55 nazwisk zawiera lista Polaków zza wschodniej granicy – osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych, znajdujących się w fatalnej sytuacji materialnej – którym potrzebna jest pomoc. Jedną z form jest akcja pod hasłem „Mikołaj w Mościskach”, organizowana przez przemyskiego radnego Andrzeja Beresteckiego, jednocześnie prezesa oddziału Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem.
Tegoroczna akcja zbiórki darów jest inna niż wcześniejsze. Z prostej przyczyny – obostrzeń związanych ze stanem epidemii. Ale to nie znaczy, że rodacy zza wschodniej granicy nie otrzymają prezentów.
– To już kilkuletnia tradycja, że parlamentarzyści i radni z Podkarpacia, władze samorządowe i rządowe, przedsiębiorcy oraz osoby o wielkiej wrażliwości społecznej wspólnie organizują pomoc świąteczną dla naszych rodaków z Mościsk. Pomysłodawcą i inicjatorem był nieżyjący już Zygmunt Majgier. Myślę, że to dzieło pomocy musimy kontynuować i rozwijać. Sytuacja polskich seniorów w Mościskach i okolicznych miejscowościach jest o wiele gorsza niż dzieci. Starsi ludzie są często chorzy i niepełnosprawni. Ich renty są skandalicznie niskie – powiedział A. Berestecki.
Wspomnianą listę osób najbardziej potrzebujących przesłał prezes mościckiego oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Henryk Ilczyszyn. Przygotowana została wspólnie z proboszczem parafii rzymskokatolickiej w Mościskach. Obecna sytuacja nie pozwala jednak na zbiórkę darów w takiej formie, jak to miało miejsce choćby jeszcze w roku poprzednim.
– Akcja potrwa jeszcze kilkanaście dni. Za wszystkie wpłacone pieniądze kupimy produkty potrzebne do zrobienia paczek i zawieziemy je do Mościsk. Wyjazd wstępnie planuję na 18 grudnia. Oczywiście po powrocie przekażę stosowne rozliczenia i imienne podziękowania darczyńcom – podsumował A. Berestecki.Zapraszamy do wpłacania dowolnych datków. Każda suma jest ważna. Polacy w Mościskach czekają na naszą pomoc. I pamięć.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
A gdzie sa maseczki???????
To zdjęcie z tamtego roku.