Kiedy w jednym miejscu spotyka się aż 15 kół gospodyń wiejskich, stoły muszą uginać się od potraw, a bogactwo smaków i zapachów oszałamiać. Tak właśnie było 16 października w Radymnie, gdzie odbyła się jubileuszowa edycja konkursu „Z babcinej spiżarni”.
Tegoroczna, X już edycja konkursu odbyła się na terenie Zespołu Szkół Zawodowych i Rolniczych w Radymnie. W szranki o kulinarne laury stanęło piętnaście kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń rywalizujących w trzech kategoriach: „owoce”, „warzywa” oraz „mięso i ryby”.
Dodatkowo specjalną nagrodę pod hasłem „Smaki Posła i Starosty” przyznali[paywall] Tadeusz Chrzan oraz Stanisław Kłopot. Wyróżnienia wręczyła również członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Anna Huk.
Przygotowane przez najlepsze w powiecie gospodynie potrawy i przetwory oceniało jury w składzie: Zofia Kasperek z Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie (przewodnicząca jury), Krzysztof Zieliński – znawca kuchni regionalnej, Wioletta Stoch z Zespołu Szkół Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących, Magdalena Biesiadecka z Zespołu Szkół Zawodowych i Rolniczych oraz Elżbieta Pazyniak – naczelniczka Wydziału Rozwoju i Promocji Starostwa Powiatowego w Jarosławiu.
Wybór, którego dokonać musieli jurorzy, by przyznać palmę pierwszeństwa, był trudny, bo na stołach pojawiły się same specjały, m.in.: oryginalny sos malinowy, ketchup z cukinii, papryka w zalewie pomidorowej, konfitura z pigwowca, zjawiskowa ryba babci Eli czy pulpeciki z karpia w pikantnym przecierze.
Ostatecznie jednak za najlepsze dania uznano: w kategorii „owoce” – przygotowaną przez Stowarzyszenie Miłośników Chłopic śliwkę marynowaną; w kategorii warzywa – wyjątkowe roladki z cukinii i papryki w oleju autorstwa pań z KGW w Duńkowicach; wreszcie w kategorii „mięso i ryby” – pasztet z królika zaserwowany przez panie z KGW w Korzenicy.
W kategoriach specjalnych poseł T. Chrzan za swój smak uznał rydze kiszone, przygotowane przez KGW w Miękiszu Starym, a starosta S. Kłopot karkówkę w kapuście podaną przez KGW z jego rodzinnego Pruchnika.
– Cieszę się, mogąc po raz kolejny, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, zorganizować i uczestniczyć w tak ważnym przedsięwzięciu, nie boję się powiedzieć uroczystości – mówił do uczestników ten drugi.
– Warto podkreślać znaczenie tradycji, także w jej kulinarnej odsłonie, a w powiecie jarosławskim ma ona niezwykły smak – puentował starosta.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze