Reklama

Miasto znalazło pieniądze na utrzymanie zieleni i na prace na dziedzińcu zamku


Jedną z propozycji zmian w budżecie, jaką radni zaaprobowali podczas niedawnej sesji rady miejskiej (28 lipca), były te dotyczące miejskiej zieleni i przemyskiego zamku.


Radni zwiększyli plan dochodów i wydatków miasta o łączną kwotę 172 tys. 579 zł. Z tej puli 46 tys. 800 zł przeznaczone zostanie na utrzymanie terenów zielonych w mieście, przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych drzew i krzewów oraz interwencyjną wycinkę drzew. Pieniądze te wygospodarowane zostaną z wpływów z opłat i kar za korzystanie ze środowiska.

Z kolei 120 tys. zł zdecydowano się przeznaczyć jako dotację dla Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki „Zamek” na realizację imprez kulturalnych w mieście. Tę sumę miasto wygospodaruje z wpływów z tytułu odsetek.

Reklama

Natomiast 5779 zł przeznaczone zostanie na prace remontowo-konserwatorskie polegające na naprawie betonowego muru repliki rotundy i palatium na dziedzińcu Zamku Kazimierzowskiego. Przy okazji podejmowanej uchwały wypłynęła kwestia podejmowania decyzji finansowych dotyczących ochrony środowiska. Radna Liliana Kalinowska zwróciła się z prośbą o to, by trafiały one wcześniej do opiniowania do Komisji Ochrony Środowiska, co da sposobność do bardziej wnikliwego zapoznania się z nimi i jednocześnie skróci czas dyskusji na sesji. W sukurs za tym poszedł radny R. Kulej, pytając o szczegóły zabiegów pielęgnacyjnych w zakresie miejskiej zieleni i dociekając, czy będą wynikiem jakiejś przeprowadzonej inwentaryzacji, a jeśli tak, to[paywall] jakiego konkretnie obszaru ona dotyczyła oraz czy mowa jest jedynie o przycince w zakresie koron drzew czy może o wycince drzewostanu. Dociekał także, czy wykonana została ocena dendrologiczna w tym zakresie czy mowa jedynie o kwocie, która została zabezpieczona na przyszłość, na razie bez konkretnego wskazania miejsca działań pielęgnacyjnych. Do pytania odniosła się skarbnik Monika Czuryk, nakreślając, że pieniądze na utrzymanie terenów zielonych pochodzące z wpływów z opłat i kar za korzystanie ze środowiska przeznaczone będą na bieżące wydatki, w tym interwencyjną wycinkę drzew, która będzie miała miejsce w zależności od potrzeb, a tych zawsze jest sporo, jeśli chodzi o zieleń.

– Środki te z pewnością będą niebawem spożytkowane – wyjaśniła. Radni obecni na sesji jednogłośnie zaaprobowali treść wspomnianej uchwały.

Reklama

W odrębnej uchwale radni zabezpieczyli też kwotę 20 tys. zł z przeznaczeniem na monitoring boiska przy Szkole Podstawowej nr 1 w Przemyślu. Powyższe zadanie będzie realizowane przez Straż Miejską w Przemyślu. Taki krok wpłynąć ma na poprawę bezpieczeństwa uczniów i zapobiec aktom wandalizmu i dewastacji, a źródłem finansowania tego przedsięwzięcia mają być wpływy z odsetek. W tej kwestii radni byli tak samo zgodni, jak we wcześniejszych.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 10/08/2025 18:14
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama