Reklama

Marynowana śliwka, pasztet z królika i roladki z cukinii wyciągnięte „Z babcinej spiżarni”

30/10/2021 14:53

Kiedy w jednym miejscu spotyka się aż 15 kół gospodyń wiejskich, stoły muszą uginać się od potraw, a bogactwo smaków i zapachów oszałamiać. Tak właśnie było 16 października w Radymnie, gdzie odbyła się jubileuszowa edycja konkursu „Z babcinej spiżarni”.

Tegoroczna, X już edycja konkursu odbyła się na terenie Zespołu Szkół Zawodowych i Rolniczych w Radymnie. W szranki o kulinarne laury stanęło piętnaście kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń rywalizujących w trzech kategoriach: „owoce”, „warzywa” oraz „mięso i ryby”.

Dodatkowo specjalną nagrodę pod hasłem „Smaki Posła i Starosty” przyznali[paywall] Tadeusz Chrzan oraz Stanisław Kłopot. Wyróżnienia wręczyła również członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Anna Huk.

Przygotowane przez najlepsze w powiecie gospodynie potrawy i przetwory oceniało jury w składzie: Zofia Kasperek z Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie (przewodnicząca jury), Krzysztof Zieliński – znawca kuchni regionalnej, Wioletta Stoch z Zespołu Szkół Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących, Magdalena Biesiadecka z Zespołu Szkół Zawodowych i Rolniczych oraz Elżbieta Pazyniak – naczelniczka Wydziału Rozwoju i Promocji Starostwa Powiatowego w Jarosławiu.

Reklama

Wybór, którego dokonać musieli jurorzy, by przyznać palmę pierwszeństwa, był trudny, bo na stołach pojawiły się same specjały, m.in.: oryginalny sos malinowy, ketchup z cukinii, papryka w zalewie pomidorowej, konfitura z pigwowca, zjawiskowa ryba babci Eli czy pulpeciki z karpia w pikantnym przecierze.

Ostatecznie jednak za najlepsze dania uznano: w kategorii „owoce” – przygotowaną przez Stowarzyszenie Miłośników Chłopic śliwkę marynowaną; w kategorii warzywa –  wyjątkowe roladki z cukinii i papryki w oleju autorstwa pań z KGW w Duńkowicach; wreszcie w kategorii „mięso i ryby” – pasztet z królika zaserwowany przez panie z KGW w Korzenicy.

W kategoriach specjalnych poseł T. Chrzan za swój smak uznał rydze kiszone, przygotowane przez KGW w Miękiszu Starym, a starosta S. Kłopot karkówkę w kapuście podaną przez KGW z jego rodzinnego Pruchnika.

– Cieszę się, mogąc po raz kolejny, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, zorganizować i uczestniczyć w tak ważnym przedsięwzięciu, nie boję się powiedzieć uroczystości – mówił do uczestników ten drugi.

– Warto podkreślać znaczenie tradycji, także w jej kulinarnej odsłonie, a w powiecie jarosławskim ma ona niezwykły smak – puentował starosta.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama