Sześciu uczniów ze szkół podstawowych z Przemyśla i powiatu przemyskiego rywalizowało w tym roku o laur zwycięstwa w konkursie „Twierdza Przemyśl”. Sztandarowe przedsięwzięcie Szkoły Podstawowej nr 15 im. Adama Mickiewicza w Przemyślu, realizowane w partnerstwie z przemyskim Archiwum Państwowym, 5. Batalionem Strzelców Podhalańskich w Przemyślu i przemyskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego, odbyło się 27 marca w gościnnych jak zawsze murach Przemyskiej Biblioteki Publicznej.
Do finałowych zmagań dotarli najlepsi z najlepszych, wyłonieni w eliminacjach 21. edycji konkursu historycznego, czyli zaledwie szóstka z 61 uczniów pasjonujących się historią Twierdzy Przemyśl i I wojny światowej. Nie mieli łatwego zadania, bo aby przebrnąć przez test, liczący aż 30 pytań, przygotowanych przez Grzegorza Klebowicza, Artura Derdziaka i Jacka Bazaka, musieli przyswoić solidną dawkę wiedzy. Z tym wyzwaniem najlepiej poradzili sobie: Karolina Sumka (SP w Stubnie), Michał Kurasz (SP w Krasiczynie), Kuba Paniw (SP nr 14 w Przemyślu), Jakub Pels (SP w Krasiczynie), Jakub Kłusek (SP nr 11 w Przemyślu) oraz Kuba Karasiewicz (SP w Grochowcach), którzy zapracowali na najwyższą liczbę punktów.
Ostateczna rozgrywka musiała jednak wskazać zwycięzcę, co nie było wcale łatwe – konieczna okazała się bowiem dogrywka. Jak można przypuszczać, przy takim obrocie sprawy emocje sięgnęły zenitu. Po werdykcie jury wiadomo już było jednak, że tegoroczną zwycięzczynią intelektualnych zmagań historycznych pod hasłem „Twierdza Przemyśl” została Karolina Sumka ze SP w Stubnie (nauczyciel prowadzący Barbara Jaroch-Kohut). Drugą lokatę zajął Kuba Paniw ze SP nr 14 w Przemyślu (nauczyciel prowadzący Joanna Tomaka-Chlipała), a trzecią Kuba Karasiewicz ze SP w Grochowcach (nauczyciel prowadzący Edyta Borowiak-Kocyła). Tu warto dodać, że laureaci 1. i 2. miejsca takie same[paywall] sukcesy w konkursie osiągnęli też w ubiegłym roku, w tym podtrzymali swoją dobrą intelektualną formę. Na wyróżnienie zasłużyli natomiast pozostali uczestnicy finałowej szóstki. Konkurs tradycyjnie koordynował nauczyciel historii w SP 15 w Przemyślu Marcin Duma, a swoją obecnością wydarzenie zaszczycili: dyrektor Archiwum Państwowego w Przemyślu Elżbieta Laska, a także Agnieszka Bobowska-Hryniewicz i Małgorzata Stadnik, prezes Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu Stanisława Żak, dyrektor przemyskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Tomasz Dziumak, przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Przemyślu Aneta Pacuła, żołnierze 5. Batalionu Strzelców Podhalańskiego oraz znany w nadsańskim mieście rekonstruktor historii Andrzej Kawecki.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze