Jedną z propozycji zmian w budżecie, jaką radni zaaprobowali podczas niedawnej sesji rady miejskiej (28 lipca), były te dotyczące miejskiej zieleni i przemyskiego zamku.
Radni zwiększyli plan dochodów i wydatków miasta o łączną kwotę 172 tys. 579 zł. Z tej puli 46 tys. 800 zł przeznaczone zostanie na utrzymanie terenów zielonych w mieście, przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych drzew i krzewów oraz interwencyjną wycinkę drzew. Pieniądze te wygospodarowane zostaną z wpływów z opłat i kar za korzystanie ze środowiska.
Z kolei 120 tys. zł zdecydowano się przeznaczyć jako dotację dla Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki „Zamek” na realizację imprez kulturalnych w mieście. Tę sumę miasto wygospodaruje z wpływów z tytułu odsetek.
Natomiast 5779 zł przeznaczone zostanie na prace remontowo-konserwatorskie polegające na naprawie betonowego muru repliki rotundy i palatium na dziedzińcu Zamku Kazimierzowskiego. Przy okazji podejmowanej uchwały wypłynęła kwestia podejmowania decyzji finansowych dotyczących ochrony środowiska. Radna Liliana Kalinowska zwróciła się z prośbą o to, by trafiały one wcześniej do opiniowania do Komisji Ochrony Środowiska, co da sposobność do bardziej wnikliwego zapoznania się z nimi i jednocześnie skróci czas dyskusji na sesji. W sukurs za tym poszedł radny R. Kulej, pytając o szczegóły zabiegów pielęgnacyjnych w zakresie miejskiej zieleni i dociekając, czy będą wynikiem jakiejś przeprowadzonej inwentaryzacji, a jeśli tak, to[paywall] jakiego konkretnie obszaru ona dotyczyła oraz czy mowa jest jedynie o przycince w zakresie koron drzew czy może o wycince drzewostanu. Dociekał także, czy wykonana została ocena dendrologiczna w tym zakresie czy mowa jedynie o kwocie, która została zabezpieczona na przyszłość, na razie bez konkretnego wskazania miejsca działań pielęgnacyjnych. Do pytania odniosła się skarbnik Monika Czuryk, nakreślając, że pieniądze na utrzymanie terenów zielonych pochodzące z wpływów z opłat i kar za korzystanie ze środowiska przeznaczone będą na bieżące wydatki, w tym interwencyjną wycinkę drzew, która będzie miała miejsce w zależności od potrzeb, a tych zawsze jest sporo, jeśli chodzi o zieleń.
– Środki te z pewnością będą niebawem spożytkowane – wyjaśniła. Radni obecni na sesji jednogłośnie zaaprobowali treść wspomnianej uchwały.
Reklama
W odrębnej uchwale radni zabezpieczyli też kwotę 20 tys. zł z przeznaczeniem na monitoring boiska przy Szkole Podstawowej nr 1 w Przemyślu. Powyższe zadanie będzie realizowane przez Straż Miejską w Przemyślu. Taki krok wpłynąć ma na poprawę bezpieczeństwa uczniów i zapobiec aktom wandalizmu i dewastacji, a źródłem finansowania tego przedsięwzięcia mają być wpływy z odsetek. W tej kwestii radni byli tak samo zgodni, jak we wcześniejszych.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze