Na Podkarpaciu powstaną kolejne przestrzenie przyjazne najmłodszym i dostosowane do ich potrzeb. Kilkanaście dni temu podpisane zostały umowy na realizację tegorocznej edycji programu „Aktywne Place Zabaw 2026”. Na liście beneficjentów jest m.in. miasto Radymno.
Parafowane umowy zagwarantują powstanie lub zmodernizowanie w ramach programu 23 placów zabaw w 12 podkarpackich gminach, a całkowita wartość tych inwestycji wyniesie 5 mln 736 tys. 720,87 zł. Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, przekazując dobre wiadomości dla samorządów, zaznaczyła, że dzięki realizacji programu znacząco zmniejszyła się liczba tzw. białych plam, a więc gmin bez instytucjonalnej opieki nad najmłodszymi. Przypomniała też, że założeniem programu jest tworzenie przestrzeni do zabawy, opartych na naturalnych materiałach, sprzyjających rozwojowi zmysłów i kreatywności dzieci. Mają one wykorzystywać urozmaicone ukształtowanie terenu, wspierać aktywność fizyczną i umożliwiać korzystanie z nich przez cały rok.
Największym wygranym w tym rozdaniu jest stolica województwa podkarpackiego – w Rzeszowie za kwotę 2 mln 543 tys. 398,01 zł zaplanowano realizację aż 10 placów zabaw przy żłobkach. Ale dofinansowanie otrzymały też inne podkarpackie samorządy. Z terenu byłego województwa przemyskiego to miasto Radymno, które z puli środków do podziału dostało 300 tys. zł. Na liście beneficjentów są też: Świlcza, Dębica, Mielec, Krasne, Dukla Głogów Małopolski, Sędziszów Małopolski, Grębów, Rymanów i Stalowa Wola.
Warto przypomnieć, że ubiegłoroczna edycja programu „Aktywne Place Zabaw” zakończyła się realizacją 29 inwestycji o wartości ponad 5,5 mln zł.

Również niedawno podpisana została także umowa z gminą Przeworsk w ramach programu Centrów Opiekuńczo-Mieszkalnych. Na początku tego roku informowaliśmy, że powstałe na jej terenie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Świętoniowej czeka na otwarcie, ale brakuje mu zielonego światła z ministerstwa, czyli zaakceptowania wniosku na prowadzenie placówki. Gmina poinformowała niedawno, że ruszy ono już niebawem, a ważnym krokiem do uruchomienia działalności jest z pewnością umowa na dofinansowanie funkcjonowania placówki w wysokości 728 tys. 424 zł. Są to pieniądze z Funduszu Solidarnościowego. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Świętoniowej obejmie całodobową opieką 8 osób plus 12 osób, które będą korzystały z tzw. dziennego pobytu. Łącznie zapewni więc wsparcie 20 mieszkańcom.
– Zostaną oni w pełni zaopiekowani, będą też mogli liczyć na pewne formy rehabilitacji – powiedział we wcześniejszej rozmowie z nami gospodarz gminy Przeworsk Daniel Krawiec.
Do dyspozycji uczestników będą m.in. sale rehabilitacyjne, przestrzenie terapeutyczne, świetlica oraz miejsca integracji.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze