Reklama

Miejskie place zabaw pod lupą


Czy miasto Przemyśl jest gotowe na powrót najmłodszych mieszkańców na teren miejskich placów zabaw? O tę kwestię zapytaliśmy w przemyskim magistracie. Kwiecień, wprawdzie kapryśny, jest miesiącem, kiedy zaczyna się ruch na terenach służących dziecięcej rekreacji i zabawie. Pierwsze przeglądy i naprawy ruszyły. Zlecono też wymianę piasku w piaskownicach. Wszystkie działania mają zapewnić maluchom bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy.


Kiedy pogoda zmienia się na prawdziwie wiosenną, zaczyna się ruch na placach zabaw w mieście. Najmłodsi w końcu mogą korzystać ze sprzyjającej aury i spożytkować energię podczas swobodnej zabawy na świeżym powietrzu. Zapytaliśmy w urzędzie miasta, jak wygląda miejski system kontroli placów zabaw i czy samorząd z odpowiednim wyprzedzeniem rozpoczął działania zmierzające do tego, by tzw. sezon piaskownicowy nie przyniósł przykrych niespodzianek, choćby w postaci widocznych zanieczyszczeń, takie jak odchody zwierząt czy szkło.

Wymiana piasku w piaskownicy z reguły powinna odbywać się minimum dwa razy w roku: pierwszy raz przed sezonem wiosenno-letnim (wiosna), a drugi w jego trakcie. Jak przekazał Witold Wołczyk z Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Przemyślu, wymiana piasku w piaskownicach została już zlecona. Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska zlecił już również przegląd miejskich placów zabaw obejmujący ocenę stanu technicznego urządzeń i infrastruktury. Tzw. główne przeglądy techniczne placów zabaw miasto prowadzi raz w roku.

Reklama

– Aktualnie prowadzone są prace naprawcze i konserwacyjne między innymi na placach zabaw w Parku Miejskim im. M. Strońskiego oraz przy Wybrzeżu Ojca św. Jana Pawła II. Wykonane zostaną niezbędne naprawy, na przykład mocowanie poluzowanych desek, obluzowanych śrub i innych elementów, jak również regulacja naciągu lin – wylicza W. Wołczyk.

Konkretne działania dopiero w 2027 roku

Przy okazji tematu placów zabaw warto wrócić też do zapowiadanego jeszcze w poprzednim sezonie remontu z prawdziwego zdarzenia, którym objęte miały być plac zabaw na Zniesieniu i oba w Parku Miejskim. Zadania te – zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami miasta (wspominaliśmy o tym w materiale „Drewniane elementy trasy spacerowej i plac zabaw w opłakanym stanie”) miały być realizowane[paywall] w ramach projektów przygotowanych na podstawie ZIT MOF (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego).

Reklama

„Złożony wniosek o dofinansowanie przewiduje m.in. wymianę nawierzchni na bezpieczną, syntetyczną, uzupełnienie urządzeń o elementy przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, a w przypadku placu przy Kopcu także budowę trwałego ogrodzenia” – wyliczyło wówczas miasto.

Z uzyskanych wtedy (pod koniec 2024 r.) informacji wynikało, że prace przygotowawcze i projektowe przewidziane są na rok 2025, a sama realizacja w 2026 roku.

Zasięgnęliśmy informacji odnośnie możliwego terminu startu inwestycji. Samorząd miejski potwierdził, że w ramach projektu ZIT „Zagospodarowanie przestrzeni publicznych” zmodernizuje trzy place zabaw w mieście: dwa w Parku Miejskim oraz jeden na Zniesieniu, a dodatkowo całkowicie nowy plac zabaw utworzy przy powstających basenach.

Reklama

– Nabór wniosków na dofinansowanie ma się rozpocząć w czerwcu br., tak więc biorąc pod uwagę procedury oceny, podpisanie umowy, wybór wykonawcy, realizacja tego projektu rozpocznie się dopiero w 2027 roku – poinformował W. Wołczyk z Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/04/2026 17:55
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama