Walentynki można świętować na różne sposoby – kolacja przy świecach, komedia romantyczna, spacer. Można też się wybrać na spektakl, choćby taki, jaki zaprezentowało Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w dniu 14 lutego 2025 r.
Z eventem zorganizowanym przez RSTK z okazji tegorocznych walentynek, zbiegła się informacja, o przyjęciu Mieczysława Szabagi, do Związku Literatów Polskich (oddział w Rzeszowie). Jest to wyróżnienie nie tylko dla samego prezesa, ale i dla całego stowarzyszenia.
Przy tej okazji warto wspomnieć, że Mieczysław Szabaga to animator kultury, poeta, aktor i reżyser. Jest jednym ze współzałożycieli RSTK w Przemyślu, (od lat 90.-tych pełni funkcję prezesa). Za swoją działalność został nagrodzony odznakami: Zasłużony Działacz Kultury, Zasłużony dla Kultury Polskiej, medalami: im. Jakuba Wojciechowskiego za Zasługi dla Kultury Robotniczej, Lider Sukcesu, Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W dorobku ma trzy tomiki poezji: „Pętla bytu” - wydanie Centrum Kulturalnego w Przemyślu, „Kwantyfikacja” 2013 r., „Na delfijskim etacie” – 2020 r., a kolejna książka ukaże się już niebawem.
„Najśliczniejsza, najwdzięczniejsza i najukochańsza Marysieńku,
jedyny serca mego panie!”
Przepełnione tęsknotą słowa Jana Sobieskiego do żony, w niejednym sercu budzą dziś nostalgię. Przyzwyczajeni do e - maili i esemesów, rzadko sięgamy po papier listowy. Tym bardziej cenny wydaje się program wieczoru „Kochany… kochana… karnawał serc”, którego pomysłodawczyni –- Maria Gibała wpadła na pomysł, by pokazać, jak o miłości pisały znane osoby. Poza listami wspomnianego Jana Sobieskiego, czytane były fragmenty korespondencji pomiędzy Wisławą Szymborską i Kornelem Filipowiczem, Agnieszką Osiecką i Jeremim Przyborą, oraz listy Wojciecha Kossaka do Marii Kisielnickiej i Stefana Żeromskiego do Oktawii z Radziwiłłów Rodkiewiczowej.
W programie spektaklu poświęconego miłości, nie mogło zabraknąć strof przepełnionych uczuciami. Zaprezentowano wiersze Agnieszki Osieckiej, Wisławy Szymborskiej oraz Jeremiego Przybory oraz rymowany skecz autorstwa Tadeusza Tłuścika. W przedstawieniu wystąpili: Maria Gibała, Józefina Jodłowska, Wacława Szychulska, Mieczysław Szabaga, Tadeusz Tłuścik i Wiesław Zaręba.
Małgorzata Stankiewicz, znana jest z tego, że tworzy aranżacje do wierszy. W piątkowy wieczór wykonała utwory do tekstów Rity Dwernickiej, Barbary Mazurkiewicz i Bożeny Spryńskiej, przy wsparciu męża Witolda, który urozmaicił jej występ akompaniamentem na harmonijce ustnej i kiju deszczowym. Jerzy Markowicz zaprezentował znane i lubiane szlagiery, do śpiewania których zaprosił publiczność. Jedną z piosenek Małgosia i Jurek wykonali w duecie.
Na zakończenie uczestnicy spotkania zostali obdarowani walentynkowymi upominkami – uroczymi kopertami, w których znajdowały się cytaty o miłości.
JL
Tradycja obchodzenia święta zakochanych w naszym kraju nie jest długa, ale wpisała się już na tyle w obyczajowość, że dzisiaj ciężko wyobrazić sobie końcówkę zimy bez walentynkowego szaleństwa. I chociaż to święto ma tylu zwolenników, co i przeciwników, chyba nikt nie zaprzeczy, że uczucia warto pielęgnować – w walentynki, jak i każdego innego dnia.
Od jakiegoś czasu 14 lutego prowadzone są także akcje wsparcia dla osób będących w kryzysach psychicznych i nie chodzi o to, że stan umysłu osoby zakochanej można porównać do szaleństwa (jak się często żartuje), lecz o wsparcie dla cierpiących i przełamywanie stereotypów na temat chorób psychicznych.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze