Reklama

Miliony na przewozy autobusowe. Sporo nowych linii komunikacyjnych w naszych powiatach

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart rozstrzygnęła nabory złożonych wniosków o objęcie w 2023 roku dopłatą do przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. W ciągu całego roku Podkarpacie ma otrzymać ponad 52 mln zł.

Jak podaje Podkarpacki Urząd Wojewódzki, kwota dopłaty wyniesie nie więcej niż 3 zł do 1 wozokilometra przewozów o charakterze użyteczności publicznej, przy wkładzie własnym organizatora w wysokości nie mniejszej niż 10 proc. ceny usługi.

W naborze brało udział 50 organizatorów: 39 gmin, 1 związek międzygminny, 2 związki powiatowo-gminne i 8 powiatów.

Dostępna alokacja pozwoliła na zawarcie umów o dopłaty z 43 z nich. Na dofinansowanie nie załapały się: częściowo powiat stalowowolski, łańcucki, mielecki, brzozowski, strzyżowski, tarnobrzeski, jarosławski i przemyski. Mogły one jednak[paywall] liczyć na kolejny nabór.

Reklama


Ministerstwo Infrastruktury, po otrzymaniu wniosku o uzupełnienie brakujących środków w kwocie 22 mln 960 tys. 982,10 zł, podjęło w tej sprawie decyzję pozytywną, co spowodowało, że powiaty, które nie otrzymały dofinansowania na etapie rozstrzygania głównego naboru, mogły podpisać umowy.       
                                                                                                                                   

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg 2023

Jak podaje Podkarpacki Urząd Wojewódzki,

„w latach 2019-2022 w ramach programu na Podkarpacie trafiło wsparcie w wysokości ponad 825 mln zł. Zrealizowano łącznie 880 zadań, w ramach których zmodernizowano ponad 1150 km dróg gminnych i powiatowych oraz wybudowano lub przebudowano 290 przejść dla pieszych o podwyższonym standardzie bezpieczeństwa. W ramach przeprowadzonego w sierpniu 2022 r. naboru wniosków dla zadań planowanych do realizacji w 2023 r. wojewoda podkarpacki zarekomendował do dofinansowania łącznie 92 zadanie gminne i powiatowe na łączną kwotę wsparcia ponad 161 mln zł. Listy wniosków czekają obecnie za zatwierdzenie przez Prezesa Rady Ministrów”. 

Reklama

Nowe linie komunikacyjne

Modernizacja dróg i dopłaty do przewozów autobusowych to jeszcze nie wszystko. Na bieżący rok zaplanowane jest powstanie nowych linii komunikacyjnych na Podkarpaciu, również w bliskich nam powiatach.

Jeśli chodzi o powiat lubaczowski, gmina Cieszanów ma być organizatorem 22,6-kilometrowej trasy Cieszanów – Niemstów – Folwarki – Cieszanów.

W powiecie jarosławskim gmina Chłopice ma zapewnić komunikację na trasach: Dobkowice –Zamiechów – Łowce – Chłopice (14,2 km), Dobkowice – Boratyn – Chłopice (7,8 km), Zamiechów – Dobkowice – Boratyn Lubeja – Chłopice (24,8 km), a gmina Radymno na trasach: Sośnica – Święte – Ostrów (9,9 km), Łazy „Kościół” – Łazy „Osiedle” – Ostrów (8 km) oraz Chotyniec „Kościół” – Nienowice – Duńkowice – Ostrów (25 km).

Reklama

W gminie Medyka ma powstać 26-kilometrowa trasa od Leszna, poprzez Medykę, do Hureczka, a w gminie Przemyśl 6,5-kilometrowa z Krównik, przez Łuczyce, do Rożubowic.

Na dzień 9 stycznia umowa z powiatem przemyskim nie została jeszcze podpisana, ale otrzymał on środki w grudniu 2022.

Nowe linie, które mają w tym roku powstać na terenie powiatu przemyskiego, to: Leszczawa – Hurko (47 km), Żohatyn – Pikulice (62 km), Dubiecko – Kotów (31 km), Drohobyczka – Żurawica – Rozrządowa PKP  (47 km), Hucisko Nienadowskie – Pikulice (45 km). Kosienica – Starzawa przez Ciemięrzowice –Orły (50 km), Zadąbrowie – Ostrów przez Niziny– Walawa – Małkowice wieś (30 km), Barycz – Ujkowice (39 km), Kalwaria Pacławska – Krasiczyn przez Nowosiółki Dydyńskie – Młodowice – Kupiatycze (40 km), Posada Rybotycka – Prałkowce (42 km), Maćkowice – Nehrybka (23 km) oraz Sielnica – Hurko (50 km).


MR
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama