Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart rozstrzygnęła nabory złożonych wniosków o objęcie w 2023 roku dopłatą do przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. W ciągu całego roku Podkarpacie ma otrzymać ponad 52 mln zł.
Jak podaje Podkarpacki Urząd Wojewódzki, kwota dopłaty wyniesie nie więcej niż 3 zł do 1 wozokilometra przewozów o charakterze użyteczności publicznej, przy wkładzie własnym organizatora w wysokości nie mniejszej niż 10 proc. ceny usługi.
W naborze brało udział 50 organizatorów: 39 gmin, 1 związek międzygminny, 2 związki powiatowo-gminne i 8 powiatów.
Dostępna alokacja pozwoliła na zawarcie umów o dopłaty z 43 z nich. Na dofinansowanie nie załapały się: częściowo powiat stalowowolski, łańcucki, mielecki, brzozowski, strzyżowski, tarnobrzeski, jarosławski i przemyski. Mogły one jednak[paywall] liczyć na kolejny nabór.
Ministerstwo Infrastruktury, po otrzymaniu wniosku o uzupełnienie brakujących środków w kwocie 22 mln 960 tys. 982,10 zł, podjęło w tej sprawie decyzję pozytywną, co spowodowało, że powiaty, które nie otrzymały dofinansowania na etapie rozstrzygania głównego naboru, mogły podpisać umowy.
Jak podaje Podkarpacki Urząd Wojewódzki,
„w latach 2019-2022 w ramach programu na Podkarpacie trafiło wsparcie w wysokości ponad 825 mln zł. Zrealizowano łącznie 880 zadań, w ramach których zmodernizowano ponad 1150 km dróg gminnych i powiatowych oraz wybudowano lub przebudowano 290 przejść dla pieszych o podwyższonym standardzie bezpieczeństwa. W ramach przeprowadzonego w sierpniu 2022 r. naboru wniosków dla zadań planowanych do realizacji w 2023 r. wojewoda podkarpacki zarekomendował do dofinansowania łącznie 92 zadanie gminne i powiatowe na łączną kwotę wsparcia ponad 161 mln zł. Listy wniosków czekają obecnie za zatwierdzenie przez Prezesa Rady Ministrów”.
Modernizacja dróg i dopłaty do przewozów autobusowych to jeszcze nie wszystko. Na bieżący rok zaplanowane jest powstanie nowych linii komunikacyjnych na Podkarpaciu, również w bliskich nam powiatach.
Jeśli chodzi o powiat lubaczowski, gmina Cieszanów ma być organizatorem 22,6-kilometrowej trasy Cieszanów – Niemstów – Folwarki – Cieszanów.
W powiecie jarosławskim gmina Chłopice ma zapewnić komunikację na trasach: Dobkowice –Zamiechów – Łowce – Chłopice (14,2 km), Dobkowice – Boratyn – Chłopice (7,8 km), Zamiechów – Dobkowice – Boratyn Lubeja – Chłopice (24,8 km), a gmina Radymno na trasach: Sośnica – Święte – Ostrów (9,9 km), Łazy „Kościół” – Łazy „Osiedle” – Ostrów (8 km) oraz Chotyniec „Kościół” – Nienowice – Duńkowice – Ostrów (25 km).
W gminie Medyka ma powstać 26-kilometrowa trasa od Leszna, poprzez Medykę, do Hureczka, a w gminie Przemyśl 6,5-kilometrowa z Krównik, przez Łuczyce, do Rożubowic.
Na dzień 9 stycznia umowa z powiatem przemyskim nie została jeszcze podpisana, ale otrzymał on środki w grudniu 2022.
Nowe linie, które mają w tym roku powstać na terenie powiatu przemyskiego, to: Leszczawa – Hurko (47 km), Żohatyn – Pikulice (62 km), Dubiecko – Kotów (31 km), Drohobyczka – Żurawica – Rozrządowa PKP (47 km), Hucisko Nienadowskie – Pikulice (45 km). Kosienica – Starzawa przez Ciemięrzowice –Orły (50 km), Zadąbrowie – Ostrów przez Niziny– Walawa – Małkowice wieś (30 km), Barycz – Ujkowice (39 km), Kalwaria Pacławska – Krasiczyn przez Nowosiółki Dydyńskie – Młodowice – Kupiatycze (40 km), Posada Rybotycka – Prałkowce (42 km), Maćkowice – Nehrybka (23 km) oraz Sielnica – Hurko (50 km).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze