Reklama

Mieszkańcy dopytują o nowe przystanki, miasto od 2 lat mówi o planach Te się niestety nie materializują [ZDJĘCIA]


Jesienią ubiegłego roku kolejny już raz poruszaliśmy na naszych łamach temat konieczności przebudowy bądź wymiany wiat przystankowych przy ulicy Jagiellońskiej, na które cyklicznie uskarżają się czytelnicy. To właśnie wtedy, a także rok wcześniej padła ze strony władz miasta deklaracja, że planowana jest budowa nowych wiat wraz z punktem handlowym. Czasu upłynęło już sporo, a krajobraz ulicy Jagiellońskiej się nie zmienił. Temat wrócił niedawno jak bumerang za sprawą interpelacji złożonej przez jednego z przemyskich radnych.


Regularne sygnały trafiające do naszej redakcji w sprawie przystanków autobusowych przy ulicy Jagiellońskiej pokazują, że ich obecny stan i wizerunek nie jest akceptowany przez mieszkańców, którzy przecież podróżują po Polsce i widzą, jak w obecnych czasach może i powinna wyglądać miejska infrastruktura przystankowa. Drążąc temat w ubiegłym roku, dopytywaliśmy w magistracie, kiedy realizacji doczeka się projekt nowych przystanków na ul. Jagiellońskiej, o którym była mowa jeszcze w 2023 i który jest już gotowy? Jak również, czy miasto ma zabezpieczone środki na ten cel? Wówczas okazało się, że plany budowy nowych wiat, którymi chwalono się w styczniu 2023 r., utknęły w martwym punkcie, bo brakowało funduszy. Samorząd oznajmił, że mając gotową dokumentację projektową, zechce po nie sięgnąć, składając wniosek o dofinansowanie, który obejmować ma m.in. przebudowę przystanków „Plac Rybi” oraz „Plac Pileckiego” w ramach Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027, Działanie FEPW.03.01 Zrównoważona mobilność miejska. Wówczas nie były znane konkretne terminy ogłoszenia naboru, ale według informacji magistratu miało to nastąpić w roku 2025 lub kolejnym. Do tematu wrócił przemyski radny Ryszard Kulej, który zwrócił się do miejskiego samorządu o zabezpieczenie w budżecie na rok 2026 środków finansowych na zakup i montaż nowych wiat przystankowych – szczególnie przy ul. Jagiellońskiej, ale też w innych lokalizacjach, gdzie wymagają one pilnej interwencji. Jak zauważył, nie tylko te przy Jagiellońskiej, ale też wiele innych jest w stanie skrajnego zaniedbania. Identyczne wnioski konstruują mieszkańcy, którzy co jakiś czas zgłaszają ten problem do naszej redakcji, zwracając przede wszystkim uwagę na osprejowane i nierzadko brudne wiaty przy Jagiellońskiej, w których straszą popękane szyby i puste kikuty po zdjętych dawno temu tablicach elektronicznych z rozkładem jazdy, jakie do tej pory nie doczekały się wymiany (naprawa była dla miasta nieopłacalna). Miasto zamontowania nowych chce się podjąć właśnie przy okazji realizacji planów budowy nowych przystanków przy Jagiellońskiej. Słowo „planów” wydaje się tu kluczowe, bo o tych mówi się od 2023 roku... Ale jakoś się nie materializują, co wytknął także w złożonej interpelacji radny R. Kulej[paywall].

„Mamy dokumentację, mamy pomysł. Pytanie, dlaczego przez ponad 2 lata nie udało się przekuć tej zapowiedzi w realne działania? Jak to możliwe, że tak potrzebna i względnie prosta inwestycja ugrzęzła na etapie projektów i papierów?” – stawia zasadne pytania.

Reklama

Radny przytacza też rozwiązania na miarę obecnych czasów, które nowe wiaty przystankowe powinny oferować, jak choćby: system chłodzenia w okresie letnim i ogrzewania w zimowym, nowoczesny system informacji pasażerskiej uwzględniający rzeczywiste czasy odjazdów i przyjazdów, inteligentny monitoring wizyjny czy stojaki na rowery i wydzielone miejsca dla hulajnóg. Radny zauważył inwestycje miasta w nowy tabor autobusowy, ale wytknął też, że temat wiat przystankowych został całkowicie zaniedbany.

Oby na deklaracjach się nie skończyło

Dlaczego zapowiadany w 2023 r. projekt do dziś został niezrealizowany? Do tej kwestii władze miasta ustosunkowały się, informując, że na bieżąco realizują prace konserwacyjno-remontowe w zakresie przystanków, obejmujące odmalowywanie, czyszczenie czy wymianę zniszczonych lub zużytych elementów wyposażenia, takich jak siedziska, zadaszenia czy przeszklenia. Jak wynika z odpowiedzi magistratu, w najbliższym czasie planują także podjąć działania również w odniesieniu do przystanków wskazanych w treści interpelacji (radny wskazywał na te przy Jagiellońskiej, Bielskiego, Grunwaldzkiej, Glazera, św. Jana, Sikorskiego i na osiedlu Kmiecie). Na koniec kolejny raz padła... deklaracja złożenia dwóch wniosków w celu pozyskania zewnętrznego finansowania na nowe wiaty.

Reklama

Pierwszy miałby zostać złożony w ramach przywoływanego Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021 – 2027, dotyczącego działań w obszarze zrównoważonej mobilności miejskiej, którego jednym z elementów jest budowa dwóch nowych przystanków autobusowych przy ul. Jagiellońskiej (identyczna deklaracja padła jesienią ub.r. w naszym materiale). Drugi wniosek miasto chce złożyć w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, którego celem jest zakup 100 nowych wiat przystankowych. Oby na zapowiedziach się nie skończyło.

Dobra wiadomość jest taka, że w odpowiedzi na interpelację władze miasta zapewniły, że w ramach prac nad projektem budżetu Gminy Miejskiej Przemyśl na rok 2026 przewidują zabezpieczenie środków finansowych na realizację zadań związanych z kontynuacją prac remontowych i modernizacyjnych infrastruktury przystankowej.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 15/07/2025 09:41
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama