Czy miasto Przemyśl jest gotowe na powrót najmłodszych mieszkańców na teren miejskich placów zabaw? O tę kwestię zapytaliśmy w przemyskim magistracie. Kwiecień, wprawdzie kapryśny, jest miesiącem, kiedy zaczyna się ruch na terenach służących dziecięcej rekreacji i zabawie. Pierwsze przeglądy i naprawy ruszyły. Zlecono też wymianę piasku w piaskownicach. Wszystkie działania mają zapewnić maluchom bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy.
Kiedy pogoda zmienia się na prawdziwie wiosenną, zaczyna się ruch na placach zabaw w mieście. Najmłodsi w końcu mogą korzystać ze sprzyjającej aury i spożytkować energię podczas swobodnej zabawy na świeżym powietrzu. Zapytaliśmy w urzędzie miasta, jak wygląda miejski system kontroli placów zabaw i czy samorząd z odpowiednim wyprzedzeniem rozpoczął działania zmierzające do tego, by tzw. sezon piaskownicowy nie przyniósł przykrych niespodzianek, choćby w postaci widocznych zanieczyszczeń, takie jak odchody zwierząt czy szkło.
Wymiana piasku w piaskownicy z reguły powinna odbywać się minimum dwa razy w roku: pierwszy raz przed sezonem wiosenno-letnim (wiosna), a drugi w jego trakcie. Jak przekazał Witold Wołczyk z Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Przemyślu, wymiana piasku w piaskownicach została już zlecona. Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska zlecił już również przegląd miejskich placów zabaw obejmujący ocenę stanu technicznego urządzeń i infrastruktury. Tzw. główne przeglądy techniczne placów zabaw miasto prowadzi raz w roku.
– Aktualnie prowadzone są prace naprawcze i konserwacyjne między innymi na placach zabaw w Parku Miejskim im. M. Strońskiego oraz przy Wybrzeżu Ojca św. Jana Pawła II. Wykonane zostaną niezbędne naprawy, na przykład mocowanie poluzowanych desek, obluzowanych śrub i innych elementów, jak również regulacja naciągu lin – wylicza W. Wołczyk.
Przy okazji tematu placów zabaw warto wrócić też do zapowiadanego jeszcze w poprzednim sezonie remontu z prawdziwego zdarzenia, którym objęte miały być plac zabaw na Zniesieniu i oba w Parku Miejskim. Zadania te – zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami miasta (wspominaliśmy o tym w materiale „Drewniane elementy trasy spacerowej i plac zabaw w opłakanym stanie”) miały być realizowane[paywall] w ramach projektów przygotowanych na podstawie ZIT MOF (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego).
„Złożony wniosek o dofinansowanie przewiduje m.in. wymianę nawierzchni na bezpieczną, syntetyczną, uzupełnienie urządzeń o elementy przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, a w przypadku placu przy Kopcu także budowę trwałego ogrodzenia” – wyliczyło wówczas miasto.
Z uzyskanych wtedy (pod koniec 2024 r.) informacji wynikało, że prace przygotowawcze i projektowe przewidziane są na rok 2025, a sama realizacja w 2026 roku.
Zasięgnęliśmy informacji odnośnie możliwego terminu startu inwestycji. Samorząd miejski potwierdził, że w ramach projektu ZIT „Zagospodarowanie przestrzeni publicznych” zmodernizuje trzy place zabaw w mieście: dwa w Parku Miejskim oraz jeden na Zniesieniu, a dodatkowo całkowicie nowy plac zabaw utworzy przy powstających basenach.
– Nabór wniosków na dofinansowanie ma się rozpocząć w czerwcu br., tak więc biorąc pod uwagę procedury oceny, podpisanie umowy, wybór wykonawcy, realizacja tego projektu rozpocznie się dopiero w 2027 roku – poinformował W. Wołczyk z Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Przemyślu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze