Reklama

Miliony złotych dla DPS-ów

Miejski Dom Pomocy Społecznej w Przemyślu, Dom Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Przemyślu oraz Ekumeniczny Dom Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Służebnic NPM w Prałkowcach w gminie Krasiczyn otrzymały dofinansowanie na zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa epidemicznego swych pensjonariuszy oraz kadry.

Finansowa pomoc, przekazana w formie tzw. grantów przez Urząd Marszałkowski w Rzeszowie, ma bezpośredni związek z wciąż niestabilną, a wręcz się pogarszającą sytuacją związaną z koronawirusem SARS-CoV-2[paywall].

– Chcemy zapewnić mieszkańcom DPS-ów jeszcze większe bezpieczeństwo, stąd nasza pomoc. Cieszymy się, mogąc tak znaczące środki, a chodzi o 24 miliony złotych, przeznaczyć na ich potrzeby. Dziś podpisujemy umowy na ponad 3,2 miliona złotych. Te pieniądze kierujemy tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Cieszymy się, że na Podkarpaciu nie ma tak trudnych sytuacji, jak w domach pomocy w innych województwach. Świadczy to o wielkim profesjonalizmie i zaangażowaniu pracowników, dyrekcji, o znakomitym przestrzeganiu reżimów epidemiologicznych – powiedział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Reklama

To pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego, a ich przekazanie DPS-om było możliwe dzięki projektowi „Lepsze jutro”, realizowanemu przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie. Finalnie aż 51 domów pomocy społecznej w regionie otrzyma pieniądze na zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa epidemicznego swych pensjonariuszy oraz kadry.

W walce z COVID-19

Na początek umowy zostały podpisane z siedmioma DPS-ami. Łączna kwota wsparcia dla tych placówek to 3 mln 259 tys. 337 zł. Są to: Dom Pomocy Społecznej w Rzeszowie, Dom Pomocy Społecznej w Górnie, Dom Pomocy Społecznej w Lubzinie, Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci Zgromadzenia Sióstr Felicjanek w Iwoniczu-Zdroju, Miejski Dom Pomocy Społecznej w Przemyślu, Dom Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Przemyślu oraz Ekumeniczny Dom Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Służebnic NPM w Prałkowcach w gminie Krasiczyn.

Reklama

Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na zatrudnienie dodatkowej kadry pracującej na rzecz mieszkańców DPS oraz dodatkowe wynagrodzenie dla pracowników już zatrudnionych. Będą one wykorzystane także na zakup środków ochrony indywidualnej (m.in. rękawic jednorazowych, maseczek i gogli ochronnych, przyłbic, kombinezonów, fartuchów, płynów do dezynfekcji, ochraniaczy na obuwie, termometrów bezdotykowych itp.) oraz zakup sprzętu i wyposażenia związanego z walką z COVID-19 (m.in. ozonatorów, dekontaminatorów, lamp bakteriobójczych, mat dezynfekcyjnych, łóżek, parawanów medycznych, koncentratorów tlenu, ssaków elektrycznych itp.).

W imieniu organów zarządzających i dyrekcji placówek podziękowania przekazał ks. Artur Janiec, dyrektor Caritas Diecezji Przemyskiej. – Bardzo dziękujemy za tę pomoc. Od samego początku, kiedy pojawiła się pandemia, nasi pracownicy wykonywali ważną, niezwykle odpowiedzialną, gigantyczną wręcz pracę, aby zapewnić bezpieczeństwo od strony medycznej. Ale nade wszystko dawali psychiczne wsparcie naszym podopiecznym, którzy słuchają w mediach, co się dzieje w Polsce i na świecie i czują, że tu mają zapewnioną najlepszą opiekę. Ale na tę opiekę potrzeba funduszy, sprzętu, środków do dezynfekcji – powiedział.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Jaśku - niezalogowany 2020-09-13 21:28:59

    O DePyeSii w Huwnikach zapomnieli Corona time

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Kra - niezalogowany 2020-09-13 21:51:37

    To za te 100% poparcia dla Dudy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    JP - niezalogowany 2020-09-14 00:59:11

    Oj, towarzyszu Ortyl (kolego ze studiów), wicie, rozumicie, to nie wszystkie DPS-y w naszych stronach, którym od uczciwej władzy w tych trudnych czasach pomoc należy się jak psu buda. Ja wiem, że to łapówa za dobre sprawowanie (czytaj:głosowanie na Andrew Maliniaka), ale tak prawdziwi prawi i sprawiedliwi nie postępują, towarzyszu Ortyl.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama