festiwalu Katarzyna Bednarz-Soja oraz dyrektor placówki dr Maciej Waltoś, którzy planują już kolejne edycje wydarzenia.


Monika Maziarz
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2021-11-03 11:45:08

    I recommend you a wonderful site reports that will help you write any written work

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2021-11-11 05:54:16

    Thanks !! >> [url = https: //www.acesetm.win/] aces etm [/ url]

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama